• Polska spółka na drodze do rozwiązania problemu cukrzycy i chorób autoimmunologicznych | Procent Składany

  12 GIU 2024 · Problem cukrzycy typu pierwszego i innych chorób autoimmunologicznych, który dotykają ludzkość są do rozwiązania, uważa Prof. Piotr Trzonkowski założyciel i prezes PolTreg. Polska spółka. Polska spółka biotechnologiczna, będąca liderem terapii komórkowych opartych na limfocytach T-regulatorowych (TREG), jest na coraz bardziej zaawansowanym etapie badań w obszarze chorób autoimmunologicznych. Najbardziej zaawansowany projekt wykorzystania terapii komórkowej opartej o Tregi w połączeniu z rituximabem zakończył 2 fazę kliniczną badań. O chorobach autoimmunologicznych, terapiach komórkowych, procesie komercjalizacji technologii, polskiej i europejskiej biotechnologii oraz procesie komercjalizacji wypracowanych przez PolTreg technologii rozmawiamy z prof. Piotrem Trzonkowskim oraz Mariuszem Jabłońskim z zarządu notowanej na GPW spółki biotechnologicznej. 00:01:50 Historia powstania PolTreg 00:05:00 Jak powstają choroby autoimmunologiczne i jak TREGi pomagają je zwalczać? 00:06:20 Jak w praktyce wygląda terapia komórkowa? 00:08:20 Ilu pacjentom z cukrzycą typu pierwszego pomógł PolTreg? 00:11:20 Co udało się osiągnąć spółce w walce ze stwardnieniem rozsianym? 00:13:20 Choroby neurodegeneracyjne jako jedno z większych wyzwań medycznych przyszłości 00:14:30 Nowa wytwórnia komórkowa PolTreg 00:18:00 Terapie na zasadach wyjątków szpitalnych 00:19:20 Jak PolTreg wypada na tle konkurencji? 00:26:00 Badania kliniczne PolTreg - czego można się spodziewać? 00:28:00 Proces komercjalizacji terapii rozwijanych przez PolTreg 00:36:50 Jaki potencjał komercyjny mają rozwijane przez PolTreg terapie? 00:40:30 Przyszłość terapii komórkowych i genowych 00:48:00 Etap rozwoju polskiej biotechnologii 00:51:00 Znaczenie regulacji i nadzoru w rozwoju leków 00:53:00 Etap rozwoju europejskiej biotechnologii 00:59:00 Transakcje komercjalizacyjne w polskiej biotechnologii 01:02:00 Czego możemy oczekiwać od PolTreg?
  1 h 4 min. 8 sec.
 • Transformacja energetyczna jest nieunikniona, ale czas przejść z PowerPointa do Excela | Procent Składany

  26 MAG 2024 · Polska i Europa walczą o bezpieczeństwo energetyczne, a cały proces transformacji energetycznej ma na celu zmniejszenie naszej zależności od importu paliw i energii. O zmianach na rynku energii, transformacji energetycznej i nowych strategiach Grupy Unimot rozmawiamy z CEO i głównym akcjonariuszem spółki, Adamem Sikorskim. Ceny paliw i energii to jeden z ważniejszych czynników, który może wpływać na wyniki wyborów. Wielka fuzja Orlenu i Lotosu miała na celu zwiększenie konkurencyjności rynku paliw i stworzenie podmiotu, który będzie w stanie prowadzić największe inwestycje w obszarze transformacji energetycznej. O skutkach tego wydarzenia, aktualnej sytuacji na polskim rynku paliw, ryzyku niedoborów LPG po wprowadzeniu sankcji na import z Rosji w styczniu 2025 roku oraz o nowej strategii i przyszłości Grupy Unimot rozmawiamy z jej współzałożycielem, głównym akcjonariuszem i prezesem, Adamem Sikorskim. 00:02:00 Jak wygląda obecnie rynek paliw w Polsce i na świecie? 00:03:50 Dlaczego ataki na rafinerie w Rosji są zagrożeniem dla rynku paliw? 00:05:50 Bezpieczeństwo energetyczne Polski – czy najgorsze jest już za nami? 00:08:15 Anomalie na rynku paliw w Polsce – czy to już się skończyło? 00:14:43 Straty rynkowe po interwencji Orlenu na rynku paliw – czy będą tego jakieś konsekwencje? 00:22:50 Jak Orlen mógł stracić 1,5 mld zł na uiszczeniu przedpłaty za dostawę ropy? 00:28:00 Czy stać nas na przeprowadzenie transformacji energetycznej? 00:33:45 Jakie technologie są pewne i kluczowe w procesie transformacji? 00:41:25 Wzrost nastrojów protekcjonistycznych – zielone cła i opłaty 00:45:30 Czy w Polsce po 2025 roku zabraknie LPG? 00:54:00 Nowa strategia rozwoju Grupy Unimot 00:57:00 Dlaczego czas przejść z PowerPointa do Excela? Od 1992 r. współtworzy Grupę Kapitałową UNIMOT, która jest jedną z największych prywatnych firm na rynku energetycznym w Polsce.  W 2012 r. został Przewodniczącym Rady Nadzorczej i głównym udziałowcem PZL Sędziszów S.A. – wiodącego, krajowego producenta filtrów dla motoryzacji, gdzie w okresie 2015-18 zajmował stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Od sierpnia 2018 r. Adam Sikorski jest Prezesem Zarządu UNIMOT S.A. Adam Sikorski jest absolwentem kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Akademii Polonijnej w Częstochowie. Ukończył studia podyplomowe Executive MBA, a w 2013 r. otrzymał dyplom Executive Doctor of Business Administration – EDBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2023 r. uzyskał tytuł doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Od 2015 r. Adam Sikorski jest także certyfikowanym członkiem The John Maxwell Team, czyli licencjonowanym trenerem, nauczycielem i mówcą motywacyjnym w międzynarodowym Zespole Johna Maxwella. Jego pasją jest tematyka przywództwa i rozwoju osobistego.
  1 h 10 min. 13 sec.
 • Kilkanaście instrumentów pozwala zbudować sensowny portfel inwestycyjny | Procent Składany

  17 MAG 2024 · Więcej informacji o certyfikatach Turbo i Trackerach znajdziesz tutaj => https://www.ingturbo.pl/ Jak inwestują polscy inwestorzy i z czego wynika fenomen nietypowych instrumentów inwestycyjnych notowanych na GPW jakimi są certyfikaty Turbo? Czym jest i jak działa nowy instrument wprowadzony ostatnio na polską giełdę jakim jest tracker na DAX? O tych oraz wielu innych tematach rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu z Bartoszem Sańpruchem z ING. Certyfikaty ING Turbo osiągnęły duży sukces na GPW i stały się pierwszym wyborem dla inwestorów, którzy chcą inwestować globalnie już z poziomu GPW. Szeroka paleta rynków i instrumentów, w połączeniu z możliwością inwestowania na wzrosty i spadki oraz różnym poziomami dźwigni okazały się wystarczającą ofertą do tego, aby inwestorzy z polskiej giełdy chętnie z nich korzystali. Po latach rozwijania rynku certyfikatów Turbo na polskiej giełdzie, nasz rozmówca, stawia tezę, że wystarczy dosłownie kilka, kilkanaście najpopularniejszych instrumentów, aby zbudować sensowną alokację portfela. Okazuje się, że lubimy inwestować w to, co znamy i rozumiemy. Gdy trzymamy się tej zasady, nasze inwestycje przynoszą też najlepsze efekty. Po sukcesach jakie ING osiągnęło z Certyfikatami Turbo firma planuje iść za ciosem i rozwinąć nową grupę instrumentów, jakimi są Trackery. - 00:02:03 Skąd się wziął pomysł na wprowadzenie certyfikatów Turbo na GPW? - 00:05:00 Jak szeroka jest oferta i na co dają ekspozycję Certyfikaty Turbo? - 00:09:10 Jak myślą i inwestują polscy inwestorzy? - 00:11:00 Nietypowe strategie inwestycyjne z wykorzystaniem Certyfikatów Turbo. - 00:16:00 Nowy instrument, czyli Tracker na index DAX. Czym jest i czym się wyróżnia od certyfikatów Turbo? - 00:21:40 Dla jakich inwestorów są Trackery? - 00:25:30 Jakie kolejne trackery będą wprowadzane na GPW? - 00:31:00 Dlaczego najlepiej inwestować w to co znasz? - 00:40:00 Inwestowanie w certyfikaty Turbo i Trackery poprzez IKE i IKZE Materiał przygotowany we współpracy ze spółką Nowe Usługi S.A. będącą częścią grupy kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A.
  45 min. 18 sec.
 • Nowe leki na odchudzanie to przełom ekonomiczny i naukowy | Procent Składany

  29 APR 2024 · Nowe leki na odchudzanie, wprowadzone na rynek przez Novo Nordisk i Eli Lilly, to niezwykle ważne wydarzenie dla świata biotechnologii. Ozempic, Vegowy czy Zepbound to środki reprezentujące nową klasę preparatów opartych o GLP-1, które mogą rozwiązać wiele problemów społecznych. Oprócz regulowania masy ciała znajdują nowe zastosowania w leczeniu cukrzycy i nadciśnienia, a niewykluczone, że ich kolejne generacje mogą rozwiązać problem alkoholizmu czy narkomanii. O potencjale tej nowej technologii, jej działaniu i wpływie na sektor biotechnologiczny rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu z Mateuszem Saganem, COO notowanej na NewConnect spółki z sektora MedTech - SDS Optic. Okazuje się, że powstanie nowej gamy leków opartych o GLP-1 może mieć znaczenie nie tylko medyczne, ale i ekonomiczne. Nie bez znaczenia na to, co obecnie się dzieje na rynku mają też inne przełomowe wydarzenia w światowej biotechnologii, które również omawiamy w najnowszym odcinku podcastu. Europejska biotechnologia ma duży potencjał do tworzenia innowacji, a polskie spółki mogą stać się jej ważnym elementem. Zapraszam do wysłuchania podcastu o specyfice branży, podejściu do inwestowania w sektor biotechnologiczny, ważnych obecnie wydarzeniach jakie mają w nim miejsce i sytuacji w SDS Optic.  O czym usłyszysz w podcaście: 00:01:59 Kim jest Mateusz Sagan? 00:04:50 Fenomen nowych leków na otyłość, a wyceny Novo Nordisk i Eli Lilly 00:08:30 Dlaczego Ozempic, Vegowy czy Zepbound są określane jako AI świata biotechnologii? 00:15:00 Potencjał technologii GLP-1 w leczeniu uzależnień 00:23:30 Potencjał sztucznej inteligencji w biotechnologii 00:32:20 Nowa wojna gospodarcza w obszarze biotechnologii na linii Chiny - USA, a europejska biotechnologia? 00:40:00 Czy europejska i polska biotechnologia może tworzyć przełomowe innowacje? 00:46:20 Czym zajmuje się SDS Optic i jaką technologię rozwija? 00:57:30 W jakim miejscu jest dzisiaj polska biotechnologia?
  1 h 12 min. 14 sec.
 • AI nie zabierze programistom pracy, tylko ją zmieni |Procent Składany

  23 APR 2024 · Sytuacja w sektorze IT i na powiązanym z nim rynku pracy pozostaje trudna. Po latach silnych wzrostów tego sektora nastąpiło mocne spowolnienie. Programistów się dzisiaj raczej zwalnia niż zatrudnia, a ich wynagrodzenia pozostają pod presją. O aktualnej sytuacji w tej branży i przyszłości programowania w najnowszym odcinku podcastu Procent Składany rozmawiamy z Konradem Weiske CEO Spyrosoft. Konrad Weiske to CEO, współzałożyciel i główny akcjonariusz notowanej na GPW spółki Spyrosoft, która oferuje klientom na całym świecie usługę realizowania projektów IT na zlecenie. W najnowszym odcinku podcastu nasz rozmówca dzieli się swoimi przemyśleniami na temat tego co aktualnie dzieje się w branży, dlaczego wiele firm z tego sektora popadło w kłopoty oraz jak innowacje w postaci generatywnej sztucznej inteligencji wpłynął na rynek pracy związany z programowaniem. Polskie IT dojrzewa i musi przejść z konkurowania ceną do oferowania bardziej kompleksowych rozwiązań swoim klientom, aby utrzymać konkurencyjność i dalej rosnąć, mówi nasz gość. O czym usłyszysz w podcaście: 00:02:20 Problemy i bankructwa w sektorze IT 00:04:20 Dlaczego pracy dla programistów jest obecnie mniej? 00:06:30 Kryzys na rynku IT z perspektywy rozwoju branży 00:09:20 Czy sztuczna inteligencja zabierze programistom pracę? 00:13:10 Jak wygląda obecnie rynek pracy dla programistów 00:15:30 Jak obecnie radzi sobie Spyrosoft? 00:20:30 Dlaczego Spyrosoft chce zadebiutować na dużej zagranicznej giełdzie? 00:25:00 Gdzie Spyrosoft widzi potencjał do wzrostu? 00:30:00 W jakim miejscu jest dzisiaj polskie IT? 00:33:00 Dlaczego polskie IT tak mało programuje i realizuje projektów dla krajowych firm?
  38 min. 55 sec.
 • Miłosz Motyka o: elektrowni atomowej, NABE i cenach energii | Procent Składany

  19 APR 2024 · W rozmowie z Wzielonejstrefie.pl, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Miłosz Motyka, odniósł się do wielu kwestii takich jak wzrost cen energii, audyt w Polskich Elektrowniach Atomowych, budowa drugiej siłowni jądrowej, czy wydzielenie aktywów węglowych z energetyki.
  21 min. 41 sec.
 • Bankierzy idą po kryptowaluty. ETF na BTC to dopiero początek! | Procent Składany

  4 APR 2024 · Bankierzy inwestycyjni idą po kryptowaluty, a ETF na bitcoin to dopiero początek tej drogi. Kolejne tego rodzaju instrumenty są jedynie kwestią czasu, a samo wydarzenie jest kompletnym gamechangerem dla świata cyfrowych aktywów. W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany rozmawiamy z Przemysławem Gerschmannem o ostatnich wzrostach na BTC i innych kryptowalutach oraz regulacjach i zmianach jakie następują w tym świecie. Przemysław Gerschmann to były bankier inwestycyjny oraz były doradca prezesa GPW, który od lat śledzi i interesuje się światem cyfrowych aktywów. W najnowszym odcinku podcastu dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat ostatnich dynamicznych zmian w tym świecie i długoterminowych konsekwencji, jakie mogą one ze sobą nieść. Rozmawiamy o cyfrowych aktywach banków centralnych, rynku WEB 3.0, stabelcoinach, blockchainie oraz gorących tematach świata cyfrowego. 00:00:00  Intro  00:01:40 Wzrosty na BTC i kryptowalutach, z czego wynikają 00:02:51 Kryptowaluty znowu zyskują popularność, a co z adaptacją technologii blockchain 00:05:00 Dlaczego wprowadzenie pierwszego ETF na Bitcoina to rynkowy gamechanger 00:07:27 ETF na Ethereum to tylko kwestia czasu? 00:09:20 Jak mocno banki mogą wejść w świat kryptowalut? 00:11:30 Dlaczego stablecoin to ważny element świata kryptowalut 00:14:30 Czy czeka nas masowy powrót "shitcoinów"? 00:16:20 Co zmienią regulacje świata kryptowalut i w jakim kierunku pójdą? 00:19:00 Jakie regulacje odnośnie kryptowalut zostaną wprowadzone w Polsce? 00:22:10 Czy w przyszłości świat kryptowalut stanie się bardziej bezpieczny? 00:24:00 Nowe usługi i przyszłościowe biznesy wokół rynku kryptowalut 00:27:00 Bitcoin jako waluta rezerwowa, a konflikt Chiny vs USA 00:31:00 Cyfrowe waluty banków centralnych 00:36:00 Czy porównywanie wyceny BTC do wartości rynku srebra czy wyceny NVIDIA ma sens? 00:38:00 Nowe podejście do WEB 3.0 00:43:00 Rozwój kryptowalut i aktywów cyfrowych, a rozwój mediów? 00:46:00 Największe szanse i zagrożenia przed rynkiem kryptowalut?
  50 min. 3 sec.
 • Gospodarka Argentyny po wygranej Javiera Millei. Czy warto tam inwestować? | W Pogoni za Wall Street

  27 MAR 2024 · Koniec listopada przyniósł w Argentynie zwrot ku ekstremum, gdy Javier Milei, kontrowersyjny ekonomista o skrajnych poglądach libertariańskich, wygrał wybory prezydenckie. Obiecując „drastyczne" zmiany w strategii gospodarczej kraju, Milei zdołał zgromadzić imponujące 55,8% głosów, pokonując swoich rywali. Tym samym, jego zwycięstwo niesie za sobą nadzieję na radykalne reformy, ale też ogromne wyzwania związane z jego skrajnymi poglądami. Czy Argentyna to interesujące miejsce do inwestowania? O tym wszystkim rozmawiam w podcaście „W pogoni za Wall Street" z Dr Marcinem Chmielowskim, politologiem i filozofem.
  30 min. 46 sec.
 • Zarządzał 3 mld zł aktywów, dziś prowadzi swój własny fundusz inwestycyjny | Procent Składany

  20 MAR 2024 · Skuteczne inwestowanie, zwłaszcza w sektorach technologicznych, wymaga umiejętności szybkiego odsiewania tematów nierokujących na ponadprzeciętne stopy zwrotu. Jednym z sektorów który obecnie wygląda niezwykle interesująco jest sektor lifesciences, gdzie wiele spółek na światowych giełdach jest obecnie notowanych poniżej poziomu gotówki. O tym rynkowym fenomenie i udziale w tym jaki mają fundusze ETF rozmawiamy z Robertem Florczykowskim z Third Dot. Robert Florczykowski to zarządzający i partner w funduszy Third Dot, który założył wspólnie z Andrzejem Bernatowiczem. Obaj są doświadczonymi zarządzającymi funduszami sektora technologicznego w renomowanych polskich instytucjach, którzy po latach pracy w nich postanowili przejść na swoje. W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany Roberta opowiada o tym co obecnie się dzieje w światowej biotechnologii, tym jak profesjonalnie inwestować w podmioty z sektora lifeciences oraz o jego oczekiwaniach na przyszłość.  - 00:01:20 Kim jest Robert Florczykowski - 00:05:50 Polska biotechnologia - w jakim miejscu się obecnie znajduje - 00:10:25 Jaka będzie przyszłość polskiej biotechnologii - 00:17:20 Biotechnologia ma za sobą trudne dwa lata, z czego to wynika - 00:23:50 Fundusze ETF, a spółki biotechnologiczne - 00:28:00 Fenomen spółek biotechnologicznych o kapitalizacji bliskiej gotówce - 00:32:55 Leki na otyłość GLP-1 i ogromne wyceny spółek je produkujących - 00:43:00 Spółki biotechnologiczne w Europie - 00:47:36 Jak inwestować w spółki biotechnologiczne? - 00:53:55 Selekcja spółek biotechnologicznych - 00:58:30 Dlaczego sektor life sciences ma dobre perspektywy makroekonomiczne - 01:03:50 Sztuczna inteligencja w świecie biotechnologii
  1 h 7 min. 46 sec.
 • Stopy procentowe pozostaną wysokie, a polska waluta może dalej się umacniać Piotr Bujak | Procent Składany

  15 MAR 2024 · Stopy procentowe w Polsce pozostaną wysokie przez dłuższy czas, a polska waluta ma potencjał aby dalej rosnąć zarówno względem dolara jak i euro. W rozpoczynającym się 2024 roku będziemy mieli do czynienia ze schizofrenicznym ożywieniem gospodarczym bo realna gospodarka przyspieszy, a nominalna zwolni. O aktualnej sytuacji w polskiej i światowej gospodarce, sytuacji na rynku pracy, zadłużeniu Polski, sytuacji na rynku nieruchomości i w sektorze bankowym rozmawiamy z Piotrem Bujakiem głównym ekonomistą PKO BP. 00:00 Intro  02:40 Podsumowanie gospodarcze 2023 roku 04:00 Czy kryzysy gospodarcze trwają krócej? 08:40 Inflacja, wysokie stopy procentowe, a siła gospodarki 12:20 Oczekiwania względem stóp procentowych w Polsce 20:10 Schizofreniczny wzrost gospodarczy w 2024 roku czyli przyspieszenie gospodarki realnej, a spowolnienie realnej 28:10 Zmiana władzy w Polsce i odblokowanie KPO, a Polska gospodarka 34:00 Wybory, a hossa na akcjach banków 43:00 Wyzwania przed sektorem bankowym 47:50 Ceny nieruchomości w Polsce, czy jest bańka?
  56 min. 19 sec.
Inwestowanie, giełda i zarabianie, akcje, biznes, internet? - jeśli interesują Cię te tematy, to jest to podcast dla Ciebie.
Contatti
Informazioni

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca