Contatti
Info
Serwis podcastowy Wydawnictwa Literackiego. Obszerne fragmenty audiobooków, wywiady z naszymi autorami - do słuchania w każdych okolicznościach.
19 NOV 2024 · O życiu w Londynie podczas pandemii, futbolu, o muzyce i przede wszystkim o książkach – wolności, szczerości i poczuciu porażki w literaturze. A na koniec także o tym, jakim nauczycielem był Jon Fosse?! Bohaterem „Wlotu” jest… oczywiście Karl Ove Knausgård!
Czekaliśmy na to wydarzenie wiele lat. Od kiedy tylko Wydawnictwo Literackie zaczęło wydawać cykl „Moja walka”, często otrzymywaliśmy prośby i pytania, kiedy w końcu Karl Ove Knausgård zawita do Krakowa. Udało się w tym roku. Znakomity norweski pisarz przyjechał pod Wawel na zaproszenie Festiwalu Conrada i Wydawnictwa Literackiego. Mimo napiętego programu udało się nagrać rozmowę… i tym samym zainaugurować działalność naszego własnego podcastowego studia.
Rozmowę tłumaczyła Iwona Zimnicka – tłumaczka większości dzieł Knausgårda. Pytania zadawał Marcin Baniak.
Polskie wydania książek Karla Ove Knausgårda znajdziecie tutaj:
https://bit.ly/KnausgardWL
7 NOV 2024 · 🚀Jak przełożyć opisany przez Lema świat planety Regis III na wizualny język gry?
🚀Dlaczego to właśnie powieść „Niezwyciężony” uchodziła za tę najbardziej nadającą się do przeróbki na film czy grę?
🚀Dlaczego pytania stawiane przez Lema w książce są wciąż aktualne?
🚀Z czego wynika popularność polskiego pisarza w Chinach?
🎮Wydana w 2023 roku „The Invincible”, gra polskiego studia Starward jest pierwszą w historii grą komputerową opartą na prozie Stanisława Lema.
📕Rok później nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się nowa edycja książki Lema z ilustracjami z gry 👉https://bit.ly/LemNiezwyciezony
🎙️O wyzwaniach w pracy nad grą i o niesamowitym świecie Lema opowiadają: Olga Piech (writerka i copywriterka), Wojciech Ostrycharz (art director) i Maciej Dobrowolski (członek zarządu i szef marketingu) ze studia Starward.
16 OTT 2024 · 🇷🇪 Dlaczego powieść „Szesnaście na Bourbon” bardziej przypomina wybuchający wulkan niż szybkie, sportowe auto?
🇷🇪 Przedstawiona w książce historia kobiet wywiezionych za ocean na wyspę Bourbon, aby stały się żonami francuskich kolonistów to historia zniewolenia, czy może emancypacji?
🇷🇪 I w końcu: jakie trzy elementy powinny znaleźć się w powieści, aby była udana?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z laureatem Nagrody Kościelskich Bartoszem Sadulskim o jego najnowszej książce. O baroku, brawurze, szkatułkach, literackich inspiracjach od Montaigne’a do Potockiego i o tym, dlaczego autor zdecydował się na podróż na wyspę Reunion i co na niej odkrył.
Książkę, o której jest mowa, znajdziecie tutaj:
🇷🇪 https://bit.ly/16-na-bourbon 🇷🇪
11 OTT 2024 · 🌎 Czy prawdą jest obiegowa opinia, że tylko Europa przejmuje się katastrofą klimatyczną?
🌎 Dlaczego w Ameryce Południowej słowa znaczą co innego?
🌎 Jak potomkowie rdzennych mieszkańców Ameryki Łacińskiej zmieniają oblicze kontynentu?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Arturem Domosławskim, a naszym punktem wyjścia jest wydana niedawno książka „Rewolucja nie ma końca. Podróże w Krainie buntu i nadziei”:
🌎 https://bit.ly/RewolucjaNieMaKonca 🌎
Artur Domosławski na swoją pisarską renomę zapracował reportażami, jak „Gorączka latynoamerykańska” czy „Wykluczeni”, oraz biografiami Kapuścińskiego i Baumana. No właśnie. Wyjątkowość Domosławskiego polega między innymi na tym, że postaciom sławnym i cenionym przygląda się on tak samo uważnie i przenikliwie jak zwykłym ludziom.
4 OTT 2024 · O wojnach Rzeczypospolitej z Moskwą i zdobyciu Kremla rozmawiamy ze Sławomirem Leśniewskim, autorem książki „Na Moskwę. Polacy na Kremlu w XVII wieku”.
👉https://bit.ly/NaMoskwe%20👈
Jak blisko carskiego tronu był królewicz Władysław?
Czy były szanse na pokojowe zbliżenie obu państw?
Jak bardzo Moskwa cywilizacyjnie odstawała od Rzeczpospolitej?
Dlaczego słynny Jan Karol Chodkiewicz nie popisał się podczas szturmu na Moskwę w 1618 roku? Czym zapisały się w pamięci mieszkańców Moskwy zwycięskie wojska polsko-litewskie?
🎧Zapraszamy do słuchania kolejnego odcinka podcastu Zwrotnice Historii🎧
👇I liczymy na Państwa komentarze!👇
23 AGO 2024 · Marie-Hélène Lafon jest mistrzynią krótkiej formy. I chociaż jej książki liczą niewiele stron, długo w nas rezonują. W jaki sposób francuska autorka osiąga ten efekt? Jak pracuje nad tekstem? Co to znaczy, że literatura zrywa zmowę milczenia? Z pisarką rozmawia Teresa Drozda. Jeśli nasz podcast zachęci Was do lektury, książki Marie-Hélène Lafon znajdziecie w naszej księgarni internetowej: https://bit.ly/MarieHélèneLafon
1 AGO 2024 · Czy filmy właściwie pokazują pracę organów ścigania na miejscu zbrodni?
Jakich narzędzi używa medyk sądowy?
Czym grozi „windziarski surfing”?
Co zapach może powiedzieć dobremu śledczemu w dochodzeniu?
Jak wpływa na psychikę ciągłe obcowanie ze zbrodnią?
🎙️Na te pytanie odpowie Barbara Butcher, która przez 23 lata pracowała jako medyk sądowy w biurze Naczelnego Lekarza Sądowego Nowego Jorku i ustalała przyczyny zgonu ponad 5500 osób, w tym 650 ofiar morderstw.
📙Najciekawsze przypadki (ale i swoją osobistą historię) opisała w książce „Co wiedzą umarli”
👉 https://bit.ly/CoWiedz%C4%85UmarliWL
5 LUG 2024 · Wielki sukces i pozytywny mit? A może wielkie wyrzeczenia i niezaleczone traumy? A może jedno i drugie? W jakich proporcjach? Dziś gościem Zwrotnic Historii jest Michał Przeperski, autor książki „Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993”.
Książkę naszego gościa znajdziecie tutaj:
🤠 https://bit.ly/dziki-wschod 🤠
Tę historię trzeba wreszcie opowiedzieć inaczej. Dziś wszystko jest oczywiste: poprzedni system upadł, więc tak właśnie musiało być. Ale Polacy z 1986 roku nie byli świadomi tego, że żyją w schyłkowym komunizmie. W reportażu historycznym Michał Przeperski nie poucza bohaterów tamtych wydarzeń, ale próbuje ich zrozumieć. Rozbraja mity i uproszczenia, pokazując, że schyłkowy PRL wcale nie był taki szary, a wczesne lata 90. takie kolorowe. Autor przekonuje, że transformacja to więcej niż zmiana polityczna wynegocjowana przy okrągłym stole. Podważa obiegowe opinie zaskakującymi danymi liczbowymi, a sięgając po badania socjologiczne z tamtych czasów, kreśli fascynujące portrety zbiorowe. Ale przede wszystkim interesuje go to, co działo się wtedy na polskich ulicach i w polskich domach. Oddaje głos zwykłym ludziom – również tym, których transformacja nie oszczędziła. Co wtedy myśleli, jakie mieli plany, czego chcieli i czego się bali?
19 GIU 2024 · Marquez, Llosa, Cortázar, Borges… te nazwiska zna cały świat. Dziwnym trafem jednak słynny „boom literatury iberoamerykańskiej” z lat 60. XX wieku nie rozsławił żadnej pisarki. Dopiero teraz, po kilkudziesięciu latach, czytelnicy powoli odkrywają nieznane wcześniej autorki i nie mogą wyjść ze zdumienia, że tak długo prawdziwe literackie perły pozostawały w ukryciu. Jedną z takich pisarek jest Argentynka Silvina Ocampo, której tom „Furia i inne opowiadania” ukazał się niedawno nakładem Wydawnictwa Literackiego w ramach serii Olgi Tokarczuk „Inne Konstelacje”.
„Furię…” znajdziecie tutaj:
🍄 https://bit.ly/FuriaWL 🍄
W najnowszym odcinku podcastu WLot o fenomenie Ocampo Marin Baniak porozmawiał z tłumaczem książki Tomaszem Pindlem, który mówi wprost: „lekturę Ocampo trzeba sobie dawkować, a tradycyjne narzędzia krytyki literackiej są wobec jej opowiadań nieprzydatne”. Dlaczego Ocampo tak długo czekała na odkrycie? Jak wyglądało jej życie z mężem, pisarzem Adolfo Bioy Casaresem i będącym zawsze w pobliżu przyjacielem słynnym Jorge Luisem Borgesem? Czym wyróżniają się jej opowiadania, rozpięte pomiędzy realizmem, zwyczajnością i codziennością a fantastyką i dziwnością?
❗ PS W rozmowie jest też mowa o Gombrowiczu i jego staraniach, aby wkroczyć na literackie salony Buenos Aires. ❗
17 MAG 2024 · ❓Czy wołanie o strategię obronną jest podżeganiem do wojny?
❓Czy krytycyzm jest straszeniem?
❓Czy potrzebna nam intelektualna debata o bezpieczeństwie, choć zbroimy się na potęgę?
🎙️Zapraszamy na rozmowę z Jackiem Bartosiakiem, autorem książki „Zapiski w przededniu wojny, czyli dzieci morza wzywają swoją matkę”.
📘 👉https://bit.ly/bartosiak-zapiski
Serwis podcastowy Wydawnictwa Literackiego. Obszerne fragmenty audiobooków, wywiady z naszymi autorami - do słuchania w każdych okolicznościach.
Informazioni
Autore | Wydawnictwo Literackie |
Organizzazione | Wydawnictwo Literackie |
Categorie | Cultura e società , Libri |
Sito | www.wydawnictwoliterackie.pl |
j.jablonski@wydawnictwoliterackie.pl |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company