13. Jak wspierać rozwój zmysłów u dzieci? - Beata Wasilewicz

3 nov 2022 · 45 min. 53 sec.
13. Jak wspierać rozwój zmysłów u dzieci? - Beata Wasilewicz
Descrizione

Witaj, tu Ewa Zychowicz. W tym odcinku podcastu rozmawiam z neurologopedką, terapeutką integracji sensorycznej, specjalistką wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, pedagożką i trenerką, założycielką Centrum Diagnozy i Terapii Dziecięcej "Zygzak" w...

mostra di più
Witaj, tu Ewa Zychowicz. W tym odcinku podcastu rozmawiam z neurologopedką, terapeutką integracji sensorycznej, specjalistką wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, pedagożką i trenerką, założycielką Centrum Diagnozy i Terapii Dziecięcej "Zygzak" w Mińsku Mazowieckim. Przed Wami Beata Wasilewicz!

Nasze myśli z rozmowy:

– Dlaczego zmysły są ważne? Bo odbieramy nimi świat. Jeżeli nasze zmysły szaleją, to w ten sposób odbieramy nasze środowisko i otoczenie.

– Po czym poznać nadaktywność któregoś zmysłu? Jeżeli mamy nadaktywny np. zmysł powonienia, to potrafimy wejść do autobusu i prawie zwymiotować ze względu na mieszające się tam zapachy. Dla niektórych to będzie niezauważalne, a dla innych tak rozpraszające, że nie będą umieli skupić na czymkolwiek innym.

– Integracja sensoryczna: na czym polega? IS to jest sposób, w jaki nasz mózg pobiera – przez nasze systemy zmysłowe – bodźce płynące z otoczenia. Opracowuje je i odpowiada na nie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo nasze zmysły dobrze funkcjonują. "Trudności w integracji sensorycznej można zaczarować tak, by były Twoją dobrą stroną" – mówi Beata Wasilewicz.

– Czy każde zmysły powinny pracować na tym samym poziomie? Nie! Każdy z nas ma inne możliwości sensoryczne i dzięki temu mamy różne talenty. Niektórzy lepiej czują zapachy (to dobrzy znawcy perfum) albo smaki (wspaniali kucharze).

Ważne dla nas:

– Dzieci czasem stają się nadaktywne, agresywne: w ten sposób szukają doświadczeń, których potrzebuje ich mózg do prawidłowego rozwoju. Z odcinka dowiesz się o więcej o zmysłach początkowych, które są szczególnie ważne dla dzieci.

– Jak domowo wspierać maluchy i ich zmysł słuchu? Śpiewać kołysanki, czytać bajki – robić wszystko, co związane z głosem. Czytanie bajek przez tatę jest bardzo ważne, bo dzieci mają dużo głosów kobiecych w otoczeniu. Dzięki zróżnicowaniu głosów rozwijają się obie półkule mózgu.

– Rozmawiałyśmy też o ruchu, treningu. O zintegrowaniu się z ciałem. O byciu (nie)idealnym. O robieniu rzeczy nieschematycznie. I o tym, jak współczesne domy wpływają na nasze zmysły.

Do usłyszenia,

Ewa
mostra meno
Informazioni
Autore Ewa
Sito -
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca