Copertina del podcast

Rozmowy Intermarium

  • Tożsamość Intermarium | Tomasz Rowiński, Tymoteusz Zych [Rozmowy Intermarium]

    20 LUG 2021 · W dobie zwiększania znaczenia instytucji międzynarodowych coraz częściej pojawia się pokusa wykorzystania ich do narzucenia wszystkim tej samej ścieżki rozwoju. Dyskusja ta ma swój szczególny wymiar w Europie, gdzie drogę państw Zachodu próbuje się wdrożyć odgórnie również w obszarze Międzymorza. Tymczasem, nasz region ma swoją własną tożsamość i uwarunkowania kulturowe. O tym czym są kalki kulturowe, jak szkodliwe może być ich stosowanie, jak bronić naszej suwerenności oraz czy stać nas dziś na własny model rozwoju rozmawiają Tymoteusz Zych i Tomasz Rowiński.
    Ascoltato 48 min. 30 sec.
  • Gdzie jest Europa? | David Engels, Tymoteusz Zych [Rozmowy Intermarium]

    20 LUG 2021 · Belgijski profesor, zachodni myśliciel przeprowadza się do Polski, bo twierdzi, że tutaj czuje się jak w domu i uważa, że prawdziwa Europa, z jej tożsamością kulturową coraz bardziej z zachodu przesuwa się na wschód, do regionu Intermarium. Prof. David Engels, autor książki "Renovatio Europae" w rozmowie z Tymoteuszem Zychem przekonuje, że Polska jest ostoją klasycznych wartości europejskich i dlatego uważa ją za najlepsze miejsce do życia dla siebie i swojej rodziny.
    Ascoltato 41 min. 25 sec.
  • Czy jesteśmy skazani na utratę wolności? | Paweł Lisicki, Tymoteusz Zych [Rozmowy Intermarium]

    20 LUG 2021 · Obraz Średniowiecza został dziś kompletnie wypaczony i zniekształcony. Wielu przedstawia średniowiecze jako synonim "ciemnogrodu", zacofania i braku samodzielnego myślenia. Tymczasem to średniowieczne uniwersytety były miejscem poznawania prawdy i dynamicznego rozwoju nauki. Dziś, rozwój ten jest utrudniony - nie opiera się on bowiem o klasyczne pojęcie prawdy oznaczającej zgodność z rzeczywisty, a opary jest na skrajnym relatywizmie, który doprowadził nas do przekonania o tym, że prawda obiektywna nie istnieje. Prawda jest zatem w dzisiejszej optyce zaledwie konstruktem społecznym narzuconym nam po to, by rządzić. Uznanie, że prawda nie istnieje, a obowiązujące normy mają charakter wyłącznie umowny lub zostały narzucone siłą ma bezpośredni wpływ na rozumienie prawa. Prawo nie jest dziś już rozumiane jako rozporządzenie rozumu na rzecz dobra wspólnego - zostało ono zredukowane do rozkazu ustawodawcy, suwerena, woli większości czy zdania ekspertów. Podejście to sprawia, że prawem może stać się właściwie wszystko, nawet największa niesprawiedliwość.
    Ascoltato 46 min. 20 sec.
  • Badania pod dyktando ideologii | Łukasz Warzecha, Tymoteusz Zych [Rozmowy Intermarium]

    20 LUG 2021 · Współczesna nauka coraz częściej zamiast prowadzić do poznania prawdy, staje się narzędziem wykorzystywanym przez ideologów i polityków. Odrzuca się klasyczny warsztat naukowy w postaci metody indukcyjnej, a fakty, czyli obiektywne dane, zastępuje się ich interpretacjami: opiniami i przekonaniami. Podstawową metodą badawczą zwłaszcza w naukach społecznych staje się sondaż subiektywnych odczuć. Wyniki takich badań traktowane są jednak jako dowód naukowy, niewymagający uzasadnień. Rzekoma naukowość tak dowodzonych tez ma wtórnie uzasadniać podejmowane decyzje polityczne (ideologiczne). Aprioryczność głoszonych tez naukowych oparta jest na powszechnie uznanym autorytecie ich głosicieli. Wprowadza to do nauki swoisty dogmatyzm i pomieszanie sfer wiedzy i wiary. Dyscyplina i krytycyzm myślenia będące podstawą dociekliwości w poszukiwaniu wiedzy prawdziwej zastępowane są łatwizną przyjmowania na wiarę rzekomo uzasadnionych prawd. Uzgadnianie ich treści dokonuje się na drodze konsensu, gdzie zdania odrębne nie są brane pod uwagę. To swoista metoda cancel culture ograniczająca swobodę badań naukowych i dopuszczenie do udziału w dyskursie społecznym.
    Ascoltato 49 min. 19 sec.
  • Prawa człowieka czy przeciw człowiekowi? | Karolina Pawłowska, Tymoteusz Zych [Rozmowy Intermarium]

    20 LUG 2021 · Celem powstania współczesnego systemu praw człowieka od samego początku miało być zapobieganie nadużyciom i wynaturzeniom, które miały miejsce w historii, a które w świetle obowiązującego prawa pozytywnego były legalne. Oparty on został na wspólnym przekonaniu, że istnieje uniwersalny system norm i wartości, które są niepodważalne. Dziś zupełnie zapomina się o tej idei i celu, w jakim te prawa zostały sformułowane. A sam ten system zostaje wykorzystany do nadużywania władzy, przed czym miał właśnie chronić. Komitety monitorujące, które miały odpowiadać za wdrażanie praw człowieka, aby nie były one pustą literą prawa, zaczęły nadużywać swoich kompetencji i próbują tworzyć nowe prawa. Coraz częściej znaczenie wiążących traktatów oraz zobowiązań przyjmowanych wspólnie przez suwerenne państwa jest umniejszane. Wraz z rozrostem instytucji międzynarodowych i przejmowaniem przez nie coraz szerszych kompetencji, rośnie znaczenie prawa typu soft law, nad którym nikt właściwie nie ma kontroli. Jednym z najbardziej zinstrumentalizowanych terminów dzisiejszej debaty publicznej jest pojęcie praw kobiet. Bardzo często zredukowane są one wyłącznie do kwestii seksualnych. Pomija się jednocześnie prawdziwe potrzeby i aspiracje kobiet i przynosi skutki odwrotne od zamierzonych. Istnienie różnic między kobietami i mężczyznami to tak naprawdę siła i ogromna wartość. Prawdziwe działania równościowe powinny je uwzględniać, zamiast dążyć do uniformizacji. Prawdziwe prawa człowieka i wolność nie mogą jednak istnieć bez pojęcia obowiązku. Dla kształcenia obywatelskich i odpowiedzialnych postaw kluczową rolę mają elity. W Collegium Intermarium chcemy właśnie kształcić takie elity, które rozumieją, że z prawami łączą się obowiązki, a wolność to umiejętność wybierania dobra, a nie samowola. Na tych założeniach oparty został stworzony przez nas kurs studiów podyplomowych LL.M na temat praw człowieka. Więcej informacji na stronie internetowej https://collegiumintermarium.org/international-human-rights-law/ Formularz rekrutacyjny na LL.M. i inne studia: https://rekrutacja.collegiumintermarium.org/
    Ascoltato 51 min. 8 sec.
Seria rozmów na kluczowe tematy cywilizacyjne, prowadzonych przez Rektora Collegium Intermarium, dr. r. pr. Tymoteusza Zycha
Contatti
Informazioni

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca