#126 Relacja ze sobą - frazes czy moc do zmian - Z wiatrem w grzywie - podcast
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Często mamy złudzenie, że nasze życie zmieniłoby się na lepsze, gdyby tylko zmieniły się warunki zewnętrzne – gdybyśmy mieszkali w innym miejscu, mieli inną pracę, czy otaczali nas inni ludzie....
mostra di piùŚwiat wewnętrzny można porównać do pałacu. Wyobraź sobie, że w danym momencie masz dostęp tylko do części pałacu – może jedynie do przybudówki lub salonu na parterze. W innej sytuacji psychicznej może masz dostęp do całego skrzydła pałacowego, ale zawsze pozostają jakieś niedostępne komnaty, miejsca, których nie znamy – tajemnice naszej psychiki. W tych różnych, nieznanych zakamarkach czasem znajdują się nieprzyjemne sprawy (treści psychiczne, które nie są dla nas łatwe), czasem nieodkryte zasoby, potencjał i talenty.
Podczas pracy w programach rozwojowych, w procesie grupowym, pewne mechanizmy, którymi kieruje się nasza psychika, stają się bardziej widoczne. To, co robimy na warsztatach, daje narzędzia do poruszania się po naszym wewnętrznym pałacu, zaglądania w zakamarki, przyglądania się im i nawiązywania z nimi relacji. To taka eksperymentalna przestrzeń, w której możemy sprawdzić się, zobaczyć, czy nasz obraz siebie jest adekwatny, poszerzyć swoje możliwości i zmierzyć się z trudniejszymi aspektami naszej psychiki.
Dlaczego warto to robić? Po co przemierzać tajemniczy pałac psychiki? O tym właśnie opowiadam w podcaście - łącząc metaforę pałacu z ważnymi koncepcjami jak metakomunikator, intersubiektywność i mentalizowanie. Te trzy trudno brzmiące hasła to "paliwo" dobrych relacji ze sobą (i z innymi).
---
Intersubiektywność, mentalizacja i metakomunikator – to robi robotę;)I inne wątki tego odcinka:
- O poruszaniu się po wewnętrznym świecie psychiki jak po ogromnym tajemniczym pałacu.
- Jak nie stać się więźniami własnej psychicznej rzeczywistości?
- Metakomunikator, czyli część nas samych, która widzi, jak się mamy z danym doświadczeniem – dlaczego to ważne. (Metakomunikator można inaczej opisać jako pewną refleksyjność i ciekawość własnego stanu umysłu oraz tego, co leży u podstaw danych zachowań.)
- Mentalizacja jako narzędzie pomagające w przetrwaniu.
- O tym jak zdolność do mentalizacji pomaga zatrzymywać i przektałcać trudne doświadczenia, aby nie niosły się dalej w kolejnych pokoleniach rodzinnych.
- Intersubiektywność jako dzielenie wspólnego krajobrazu psychicznego, która pojawia się także w grupie na warsztatach prowadzonych w oparciu o proces grupowy.
- Dlaczego programy rozwojowe z końmi nie dotyczą koni, ale naszego wewnętrznego świata psychiki.
- O aktualizacji mapy swojej psychiki i jej wpływie na strukturę psychiczną oraz dostęp do mocy.
Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:
***https://www.horsesense.pl/podcast126/
Informazioni
Autore | Agata Wiatrowska |
Organizzazione | Agata Wiatrowska |
Sito | www.horsesense.pl |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti