Info
Rozmowy o konsumpcji w wersji vintage, podziel się, kup mniej, użyj jeszcze raz
12 DIC 2022 · Co można wyczarować z czerstwiejącego chleba? Myślicie, że tylko grzanki i bułkę tartą. ReBread udowadnia, że o wiele więcej: przyprawy spożywcze, destylaty alkoholowe, piwo, kwas chlebowy, peeliingi do ciała, wkłady do drukarek 3D, a nawet podkłady do produkcji grzybów. - Pracujemy też nad projektem przetwarzania pieczywa w superfood dzięki specjalnym pleśniom. Ale to nie ta sama pleśń, która pojawia się, gdy zbyt długo nie wyrzucamy czerstwego pieczywa - zastrzega Bartłomiej Rak, założyciel i pomysłodawca REBREAD w rozmowie "Z drugiej ręki", którą prowadzą Edyta Kochlewska z dlahandlu.p i Ola Nagel z well.pl.
12 DIC 2022 · Dostają, rozpakowują, fotografują, umieszczają opis z rozmiarówką na stronie i wysyłają za darmo do potrzebujących - tak w skrócie działa Lalafo. Aplikacja sprzedaży używanych rzeczy świetnie rozwijała się od kilku lat we Wschodniej Europie. Jednak wojna w Ukrainie zmusiła jej twórców do opuszczenia kraju. Przyjechali do Polski i technologię, którą stworzyli dla sprzedaży ubrań z drugiej ręki, wykorzystują teraz, żeby pomagać rodakom, przekazując im, za pośrednictwem aplikacji, potrzebne rzeczy za darmo - mówi Jan Jankowski, dyrektor marketingu Lalafo. Głównymi darczyńcami póki co są uchodźcy z Ukrainy, darowujący rzeczy dla swoich rodaków. Jak ma się to szansę zmienić?
12 DIC 2022 · Zaczynała siedem lat temu, gdy hasło zero waste nie rezonowało w społeczeństwie z taką siłą jak obecnie. Teraz należy do najbardziej wpływowych liderek zrównoważonego rozwoju, a wszystko dzięki biznesowi odnawiania butów. Martyna Zastawna, założycielka WoshWosh ma nadzieję, że przedłużanie życia przedmiotom wejdzie do głównego nurtu konsumpcji, a póki co otwiera 500 mkw. pracownię, dzięki której kolejne setki tysięcy par butów zamiast na śmietnik, trafią do użytku. O tym ile kosztuje odnawianie butów, jak wygląda rynek napraw obuwia i jak prowadzi się firmę, która ma pozytywny wpływ na środowisko - Martyna Zastawna opowiada Edycie Kochlewskiej z dlahandlu.pl i Oli Nagel z well.pl w rozmowie "Z drugiej ręki".
12 DIC 2022 · Drożejąca żywność może spowodować, że zaczniemy poważnie podchodzić do niemarnowania żywności. Zwłaszcza, że w dłuższej perspektywie żywność będzie jeszcze droższa. Mówię to jako przedstawiciel pokolenia, które ma dostęp do komosy ryżowej, langustyny, tofu, soczewicy i krewetek. W perspektywie dekady może nastąpić tąpnięcie gospodarcze, które większość z nas tego pozbawi, więc zero waste stanie się także ekonomiczną koniecznością. To co mnie dodatkowo martwi to fakt, że staliśmy się zakładnikami plaistku. Póki co kupowanie żywności jest tożsame z wtłoczeniem na rynek kolejnych ton plastiku. Nie tracę jednak nadziei, bo cały świat szuka alternatyw dla palstiku i nowych opakowań
- mówi Grzegorz Łapanowski, właściciel Szkoły na Widelcu, organizator warsztatów kulinarnych w podcaście Z drugiej ręki.
12 DIC 2022 · Nie interesują mnie firmy, które produkują towary z organicznej bawełny, a ich klienci przytulają w weekendy drzewa, bo to jest segment świadomy swojego wpłwu na środowisko. Ja celuję w firmy, które wypuszają nowe modele odzieży w cyklu codziennym, bo tu jest praca do zrobienia - mówi Jacek Ostrowski, prezes Yellow Octopus, ekspert od rozwiązań technologicznych w zakresie zrównoważonej mody w rozmowie "Z drugiej ręki".
Wierzę w odsprzedaż rzeczy używanych. Dlatego cztery lata temu zainwestowałem 750 tys. dolarów w spółkę Reflaunt.com, czyli platformę technologiczną obsługującą model resale dla takich firm jak Net-a-Porter, Balanciaga COS czy H&M. Teraz ich wycena to 32 mln dolarów. Wierzę też w przetwarzanie rzeczy, które nie nadają się do odsprzedaży. Z tego powodu rozwijam firmę Upcycle Labs, która z przetworzonej odzieży, obuwia i akcesoriów produkuje wyposażenie wnętrz i sklepów.
12 DIC 2022 · Luksusowe domy mody szukają swojej drogi eko, otwierając platformy, które oferują ich poprzednie kolekcje lub używane towary od ich klientów. Na tej fali powstał serwis Gucci Vault a Alexander McQueen podpisał umowę z Vestiaire Collective. W ten sposób luksusowe produkty dalej krążą wśród klientów, ale w formule "z drugiej ręki". Form współpracy będzie coraz więcej, bo pojawiają się rozwiązania technologiczne, które sprawią, że proces odprzedaży zyska luksusowy sznyt - wskazuje Agata Krysiak, międzynarodowy ekspert na rynku mody premium i dóbr luksusowych.
12 DIC 2022 · Zielona rewolucja, póki co, opisywana jest tylko zwrotami angielskojęzycznymi. Brak polskich słów, na jej określenie, może spowodować, że będziemy traktować to zjawisko jako coś obcego, co jest odległe i co nas nie dotyczy. A przecież chcemy ją udomowić. Dlatego trzeba szukać określeń, opisujących dawanie przedmiotom drugiego lub nawet wielokrotnego życia - mówi Michał Rusinek, językoznawca, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. W rozmowie z Olą Nagel i Edytą Kochlewską, Michał Rusinek zdradza także jak reaguje na słowo "vintage" i czy wszystko może być z drugiej ręki.
12 DIC 2022 · Jak czerwony dywan reaguje na modę z drugiej ręki? Kiedy recykling ubraniowy przestał być faux pas a stał się trendem? Jaki przekaz niosą zniszczone trampki od Balanciagi i od kogo można pożyczyć marynarkę na premierę - opowiada Ada Fijał, aktorka i instagramerka, ekspertka od mody vintage w rozmowie Olą Nagel z well.pl i Edytą Kochlewską z dlahandlu.pl w ramach podcastu "Z drugiej ręki".
12 DIC 2022 · Rozmowa z prof. Małgorzatą Molędą-Zdziech, socjologiem, kierownikiem Katedry Studiów Politycznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie o tym jak zmiany klimatyczne, a ostatnio także zmiany geopolityczne, które generują zakłócenia w łańcuchach dostaw i windują ceny, zmieniają naszą optykę konsumencką.
12 DIC 2022 · Rozmowa z Moniką Olejnik-Okuniewską, Marketing & PR Director, CPIPG Polska, współzałożycielką sklepu społecznego Free Ukraina Store.
Rozmowy o konsumpcji w wersji vintage, podziel się, kup mniej, użyj jeszcze raz
Informazioni
Autore | Grupa PTWP |
Organizzazione | PTWP SA |
Categorie | Moda e bellezza |
Sito | - |
- |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company