Odcinek specjalny na urodziny Kingi Dunin! | Czabak, Tomasik

25 apr 2024 · 20 min. 18 sec.
Odcinek specjalny na urodziny Kingi Dunin! | Czabak, Tomasik
Descrizione

Kinga Dunin, jedna z najważniejszych osób w Krytyce Politycznej, związana z nią od samego początku, kończy 70 lat. Z tej okazji składamy życzenia, przypominamy dorobek i mówimy o prekursorstwie w...

mostra di più
Kinga Dunin, jedna z najważniejszych osób w Krytyce Politycznej, związana z nią od samego początku, kończy 70 lat. Z tej okazji składamy życzenia, przypominamy dorobek i mówimy o prekursorstwie w tematach, które dziś mogą wydawać się oczywiste. Podcast Venduli Czabak i Krzysia Tomasika z Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Kingę Dunin znacie z felietonów książkowych publikowanych co sobotę na stronie Krytyki Politycznej i wywiadu rzeki Kochaj i rób przeprowadzonego przez Sławka Sierakowskiego. Jej dorobek jest jednak znacznie bardziej zróżnicowany, obejmuje zarówno powieści dla młodzieży (dyptyk Tabu i Obciach), przygotowany we współpracy z kolegami po fachu zbiór tekstów socjologicznych (Cudze problemy), jak i poważną pracę literaturoznawczą na temat polskiej prozy (Czytając Polskę) oraz zbiory publicystycznych tekstów: Czego chcecie ode mnie, „Wysokie Obcasy”?, Karoca z dyni, Tao gospodyni domowej i Zadyma.

Szczególną popularnością cieszyły się felietony Kingi Dunin publikowane w „Wysokich Obcasach”, sobotnim dodatku „Gazety Wyborczej”. Nagle w przewidywalnej polskiej rzeczywistości medialnej pojawiła się postać, która w sposób trafny i błyskotliwy jako pierwsza pisała, co myśli o tradycyjnej formie małżeństwa (Lipa aż do śmierci), mniejszościach seksualnych (Lesbijki i geje to nie oni, tylko my), konkubinacie (Konkubinat? Czemu nie!), kwestii finansowej aborcji (Masz szmal – jesteś podmiotem, nie masz – stajesz się przedmiotem) czy akceptacji dla molestowania seksualnego (Chichot szczypanej sługi).

Dziś Kindze Dunin dziękujemy za te wszystkie lata, przesyłamy najserdeczniejsze życzenia i wszystkie bąbelki z urodzinowego szampana!

***

PODCAST O KSIĄŻKACH

Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
mostra meno
Informazioni
Autore Krytyka Polityczna
Organizzazione Krytyka Polityczna
Sito -
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca