#122 Okno tolerancji, czyli jak zwiększać swój dobrostan - Z wiatrem grzywie - podcast

19 feb 2024 · 22 min. 55 sec.
#122 Okno tolerancji, czyli jak zwiększać swój dobrostan - Z wiatrem grzywie - podcast
Descrizione

Okno tolerancji jest sposobem funkcjonowania, który wpływa na możliwości realizacji swojego potencjału.To taki rodzaj pobudzenia, w którym dana osoba czuje się optymalnie. Dla każdej osoby będzie ono inne. Jest bazą,...

mostra di più
Okno tolerancji jest sposobem funkcjonowania, który wpływa na możliwości realizacji swojego potencjału.To taki rodzaj pobudzenia, w którym dana osoba czuje się optymalnie. Dla każdej osoby będzie ono inne. Jest bazą, choć czasem bywa wyzwaniem, żeby tam być wystarczającą ilość czasu.
W rozwojowych drogach mamy takie marzenie, żeby czuć się lepiej, mieć od życia więcej. Pojęcie okna tolerancji może pomóc w zrozumieniu, dlaczego czasami mamy dostęp do innych zasobów wewnętrznych i co robić, aby zwiększać swoje możliwości.

Dany bodziec w jednej sytuacji może spowodować, że przykładowo wybuchniemy złością, podczas gdy w innej sytuacji ten sam bodziec nie spowoduje w nas żadnej reakcji i pozostaniemy spokojni. Dlaczego reakcje się różnią? Od czego zależą? Związane jest to właśnie z oknem tolerancji, które – jeśli jest szerokie – daje nam dostęp do wewnętrznych zasobów i umiejętności poradzenia sobie w różnych sytuacjach.

Ważne jest to, że możemy wpływać na naszą psychologiczną odporność i możemy uczyć się w pewnym stopniu zarządzać naszym stanem pobudzenia układu nerwowego. Opowiadam o tym w dzisiejszym odcinku.

---
Optymalne czy fałszywe okno tolerancji…
I inne wątki tego odcinka:
  • Okno tolerancji wg Daniela Siegel’a.
  • Czym jest fałszywe okno tolerancji? – o Fregacie i pracy terapeutycznej z koniem więcej znajdziesz w podcaście 104 Moc koni i moc transformacji
  • Osobowość i czynniki, które wpływają na zakres okna tolerancji.
  • Poruszanie się po drabince układu nerwowego i co z tego wynika – więcej znajdziesz o tym w podcaście nr 64 Ogarnij stres – taniec z układem nerwowym
  • Nadmierne lub niskie pobudzenie – jak się objawia w ciele i zachowaniu.
  • Jak wracać do okna tolerancji z nadmiarowego pobudzenia, a jak ze zbyt niskiego?
  • Chrupiące jedzenie czy żucie…muzyka wyciszająca czy pobudzająca… świadoma praca z oddechem i picie ze słomki czy skakanie na trampolinie…kołysanie czy taniec intuicyjny. Różne sposoby, które mogą pomagać w zmianie stanu pobudzenia.
  • Jak neuroplastyczność mózgu pozwala poszerzać okno tolerancji.
  • Czy wszystko, co piękne jest poza sferą komfortu czy lepiej zostać w komforcie? Kiedy zmiany neurobiologiczne są możliwe?

Podobał Ci się ten odcinek?

Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

***https://www.horsesense.pl/podcast122/
mostra meno
Informazioni
Autore Agata Wiatrowska
Organizzazione Agata Wiatrowska
Sito www.horsesense.pl
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca