Copertina del podcast

Kronika Konika

  • Co to jest sztuka? Krzyki i przekleństwa w Wieży Babel

    10 GEN 2021 · Powodów, by oddzielić sztukę od tego co nią nie jest, może być wiele. Odwiedzając galerie sztuki współczesnej niejednokrotnie widziałem na twarzach oglądających eksponaty osłupienie, zdziwienie, niezrozumienie a nawet złość, powodowaną tym, że ktoś zdecydował, że tego rodzaju obiekty znalazły się w galerii czy muzeum. Kto jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy? Nie tylko artyści ale także krytycy, którzy z wygłupu, figla, zrobili wielkie wydarzenie pisząc głębokie uzasadnienia i komentarze. W tym odcinku proponuję własną definicję sztuki, w której sztuka łączy się z wrażliwością, talentem, pracowitością i kunsztem.
    Ascoltato 20 min. 21 sec.
  • Czy Leon Wyczółkowski był inteligentny?

    10 GEN 2021 · W środowisku artystów Młodej Polski Wyczółkowski postrzegany był jako dobry słuchacz ale fatalny mówca, uchodził za mało elokwentnego i skrytego samotnika. Czy oznacza to, że nie miał nic do powiedzenia? Patrząc na jego sztukę widzimy bogactwo jego wewnętrznego świata, jego wrażliwość i niezwykle rozbudowaną wyobraźnię.
    Ascoltato 17 min. 29 sec.
  • Esplicito

    Xawery Dunikowski - kurdupel skandalista

    10 GEN 2021 · Życiorys Dunikowskiego, mógłby być doskonałym scenariuszem filmu akcji, wydaje się być mieszanka wybuchową skrytą w jego puli genów. W jednej osobie możemy dostrzec niespotykaną wręcz wrażliwość, ale też brutalizm i awanturniczość, ugodowość i wielki tupet, porywczość indywidualizmu i buntu okraszonego szatańskim humorem trefnisia. Przyglądając się jego biografii artystycznej widzimy życie pełne sprzeczności, gwałtownych uniesień, silnej potrzeby twórczej, tytanicznej pracy ale i zniechęcenia, głębokiej religijności ale i niepohamowanej, zwierzęcą wręcz zmysłowość, buntu i zawieranych za wszelką cenę kompromisów.
    Ascoltato 21 min. 45 sec.
  • Polski Michał Anioł - Stanisław Szukalski

    20 GEN 2021 · Szukalski w kontekście życia artystycznego XX wieku, jest postacią niezwykłą. Był niewątpliwie geniuszem w zakresie plastyki, dlatego nie dziwi fakt, że był nie tylko arcymistrzem w rzeźbie, ale także w rysunku czy malarstwie. Mało który artysta potrafił z taką łatwością genialnie kształtować plastycznie rzeźby, zaskakiwać wręcz brawurą pomysłów jak i samego wykonania.
    Ascoltato 25 min. 10 sec.
  • Rachityczny i smutny Homer - Stanisław Wyspiański

    27 GEN 2021 · Postać artysty zwanego czwartym wieszczem i najjaśniejszą gwiazdą Młodej Polski, wymyka się ciągle schematom, uogólnieniom, czy interpretacjom. Bo geniusz Wyspiańskiego nie ograniczał się wyłącznie do plastyki, artysta był wizjonerem, literatem, malarzem, grafikiem ale także projektantem, poetą, reżyserem, introligatorem, dekoratorem wnętrz, stylistą. Niewątpliwie Wyspiański, wśród wielkich postaci Młodej Polski, jak nikt inny, zasługuje na miano człowieka renesansu. Innymi słowy: wszystko czego się dotknął, co poruszyła jego myśl, stawało się wielką sztuką.
    Ascoltato 24 min. 55 sec.
  • Mona Lisa - najbardziej znany obraz świata

    3 FEB 2021 · Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci uchodzi za symbol malarstwa. Obraz zaskakuje nie tylko przez finezję wykonania (na obrazie nie ma żadnego śladu pędzla) ale przede wszystkim głębią psychologiczną przedstawionej postaci. Dzieło Leonarda jest jedną wielką zagadką. Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci uchodzi za symbol malarstwa. Obraz zaskakuje nie tylko przez finezję wykonania (na obrazie nie ma żadnego śladu pędzla) ale przede wszystkim głębią psychologiczną przedstawionej postaci. Dzieło Leonarda jest jedną wielką zagadką.
    Ascoltato 21 min. 26 sec.
  • Gęba sobacza, ale oczy dobre. Aleksander Gierymski.

    10 FEB 2021 · Biografia Aleksandra Gierymskiego, jednego z największych malarzy polskich, było pełne sprzeczności: był samotny i nieszczęśliwy, ale tęsknie zabiegał o towarzystwo, był szczerym do bólu cynikiem, będąc jednocześnie chorobliwie wstydliwym introwertykiem, w swych działaniach twórczych nie zważał na innych, ale jednocześnie był wyczulony na krytykę, uwielbiał własną twórczość i był wobec niej wyjątkowo samokrytyczny, był ufny jak dziecko ale jednocześnie podejrzliwy jak włoski mafioso. Te sprzeczności składają się na tkankę jego sztuki, niepowtarzalnej, wzruszającej, momentami przeraźliwie smutnej, ale zawsze wybitnej
    Ascoltato 25 min. 44 sec.
  • Bruno Walpoth. Wielki samotnik z Tyrolu

    17 FEB 2021 · Włoski rzeźbiarz Bruno Walpoth (ur. 1959 r.) należy według mnie do najwybitniejszych współczesnych artystów dłuta. W przedziwny sposób modeluje w drewnie kształty swych modeli, buduje jakieś niebywałe napięcie, opowiada przedziwną historię sprowadzając każdą indywidualną cechę do uogólnienia, do czegoś powszechnego. Patrząc na jego statyczne postacie z drewna odczuwa się paradoksalne wrażenie mieszanki obecności i nieobecności. Rzadko które współczesne rzeźby wprowadzają tak bezpośrednio w klimat medytacji i melancholii. Nawet, gdy artysta decyduje się ukazać postać patrzącą wprost na odbiorcę, to w spojrzeniu tym nie widać chęci nawiązania kontaktu, a raczej dystans i rezerwę, powściągliwość, tak jakby portretowana w rzeźbie postać nie chciała nawiązać interakcji, wyciągała rękę w moją stronę ostrzegając - odsuń się.
    Ascoltato 15 min. 57 sec.
  • Strzelba, pędzel, habit. Dziwne przypadki Adama Chmielowskiego

    23 FEB 2021 · Dorobek artystyczny Chmielewskiego jest dziś, w porównaniu na przykład z Wyczółkowskim czy Fałatem, dość mizerny, to zaledwie 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do dziś większość szkiców, obrazów niestety zaginęła. Co w obrazach Chmielowskiego jest takiego wyjątkowego, by nimi się zajmować? By odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać kilka faktów z jego biografii.
    Ascoltato 18 min. 15 sec.
  • Czy będę mógł zasnąć jak zobaczę rzeźby Rona Muecka?

    3 MAR 2021 · Ron Mueck jest mistrzem w aranżowaniu napięć, wywoływaniu emocji, bo jego rzeźby jednocześnie przyciągają i ale i niepokoją. Spotkaniom z figurami antropomorficznymi, do ułudy przypominającymi żywą postać, towarzyszy poczucie niepewności i konsternacji, bo rzeźby artysty łączą w sobie cechy osób żywych, jednocześnie zachowując charakter przedmiotu nieruchomego, martwego, na dodatek w innej niż zazwyczaj znamy skali. Twórczość Rona Muecka jest dziś rzadkością choćby z tego względu, że jest współczesnym artystą, który nie potrzebuje krytyków ani kuratorów, do tego, by tłumaczyć jego twórczość.
    Ascoltato 16 min. 35 sec.

Kronika Konika jest zapisem podróży przez świat sztuki i adresowana jest do tych, którzy choć raz w życiu spędzili milczące chwile patrząc w zachwycie na obraz, rzeźbę, kiedy czas zatrzymuje...

mostra di più
Kronika Konika jest zapisem podróży przez świat sztuki i adresowana jest do tych, którzy choć raz w życiu spędzili milczące chwile patrząc w zachwycie na obraz, rzeźbę, kiedy czas zatrzymuje się i wszystkie codzienne sprawy schodzą na dalszy plan.
mostra meno
Contatti
Informazioni

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca