13. Jak wspierać rozwój zmysłów u dzieci? - Beata Wasilewicz
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Witaj, tu Ewa Zychowicz. W tym odcinku podcastu rozmawiam z neurologopedką, terapeutką integracji sensorycznej, specjalistką wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, pedagożką i trenerką, założycielką Centrum Diagnozy i Terapii Dziecięcej "Zygzak" w...
mostra di piùNasze myśli z rozmowy:
– Dlaczego zmysły są ważne? Bo odbieramy nimi świat. Jeżeli nasze zmysły szaleją, to w ten sposób odbieramy nasze środowisko i otoczenie.
– Po czym poznać nadaktywność któregoś zmysłu? Jeżeli mamy nadaktywny np. zmysł powonienia, to potrafimy wejść do autobusu i prawie zwymiotować ze względu na mieszające się tam zapachy. Dla niektórych to będzie niezauważalne, a dla innych tak rozpraszające, że nie będą umieli skupić na czymkolwiek innym.
– Integracja sensoryczna: na czym polega? IS to jest sposób, w jaki nasz mózg pobiera – przez nasze systemy zmysłowe – bodźce płynące z otoczenia. Opracowuje je i odpowiada na nie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo nasze zmysły dobrze funkcjonują. "Trudności w integracji sensorycznej można zaczarować tak, by były Twoją dobrą stroną" – mówi Beata Wasilewicz.
– Czy każde zmysły powinny pracować na tym samym poziomie? Nie! Każdy z nas ma inne możliwości sensoryczne i dzięki temu mamy różne talenty. Niektórzy lepiej czują zapachy (to dobrzy znawcy perfum) albo smaki (wspaniali kucharze).
Ważne dla nas:
– Dzieci czasem stają się nadaktywne, agresywne: w ten sposób szukają doświadczeń, których potrzebuje ich mózg do prawidłowego rozwoju. Z odcinka dowiesz się o więcej o zmysłach początkowych, które są szczególnie ważne dla dzieci.
– Jak domowo wspierać maluchy i ich zmysł słuchu? Śpiewać kołysanki, czytać bajki – robić wszystko, co związane z głosem. Czytanie bajek przez tatę jest bardzo ważne, bo dzieci mają dużo głosów kobiecych w otoczeniu. Dzięki zróżnicowaniu głosów rozwijają się obie półkule mózgu.
– Rozmawiałyśmy też o ruchu, treningu. O zintegrowaniu się z ciałem. O byciu (nie)idealnym. O robieniu rzeczy nieschematycznie. I o tym, jak współczesne domy wpływają na nasze zmysły.
Do usłyszenia,
Ewa
Informazioni
Autore | Ewa |
Organizzazione | Ewa |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti