#119 Energia życiowa - co ją aktywuje - Z wiatrem w grzywie - podcast

20 nov 2023 · 34 min. 1 sec.
#119 Energia życiowa - co ją aktywuje - Z wiatrem w grzywie - podcast
Descrizione

Wiele osób potrzebuje mieć dostęp do większej energii życiowej w swojej codzienności, czyli do stanu, gdzie „się chce”, gdzie wypełnia nas ciekawość, ale też chęć pokonania trudności i dostęp do...

mostra di più
Wiele osób potrzebuje mieć dostęp do większej energii życiowej w swojej codzienności, czyli do stanu, gdzie „się chce”, gdzie wypełnia nas ciekawość, ale też chęć pokonania trudności i dostęp do wewnętrznych zasobów psychologicznych, które w tym pomagają. Energię życiową możemy jednak pomylić z trybem układu nerwowego „walki i ucieczki,” który generuje pozornie podobne stany, ale wynikające z poczucia zagrożenia. Wtedy również organizm uruchamia sporo energii, tak jakbyśmy, powiedzmy, uciekali przed niedźwiedziem. Mamy wtedy oczywiście dostęp do zasobów i energii, ale jest to energia, która powinna być używana krótko, bo wyczerpuje. Jednocześnie w trybie „walki i ucieczki” nie mamy dostępu do zasobów energii kreatywnej, innowacyjnej, relacyjnej i „flow”. Bo to nie czas na „flow”, gdy goni nas niedzwiedź;)Ważne, aby odróżniać czy zwiększenie energii wynika z włączania się trybu „goni mnie niedźwiedź”, gdzie jesteśmy skupieni tylko i wyłącznie na celu, od aktywacji na tzw. „górze drabinki” układu nerwowego, czyli stanu zaangażowania społecznego, w którym nadal pozostajemy w kontakcie z ciałem i potrafimy uwzględniać inne osoby i ich odczucia.W tym odcinku opisuję niuansy, jak odróżniać, kiedy układ nerwowy czuje się bezpiecznie, a kiedy mamy mobilizację bardziej zadaniową, a proces i relacje są wtedy mniej istotne. Uruchomienie, wzmacnianie i dbanie o energię życiową jest sednem wszystkich programów rozwojowych i rozwoju.
---
Jak nie pomylić trybu walki i ucieczki z energią życiową?
I inne wątki tego odcinka:
  • Kiedy układ nerwowy wrzuca nas w stan zagrożenia i mamy pozornie dobrą energię, ale tak naprawdę „goni nas niedźwiedź”.
  • O zawężonych możliwościach działania, gdy układ nerwowy stwierdza zagrożenie.
  • Jak odróżnić mobilizację zadaniową z trybu „walka-ucieczka” od aktywności życiowej w stanie bezpieczeństwa i zaangażowania społecznego.
  • O trzech stanach autonomicznego układu nerwowego tzw. „drabinka” – przypomnienie z odcinka nr 64 – Ogarnij stres czyli taniec z układem nerwowym.
  • Co może Ci powiedzieć sposób, w jaki poruszasz się po domu.
  • O stanie, który odbieramy jako nudę, gdy jesteśmy w trybie zadaniowym, a może to być czas kreatywny, refleksyjny i wspierać zupełnie inny odbiór rzeczywistości, jeśli jesteśmy w trybie góry drabinki.
  • Jak poszerzać swoje możliwości małymi kroczkami, żeby się nadmiernie nie przymrozić.
  • O koncepcjach sfery komfortu i różnych podejściach do niej.
  • Dlaczego jeśli coś nie jest oswojone, nawet jak jest potencjalnie dobre, układ nerwowy odbiera to jako zagrażające i co z tego wynika.
  • Jak energia życiowa zasila radość (więcej o radości: Jak łapać i wzmacniać radość).
Odcinek trwa 34 minuty.Podobał Ci się ten odcinek?

Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

***https://www.horsesense.pl/podcast119/
mostra meno
Informazioni
Autore Agata Wiatrowska
Organizzazione Agata Wiatrowska
Sito www.horsesense.pl
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca