• #32 Czego się boimy? | Czabak, Tomasik

  31 MAG 2024 · Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/. * Różne rzeczy budzą nasze obawy, ale na pewno nie jest to przyjazne miasto, dziewczyny grające w piłkę i Chachary. Trzy nasze wiosenne nowości rozprawiają się z mitami i próbują walczyć ze stereotypami. W https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/miejskie-strachy-lukasz-drozda-1235 Łukasz Drozda opowiada o współczesnym mieście i populistycznym urbanizmie. Przyjazne miasto, które może wydawać się konceptem, co do którego wszyscy jesteśmy zgodni, a mimo to budzi miejskie strachy i aktywizuje nie tylko szaleńców. https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/polka-gola-karolina-wasielewska-1233 Dariusza Zalegi prowadzą nas przez historię Górnego Śląska z nowej, ludowej perspektywy. Nie boimy się Chacharów! I kibicujemy polskim piłkarkom i z przyjemnością czytamy reportaż Karoliny Wasielewskiej https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/chachary-ludowa-historia-gornego-slaska-dariusz-zalega-1225. Arcyciekawa lektura również dla tych, którzy nie mają wielkiego pojęcia o piłce nożnej. * PODCAST O KSIĄŻKACH Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/. Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
  17 min. 9 sec.
 • Odcinek specjalny na urodziny Kingi Dunin! | Czabak, Tomasik

  25 APR 2024 · Kinga Dunin, jedna z najważniejszych osób w Krytyce Politycznej, związana z nią od samego początku, kończy 70 lat. Z tej okazji składamy życzenia, przypominamy dorobek i mówimy o prekursorstwie w tematach, które dziś mogą wydawać się oczywiste. Podcast Venduli Czabak i Krzysia Tomasika z Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Kingę Dunin znacie z felietonów książkowych publikowanych co sobotę na stronie Krytyki Politycznej i wywiadu rzeki Kochaj i rób przeprowadzonego przez Sławka Sierakowskiego. Jej dorobek jest jednak znacznie bardziej zróżnicowany, obejmuje zarówno powieści dla młodzieży (dyptyk Tabu i Obciach), przygotowany we współpracy z kolegami po fachu zbiór tekstów socjologicznych (Cudze problemy), jak i poważną pracę literaturoznawczą na temat polskiej prozy (Czytając Polskę) oraz zbiory publicystycznych tekstów: Czego chcecie ode mnie, „Wysokie Obcasy”?, Karoca z dyni, Tao gospodyni domowej i Zadyma. Szczególną popularnością cieszyły się felietony Kingi Dunin publikowane w „Wysokich Obcasach”, sobotnim dodatku „Gazety Wyborczej”. Nagle w przewidywalnej polskiej rzeczywistości medialnej pojawiła się postać, która w sposób trafny i błyskotliwy jako pierwsza pisała, co myśli o tradycyjnej formie małżeństwa (Lipa aż do śmierci), mniejszościach seksualnych (Lesbijki i geje to nie oni, tylko my), konkubinacie (Konkubinat? Czemu nie!), kwestii finansowej aborcji (Masz szmal – jesteś podmiotem, nie masz – stajesz się przedmiotem) czy akceptacji dla molestowania seksualnego (Chichot szczypanej sługi). Dziś Kindze Dunin dziękujemy za te wszystkie lata, przesyłamy najserdeczniejsze życzenia i wszystkie bąbelki z urodzinowego szampana! *** PODCAST O KSIĄŻKACH Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/.Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
  20 min. 18 sec.
 • #31 Nowa seria u bram | Czabak, Tomasik

  12 APR 2024 · Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/. * Jeżeli, tak jak nas, i interesuje Was współczesny świat, zagrożenia, wyzwania i szanse, to nasza nowa seria jest dla Was!  W maju ukażą się cztery arcyciekawe książki, które tworzą przenikliwą opowieść - o palących problemach współczesności, o nieuchronnych zmianach, które nas czekają w niedalekiej przyszłości, a także o tym, gdzie szukać rozwiązań. Zapowiadamy i opowiadamy o Serii Impact wydawaną we współpracy z Impactem – dwóch nowych książkach i dwóch wznowieniach. „https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/stulecie-nomadow-gaia-vince-1242” Gai Vince (tłumaczenie Andrzej Wojtasik), „https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/wojna-made-in-russia-Siergiej-Miedwiediew-1243” Siergieja Miedwiediewa (tłumaczenie Hanna Pustuła-Lewicka), „https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/swiatlo-ktore-zgaslo-wyd-2-krastew-holmes-1244” Iwana Krastewa i Stephena Holmesa (tłumaczenie Aleksandra Paszkowska) oraz „Jhttps://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/jak-dziala-faszyzm-wyd-2-1241” Jasona Stanleya (tłumaczenie Damian Chomątowski) z pięknymi okładkami zaprojektowanymi przez Damiana Chomątowskiego to must read każdej osoby szukającej merytorycznych opisów skomplikowanej rzeczywistości, która nas otacza. Autorów i autorkę – Siergieja Miedwiediewa, Jasona Stanleya, Iwana Krastewa, Gaię Vince – spotkacie 15 i 16 maja na tegorocznej edycji kongresu w Poznaniu. Miedwiediew i Vince odwiedzą także Warszawę.  Książki na stronie Wydawnictwa:  https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/stulecie-nomadow-gaia-vince-1242 https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/wojna-made-in-russia-Siergiej-Miedwiediew-1243 https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/swiatlo-ktore-zgaslo-wyd-2-krastew-holmes-1244 https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/jak-dziala-faszyzm-wyd-2-1241 Impact'24 https://impactcee.com/impact/2024/ 
  14 min. 44 sec.
 • #30 Same o sobie samych | Czabak, Tomasik

  22 MAR 2024 · Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/. Mamy dla Was wyjątkową książkę. Osobistą, angażującą i wzmacniającą. https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/pejzaz-dobrej-kobiety-carolyn-steedman-1229 Carolyn Steedman przenosi nas do robotniczego Londynu lat pięćdziesiątych. Szeregowe domki, ciężko pracujące matki, nie zawsze kochane córki, bieda, ale też marzenia o sukience Diora, poślubieniu księcia i walka o prawo do opowiedzenia własnej historii. Kobiety z klasy robotniczej nie pasują do kategorii feministycznych, psychoanalitycznych, politycznych i historycznych. I nie muszą, bo wreszcie opowiadają o sobie tak jak chcą. Dzięki https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/pejzaz-dobrej-kobiety-carolyn-steedman-1229 matka i córka odzyskuje swoją historię. Własnym głosem mówią też bohaterki innych naszych książek. Grube, transpłciowe, feministyczne, silne, walczące, jakieś. Kobiety mają głos i rozwalają ramy popularnych (głównie męskich) interpretacji. KUP KSIĄŻKĘ: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/pejzaz-dobrej-kobiety-carolyn-steedman-1229 *** Podcast o książkach Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/.Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
  17 min. 23 sec.
 • #29 To se nevrátí | Czabak, Tomasik

  16 FEB 2024 · Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień… Nucimy czytając nową książkę Rafała Dajbora https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/czterdziestolatek-kulisy-kultowego-serialu-1220. Wspaniała opowieść o jednym z naszych ulubionych prl-owskich seriali. Kulisy powstania, anegdoty z planu, sylwetki twórców ale też opowieść o kulturowym fenomenie tej produkcji. Jeżeli, tak jak my, kochacie 40-latka i chcecie wiedzieć o nim więcej, to koniecznie musicie sięgnąć po książkę Rafała Dajbora. A potem dyskutować o ulubionych bohaterach, scenkach i o tym, że to se nevrátí. To oczywiście nie jedyna nasza książka o PRLu, które przypominamy w naszej rozmowie. Mamy coś dla wielbicieli Barei, ale też, bardziej naukowe pozycje. Opowieść o awansie społecznym w powojennej Polsce i o prześnionej rewolucji. A na koniec zapowiedź na wakacje – będzie książka o golasach nad polskim morzem. KUP KSIĄŻKĘ: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/czterdziestolatek-kulisy-kultowego-serialu-1220 *** Podcast o książkach Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/.Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
  24 min. 41 sec.
 • #28 To będzie dobry rok… | Czabak, Tomasik

  19 GEN 2024 · Nie mamy gwarancji, że we wszystkich aspektach życia, ale w naszym wydawniczym na pewno. Już jesteśmy po pierwszych premierach, a przed nami jeszcze wiele dobrego.Nagrywając rozmowę, śmialiśmy się, że nie powinniśmy przywiązywać się do dat premier w 2024 roku, bo pewnie będą jeszcze zmiany. Nie minął tydzień i stało się. Opowiadamy o prawie wszystkich świetnych tytułach, jakie dla Was przygotowujemy – i nawet jeżeli nie ukażą się dokładnie w tych miesiącach, o których mówimy – to i tak warto na nie czekać. Będą książki o pracy i samowyzysku, o cukrzycy, feministycznej psujzabawie, aborcji, alkoholu, naturystach, kolaboracji, homolobby i wielu innych ważnych dla nas sprawach.A zanim zaczniecie układać na półkach nasze nowości, zachęcamy do uzupełnienia biblioteczki https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/90-outlet.
  50 min. 10 sec.
 • #27 All I want for Christmas… | Czabak, Tomasik

  18 DIC 2023 · To oczywiście książki Krytyki Politycznej. Podsumowujemy rok, opowiadamy o najciekawszych premierach 2023 roku – a właściwie to opowiadamy o prawie wszystkich premierach mijającego roku – które teraz możecie kupić w naszej promocji świątecznej w bardzo przyjemnych cenach. https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/najczesciej-kupowane To był ciekawy rok, nie tylko w Polsce i na Świecie, ale i na naszych wydawniczych półkach. Pisaliśmy o rzekach, grzybach, poruszonych, obrońcach pańszczyzny, Irlandii, Norwegii, godności i wielu innych ważnych dla nas sprawach. Czytajcie razem z nami książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej, zwłaszcza jeżeli tak jak my, All you want for Christmas is siostrzeństwo, równość, sprawiedliwość społeczna, inkluzywna narracja historyczna, świeckie państwo, postgrowth, rozsądna polityka narkotykowa, sprawiedliwość społeczna.
  24 min. 29 sec.
 • #26 A po wyborach poszliśmy czytać książki |Czabak, Tomasik

  3 NOV 2023 · Świętujemy wyniki wyborów i zatrzymanie autorytaryzmu. Pozwalamy sobie na chwilę radości. Ale jak to my, nie zapominamy o naszych książkach. Czytamy je i polecamy, bo wiemy, że czeka nas dużo pracy, żeby było normalnie. A co czytamy? „Przejęte”, czyli numer dialogu wydany przez zespół redakcyjny nie godzący się na dobrą zmianę u nich. Cały numer poświęcony jest instytucjom kultury przejętym przez PiS. Arcyciekawa i niezbędna lektura, abyśmy wiedzieli, gdzie i jakie zmiany są teraz potrzebne. W naszym wyborze powyborczych lektur nie mogło zabraknąć „Ekonomia to stan umysłu”, nowej książki Andrzeja Ledera (i oczywiście „Prześnionej rewolucji”) i „Społeczeństwa populistów”. A dla chwili refleksji i przyjemności czytamy „Społeczeństwo zmęczenia”. 7 listopada, we wtorek zapraszamy na premierę książki „Ekonomia to stan umysłu” Andrzeja Ledera. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz https://www.facebook.com/events/1357890121477425
  17 min. 58 sec.
 • #25 Polska wstaje z kolan | Czabak, Tomasik

  29 SET 2023 · Z niecierpliwością czekaliśmy na nową książkę Marty Abramowicz i wreszcie jest! „Irlandia wstaje z kolan” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/irlandia-wstaje-z-kolan-marta-abramowicz-1196 to reportaż o zielonej wyspie, która pozostawała pod ogromnym wpływem kościoła katolickiego przez bardzo długi czas. Ale po latach opresji udało się Irlandii wstać z kolan. To nie jedyna nasza wrześniowa nowość w Serii z koloratką. „Córka księdza” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/corka-ksiedza-marta-glanc-1194 Marty Glanc to intymna opowieść o walce o siebie, w świecie, który bardzo pilnuje naszej wspólnej tajemnicy. Mamy już pokaźny stos krytycznych książek o kościele, przypominamy o nich w naszej rozmowie i zapowiadamy kolejną. Polska też wstanie z kolan.
  21 min. 35 sec.
 • #24 Historyczny koniec wakacji | Czabak, Tomasik

  25 AGO 2023 · Wraz z końcem lata mamy dla Was dwie nowości z naszej Serii Historycznej. Niezwykle nas to cieszy, bo nasza Seria Historyczna jest wyjątkowa – opisuje, to co do tej pory pozostawało nieopowiedziane ale też cieszy się wielką popularnością. W lipcu ukazała się książka Natalii Judzińskiej „Po lewej stronie Sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/po-lewej-stronie-sali-natalia-judzinska-1186, a 1 września premierę mają „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce” Magdy Szcześniak https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/poruszeni-awans-i-emocje-w-socjalistycznej-polsce-1190. Opowiadamy też o kilku starszych tytułach, bo książki z naszej Serii historycznej, poza tym, że są arcyciekawe i arcyważne, zdobywają najważniejsze nagrody a nawet powstają z ich inspiracji seriale. Ale przede wszystkim cieszą się popularnością wśród naszych czytelniczek i czytelników. Mamy nadzieję, że tak jak my, z niecierpliwością wyglądacie kolejnych nowości w Serii Historycznej Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
  19 min. 55 sec.

Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/. Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie. Krytyczne książki...

mostra di più
Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie. Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.

***

Nagrywamy dla Was podcasty. Na innych kanałach polecamy rozmowy Pauliny Januszewskiej https://tinyurl.com/49bx6zzv
i serial Zuzanny Dąbrowskiej i Julii Ikonowicz Wychowanie płci żeńskiej
 https://tinyurl.com/2wrwymc8
zaś „Centralnie o Wschodzie” to dewiza podcastu Blok wschodni
https://tinyurl.com/4enszfma

Znajdziecie nas też na platformach Spreaker i Apple Podcasts
mostra meno
Contatti
Informazioni

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca