Copertina del podcast

Verejne o politike

  • Prečo by mali akademici cestovať?

    29 APR 2024 · V ďalšom dieli podcastu Verejne o Politike sa rozprávame s doc. Katarínou Staroňovou a doktorandkou Petrou Bayerovou o tom, prečo je potrebné, aby akademici cestovali. Ako si budovať svoj medzinárodný network a ako cestovať tak, aby nás to kariérne posúvalo? Vypoočujte si tento diel podcastu. Moderuje Róbert Martin Hudec. Tento podcast je súčasťou projektu Bergen Bratislava: výmena poznania a ľudského kapitálu, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP v celkovej hodnote 176 393€. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
    Ascoltato 32 min. 6 sec.
  • Odbory v kontexte verejnej politiky

    23 GEN 2024 · Kto formuje verejnú politiku? Keď hovoríme o tom, tak často si predstavujeme štát a samosprávy ako hlavných aktérov v procese tvorby verejnej politiky. Popritom tvorba verejnej politiky je komplexnejšia a z hľadiska aktérov aj rozsiahlejšia. Jedným z týchto aktérov sú aj odbory, ktorých hlavnou, hoci nie jedinou úlohou, je ochrana a reprezentácia zamestnancov. Kto sú odbory, akú úlohu zohrávajú v demokratickom systéme a aký je ich vzťah k tvorbe verejnej politiky – tieto témy boli hlavnými bodmi diskusie Dr. Marty Kahancovej z Ústavu verejnej politiky FSEV UK a pani Moniky Uhlerovej, prezidentky Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) v najnovšej epizóde podcastu Verejne o politike.
    Ascoltato 29 min. 2 sec.
  • Stratégia kultúry

    31 LUG 2023 · Výskumníci a výskumníčky z Ústavu verejnej politiky sa v rokoch 2021 a 2022 v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom podieľali na tvorbe Stratégie rozvoja kultúry. O tvorbe stratégie a jej implementácii sa Eva Pavlovičová rozprávala s vedúcou oddelenia kultúry doc. Mgr. art. Svetlana Waradzinová, PhD. Technické zabezpečenie podcastu: Štúdio ZNELO
    Ascoltato 55 min. 53 sec.
  • Účinné učenie a inovácie potrebné na univerzitách

    12 GIU 2023 · Inovatívny prístup zameraný na zvýšenie kvality verejnej služby sa nevyžaduje len vo verejnej správe, ale aj na univerzitách - od každého učiteľa a učiteľky, ktorí vedú kurzy. Tu patrí aj učenie orientované na študenta, ktoré by malo vychádzať z poznanie a zručnosti, ktoré majú študenti a študentky na univerzite získať. Aj o tomto sa v podcaste rozpráva prof. Emília S.Beblavá z Ústavu verejnej politiky FSEV UK s Dr. Gabrielou Pleschovou z Centra pedagogickej podpory FiF UK.
    Ascoltato 32 min. 17 sec.
  • Aké príležitosti ponúka verejný sektor čerstvým absolventom?

    1 MAG 2023 · Na tému pracovných príležitostí vo verejnom sektore sme sa rozprávali s dlhoročným analytikom Útvaru hodnoty za peniaze Petrom Hrončekom a Matejom Uhlíkom, popredsedom Úradu na ochranu oznamovateľov. Verejný sektor už dlhodobo ponúka pracovné príležitosti konkurujúce súkromnému sektoru, flexibilnú pacovnú dobu, dobré ohodnotenie a skvelé tímy, ale najmä príležitosti dostať sa k práci na veciach, ktoré majú reálne dopady na spoločnosť. Podcastoval moderoval doktorand na Ústave verejnej politiky, Róbert Martin Hudec. Nahrávanie tohto podcastu finančne podporila Rada Európy v rámci projektu Delivering Good Governance in Slovakia – II phase. Technické zabezpečenie: Štúdio ZNELO
    Ascoltato 51 min. 35 sec.
  • Končíme! S projektom Rady Európy: Uplatňovanie princípov dobrého spravovania na Slovensku (2.fáza)

    3 APR 2023 · Končíme! S projektom Rady Európy: Uplatňovanie princípov dobrého spravovania na Slovensku (2.fáza). Čo sme urobili, s kým, ako a prečo? S riaditeľkou odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov, Ministerstva vnútra SR ako hlavného partnera projektu Naďou Firák Kurilovou sa rozprávala Alexandra Poláková Suchalová, projektová manažéra projektu za Ústav verejnej politiky.
    Ascoltato 37 min. 35 sec.
  • Ako vznikajú experimenty?

    23 MAR 2023 · Nie každý spoločenský problém, ktorý verejná správa musí vyriešiť, má ihneď jasné riešenie. Opatrenia fungujúce v jednej krajine nemusia fungovať rovnako aj v ďalších. Pomôcť môže experimentálne pilotovanie riešení a škálovanie tých, ktoré sa v pilote osvedčia. Experimenty sú však užitočným nástrojom na analýzu hlavných, ale aj vedľajších vplyvov opatrení verejnej správy, len ak sú správne vykonané. O tom, čo všetko experimentovanie resp. pilotovanie obnáša v ďalšom diely podcastu Verejne o politike diskutujú Patrik Pavlovský, Matúš Sloboda a Artsiom Klunin.
    Ascoltato 49 min. 57 sec.
  • Prečo by mala verejná správa experimentovať?

    20 FEB 2023 · Experimentálna metóda je novým, no stále málo využívaným analytickým nástrojom na analýzu vplyvov verejných politík alebo rôznych mikroopatrení verejnej správy. Výskumní pracovníci Ústavu verejnej politiky Patrik Pavlovský a Matúš Sloboda sa rozprávali o množstve dôvodov, prečo by mala verejná správa aj napriek možným obavám viac experimentovať.
    Ascoltato 31 min. 37 sec.
  • Verejná etika v kontexte dobrého spravovania

    10 GEN 2023 · V ďalšom podcaste Ústavu verejnej politiky (ÚVP), Verejnej o politike, sme sa rozprávali o verejnej etike v kontexte dobrého spravovania. Diskutovali sme s riaditeľom Transparency International Slovensko Michalom Piškom a riaditeľkou Ústavu verejnej politiky Emíliou Sičákovou Beblavou o tom, čo je verejná etika, či a ako sa dá merať a ako sme sa o to pokúsili v rámci projektu Delivering Good Governance II, ktorý v ÚVP spolu s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, implementujeme.
    Ascoltato 43 min. 50 sec.
  • Odmeňovanie vo verejnom sektore s K. Staroňovou a M. Erdelyiovou

    2 DIC 2022 · Platy pre zamestnancov vo verejnom sektore je vždy pálčivá otázka, svedčí o tom aj nedávny štrajk lekárov. Na ich krytie ide najviac verejných výdavkov a preto sa v dnešnom podcaste porozprávame s Martinou Erdelyiovou z UHP, MFSR, spoluautorkou revízie výdavkov zamestnanosti a odmeňovania vo verejnej správe. V príspevku sa pozrieme na to, kto sú vlastne zamestnanci verejného sektora, aké sú klasické mýty o mzdách, ako doterajšie reformy riešili povestné rigidné “tabuľkové platy” a či existuje vízia zmeny filozofie odmeňovania ako to vidíme v niektorých krajinách OECD. V podcaste sa zhovárali Katarína Staroňová a Martina Erdelyiová.
    Ascoltato 36 min. 9 sec.

Čo je to moderný štát? Na čo ho potrebujeme? Ako sa v čase vyvíjal a menil? Emília Sičáková-Beblavá a Katarína Staroňová diskutujú o moci, verejnom záujme, profesionalizácii štátnej správy a...

mostra di più
Čo je to moderný štát? Na čo ho potrebujeme? Ako sa v čase vyvíjal a menil? Emília
Sičáková-Beblavá a Katarína Staroňová diskutujú o moci, verejnom záujme, profesionalizácii
štátnej správy a byrokracii.
mostra meno
Contatti
Informazioni

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca