
Contatti
Info
Serwis podcastowy Wydawnictwa Literackiego. Obszerne fragmenty audiobooków, wywiady z naszymi autorami - do słuchania w każdych okolicznościach.

Episodi & Post
Episodi
Post
22 MAG 2025 · Z czego wynika niezwykła popularność biografii?
Czy „Rozbici. Nireńska i Karski” są opowieścią o miłości?
Dlaczego dla pisarki „ciekawe czy?” jest lepsze od „sądzę że”?
Jak przygotować się do pisania o najtrudniejszych sprawach, aby samej nie rozpaść się wewnętrznie?
Czym jest pamięć ziemi, a czym ludzkie pułapki pamięci?
I dlaczego woda jest idealnym środowiskiem do tworzenia historii?
🎙️O książce „Rozbici”, o jej bohaterach, Poli Nireńskiej i Janie Karskim oraz o pisaniu biografii jako takim rozmawiamy z pisarką Ulą Ryciak.
📘Książka dostępna tutaj 👉 http://bit.ly/Rozbici
26 FEB 2025 · Spełnia się to, o czym Jacek Bartosiak mówił od dawna i o czym pisze w swojej nowej książce 👉 https://bit.ly/OczySzerokoOtwarte
Autor nie tylko analizuje w niej historyczne w0jny systemowe i obserwowane przez nas w tym momencie tąpnięcie systemu światowego i rozbrat USA z Europą, ale przede wszystkim rozpisuje sześć konkretnych scenariuszy strategicznych dla Polski – w zależności od trzech możliwych sposobów rozwoju sytuacji międzynarodowej, każdy w dwóch wariantach: idealnym i realistycznym.
Czy rozwód Europy i Ameryki jest nieunikniony?
Co nadchodzące zmiany oznaczają dla Polski?
Jak powinien zachować się nasz kraj w obliczu największych wyzwań geostrategicznych od dekad?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Jackiem Bartosiakiem.
7 FEB 2025 · „Księgi Jakubowe” zostały Książką 25-lecia! A czy znacie powieść, którą w Izraelu uznano za prequel księgi Olgi Tokarczuk? „Nechemię” Yakova Z. Mayera wydaliśmy w ubiegłym roku w przekładzie Magdaleny Sommer, a w polskim wydaniu maczała palce sama noblistka. Po szczegóły zapraszamy do naszego podcastu, a po książki – tutaj:
🇮🇱 https://bit.ly/nechemia 🇮🇱
🇵🇱 https://bit.ly/KsiegiJakuboweWydanieJubileuszowe%20🇵🇱
31 GEN 2025 · Pięćdziesiąt lat temu, 19 sierpnia 1975 roku, w katastrofie lotniczej pod Damaszkiem zginął legendarny reżyser Konrad Swinarski, jedna z najważniejszych postaci w historii polskiego teatru. 13 stycznia 2025 roku spotkaliśmy się w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, żeby posłuchać rozmowy Łukasza Wojtusika z Beatą Guczalską, autorką wydanej pod koniec ubiegłego roku książki „Konrad Swinarski. Biografia ukryta”.
Książkę znajdziecie tutaj: 🎭 https://bit.ly/Swinarski 🎭
31 GEN 2025 · ⛪ Co wspólnego mają „Katedra” i „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza?
⛪ Dlaczego Jacek Dukaj tak krytycznie ocenia własną twórczość?
⛪ Czy AI już wkrótce przejmie rolę twórców?
Obejrzyjcie zapis fantastycznego spotkania na szczycie, które odbyło się 12 grudnia 2024 roku w Sali Mehofferowskiej Wydawnictwa Literackiego. Z Tomkiem Bagińskim i Jackiem Dukajem rozmawia Łukasz Orbitowski. Graficzne wydanie „Katedry” znajdziecie tutaj:
⛪ https://bit.ly/KatedraGraficzna ⛪
19 NOV 2024 · O życiu w Londynie podczas pandemii, futbolu, o muzyce i przede wszystkim o książkach – wolności, szczerości i poczuciu porażki w literaturze. A na koniec także o tym, jakim nauczycielem był Jon Fosse?! Bohaterem „Wlotu” jest… oczywiście Karl Ove Knausgård!
Czekaliśmy na to wydarzenie wiele lat. Od kiedy tylko Wydawnictwo Literackie zaczęło wydawać cykl „Moja walka”, często otrzymywaliśmy prośby i pytania, kiedy w końcu Karl Ove Knausgård zawita do Krakowa. Udało się w tym roku. Znakomity norweski pisarz przyjechał pod Wawel na zaproszenie Festiwalu Conrada i Wydawnictwa Literackiego. Mimo napiętego programu udało się nagrać rozmowę… i tym samym zainaugurować działalność naszego własnego podcastowego studia.
Rozmowę tłumaczyła Iwona Zimnicka – tłumaczka większości dzieł Knausgårda. Pytania zadawał Marcin Baniak.
Polskie wydania książek Karla Ove Knausgårda znajdziecie tutaj:
https://bit.ly/KnausgardWL
7 NOV 2024 · 🚀Jak przełożyć opisany przez Lema świat planety Regis III na wizualny język gry?
🚀Dlaczego to właśnie powieść „Niezwyciężony” uchodziła za tę najbardziej nadającą się do przeróbki na film czy grę?
🚀Dlaczego pytania stawiane przez Lema w książce są wciąż aktualne?
🚀Z czego wynika popularność polskiego pisarza w Chinach?
🎮Wydana w 2023 roku „The Invincible”, gra polskiego studia Starward jest pierwszą w historii grą komputerową opartą na prozie Stanisława Lema.
📕Rok później nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się nowa edycja książki Lema z ilustracjami z gry 👉https://bit.ly/LemNiezwyciezony
🎙️O wyzwaniach w pracy nad grą i o niesamowitym świecie Lema opowiadają: Olga Piech (writerka i copywriterka), Wojciech Ostrycharz (art director) i Maciej Dobrowolski (członek zarządu i szef marketingu) ze studia Starward.
16 OTT 2024 · 🇷🇪 Dlaczego powieść „Szesnaście na Bourbon” bardziej przypomina wybuchający wulkan niż szybkie, sportowe auto?
🇷🇪 Przedstawiona w książce historia kobiet wywiezionych za ocean na wyspę Bourbon, aby stały się żonami francuskich kolonistów to historia zniewolenia, czy może emancypacji?
🇷🇪 I w końcu: jakie trzy elementy powinny znaleźć się w powieści, aby była udana?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z laureatem Nagrody Kościelskich Bartoszem Sadulskim o jego najnowszej książce. O baroku, brawurze, szkatułkach, literackich inspiracjach od Montaigne’a do Potockiego i o tym, dlaczego autor zdecydował się na podróż na wyspę Reunion i co na niej odkrył.
Książkę, o której jest mowa, znajdziecie tutaj:
🇷🇪 https://bit.ly/16-na-bourbon 🇷🇪
11 OTT 2024 · 🌎 Czy prawdą jest obiegowa opinia, że tylko Europa przejmuje się katastrofą klimatyczną?
🌎 Dlaczego w Ameryce Południowej słowa znaczą co innego?
🌎 Jak potomkowie rdzennych mieszkańców Ameryki Łacińskiej zmieniają oblicze kontynentu?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Arturem Domosławskim, a naszym punktem wyjścia jest wydana niedawno książka „Rewolucja nie ma końca. Podróże w Krainie buntu i nadziei”:
🌎 https://bit.ly/RewolucjaNieMaKonca 🌎
Artur Domosławski na swoją pisarską renomę zapracował reportażami, jak „Gorączka latynoamerykańska” czy „Wykluczeni”, oraz biografiami Kapuścińskiego i Baumana. No właśnie. Wyjątkowość Domosławskiego polega między innymi na tym, że postaciom sławnym i cenionym przygląda się on tak samo uważnie i przenikliwie jak zwykłym ludziom.
4 OTT 2024 · O wojnach Rzeczypospolitej z Moskwą i zdobyciu Kremla rozmawiamy ze Sławomirem Leśniewskim, autorem książki „Na Moskwę. Polacy na Kremlu w XVII wieku”.
👉https://bit.ly/NaMoskwe%20👈
Jak blisko carskiego tronu był królewicz Władysław?
Czy były szanse na pokojowe zbliżenie obu państw?
Jak bardzo Moskwa cywilizacyjnie odstawała od Rzeczpospolitej?
Dlaczego słynny Jan Karol Chodkiewicz nie popisał się podczas szturmu na Moskwę w 1618 roku? Czym zapisały się w pamięci mieszkańców Moskwy zwycięskie wojska polsko-litewskie?
🎧Zapraszamy do słuchania kolejnego odcinka podcastu Zwrotnice Historii🎧
👇I liczymy na Państwa komentarze!👇
Serwis podcastowy Wydawnictwa Literackiego. Obszerne fragmenty audiobooków, wywiady z naszymi autorami - do słuchania w każdych okolicznościach.
Informazioni
Autore | Wydawnictwo Literackie |
Organizzazione | Wydawnictwo Literackie |
Categorie | Cultura e società , Libri |
Sito | www.wydawnictwoliterackie.pl |
j.jablonski@wydawnictwoliterackie.pl |
Copyright 2025 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company