Contatti
Info
7 SET 2024 · W jaki sposób przeciwstawić się społecznej presji? Czy bycie nonkonformistą niesie ze sobą pewne zagrożenia? W jaki sposób demokracja pogrąża się w kryzysie?
Odwołując się do klasycznego filmu "Dwunastu gniewnych ludzi" z 1957 roku, wspólnie z dr Jackiem Sobotą z UWM w Olsztynie podjęliśmy próbę udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania.
FILM
„12 gniewnych ludzi” (oryg. „12 Angry Men”) to klasyczny dramat sądowy z 1957 roku w reżyserii Sidneya Lumeta. Film opowiada historię dwunastu mężczyzn zasiadających w ławie przysięgłych, którzy mają wydać wyrok w sprawie o morderstwo, w której oskarżonym jest młody chłopak. Grozi mu kara śmierci, a początkowo wydaje się, że przysięgli szybko uzgodnią wyrok skazujący. Jednak jeden z nich, przysięgły numer 8 (grany przez Henry'ego Fondę), wyraża wątpliwości co do winy oskarżonego i rozpoczyna dyskusję, która zmienia bieg całej sprawy.
GOŚĆ
Jacek Sobota to doktor filozofii z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pisarz (autor powieści i opowiadań), badacz fantastyki i kultury masowej.
TWÓRCA KANAŁU
Jakub Walicki jest doktorem filozofii, pisarzem, copywriterem i pasjonatem kina. Prowadzi bloga "Przemyślane Kadry", gdzie omawia filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach.
14 AGO 2024 · Co oznacza bycie influencerem we współczesnym świecie? Jakie szanse i zagrożenia niesie ze sobą sława? Czy istnieje szansa buntu przeciw cancel culture?
Odwołując się do filmu "Dream Scenario" (2023), wspólnie z dr Agnieszką Bandurą z UWr i ASP we Wrocławiu podjęliśmy próbę odpowiedzi na powyższe pytania.
FABUŁA FILMU
Główny bohaterem filmu "Dream Scenario" (2023) jest grany przez Nicolasa Cage'a Paul Matthews - spokojny profesor akademicki, który nagle zyskuje międzynarodową rozpoznawalność. Ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że pojawia się w snach milionów ludzi, nawet tych, których nigdy nie spotkał.
Ta nieoczekiwana sława staje się dla niego okazją do spełnienia ukrytych pragnień. To przekształca życie bohatera filmu "Dream Scenario", oferując mu szansę na realizację marzeń. W nowej rzeczywistości jego skromne życie nabiera nieoczekiwanego blasku.
GOŚĆ
Pani Agnieszka Bandura to doktor filozofii, wykładowca w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
TWÓRCA KANAŁU
Jakub Walicki jest doktorem filozofii, pisarzem, copywriterem i pasjonatem kina. Prowadzi bloga "Przemyślane Kadry", gdzie omawia filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach.
17 LUG 2024 · W jaki sposób media oddziałują na rzeczywistość i nasz sposób myślenia? Czy przeciwko telewizji można się zbuntować? Co zrobić, aby protesty przeciwko mediom nie stały się karykaturą?
Odwołując się do filmu "Sieć" z 1976 roku, wspólnie z dr Jackiem Sobotą z UWM w Olsztynie podjęliśmy próbę udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania.
Wsparcie kanału: https://patronite.pl/przemyslanekadry
19 GIU 2024 · "Biedne istoty" to film Yorgosa Lanthimosa z 2023 roku, który opowiada o Belli Baxter - kobiecie z umysłem dziecka, która gromadzi kolejne doświadczenia, dojrzewając i podejmując coraz bardziej świadome decyzje.
Wspólnie z pasjonatką kina, Darią Ryznar, odbyliśmy rozmowę na temat ukazanej w filmie twarzy wolności, kobiecości i opersji.
FILM
"Biedne istoty" (ang. "Poor Things") to brytyjsko-irlandzko-amerykański film fabularny z 2023 roku w reżyserii Jorgosa Lantimosa, oparty na powieści Alasdaira Graya o tym samym tytule. W głównych rolach występują Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe, Ramy Youssef, Christopher Abbott oraz Jerrod Carmichael.
Fabuła koncentruje się na postaci Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety żyjącej w wiktoriańskim Londynie, która po brutalnym wskrzeszeniu przez genialnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe), ucieka z rozwiązłym prawnikiem Duncanem Wedderburnem (Mark Ruffalo) i wyrusza w podróż w celu samopoznania oraz wyzwolenia seksualnego. Wolna od uprzedzeń swojej epoki, Bella zdecydowanie dąży do walki o równość i niezależność.
GOŚĆ
Daria Ryznar to wieloletni kinoman, entuzjastka kina wszelkiego z aspiracjami do tworzenia kina.
TWÓRCA KANAŁU
Jakub Walicki to doktor filozofii, pisarz, copywriter i pasjonat kina. Prowadzi podcast "Przemyślane Kadry", gdzie omawia filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach.
👉 IG: https://www.instagram.com/przemyslanekadry/
👉 FB: https://www.facebook.com/przemyslanekadry
28 MAG 2024 · Czym charakteryzują się myśli bezsennej nocy? Dlaczego bezsenność - choć tak bolesna - może sprzyjać rozwijaniu w sobie filozoficznej wrażliwości? Czy zrodzone w mroku ciemnej nocy problemy rozpuszczają się w promieniach słońca?
Odwołując się do doświadczeń Jana, bohatera filmu "Ćma" z 1980 roku, wspólnie doktorantem filozofii, Kamilem Rajkowskim, podjęliśmy próbę udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania.
O FILMIE
Jan, bohater filmu "Ćma" z 1980 roku w reż. Tomasza Zygadło, jest radiowcem, który prowadzi nocną audycję "Radiotelefon". W trakcie audycji słuchacze mogą do niego dzwonić, dzieląc się swoimi problemami, opowiadając o depresji, złych emocjach, zwątpieniach i braku sensu życia. Jan staje się powiernikiem ich problemów, co jednak mocno rozstraja go emocjonalnie.
Jego praca nocą powoduje, że jest wykorzeniony z dziennego rytmu życia. Nie układa mu się z żoną, a wolny czas spędza przesiadując w barze. Bohater filmu "Ćma" otrzymuje ostrzeżenia od swoich przełożonych i decyduje się na wizyty u psychologa. Mimo to, jest uzależniony od tej audycji jak od narkotyku, ponieważ w tych rozmowach odnajduje prawdę, szczerość i autentyczne ludzkie porozumienie.
TWÓRCA KANAŁU
Jakub Walicki to doktor filozofii, pisarz, copywriter i pasjonat kina. Prowadzi bloga "Przemyślane Kadry", gdzie omawia filozoficzne zagadnienia na filmowych przykładach.
27 APR 2024 · Czym jest konsumpcjonistyczna dystopia? Czy możemy sobie wyobrażać, że rozrywka i konsumpcja doprowadzą ludzi do granicy upadku? Czy zniszczona przez bezmyślną eksploatację Ziemia będzie mogła zostać uratowana?
Wspólnie z twórczynią bloga "O dystopiach", Urszulą Dobrzańską, odwołaliśmy się do animacji "Wall-e" z 2008 roku i uwag Fryderyka Nietzschego na temat "ostatnich ludzi", aby podjąć próbę odpowiedzi na powyższe pytania.
18 APR 2024 · Na czym polega opresyjność płciowych ról? W jaki sposób męskość może łączyć się z kolonializmem? Czy ludzkie uczucia, myśli i pragnienia mogą być sprzeczne? Czy człowiek jest w stanie odnaleźć w życiu coś stabilnego?
Rozmowa z dr Agnieszką Bandurą na temat filmu "Orlando" w reżyserii Sally Potter.
FILM
Film "Orlando," wyreżyserowany przez Sally Potter w 1992 roku, to wizualnie fascynująca adaptacja powieści Virginii Woolf o tej samej nazwie. Stanowi on zawiłą opowieść, w której pojawiają się tematy gender, feminizmu i transseksualizmu.
Główny bohater, Orlando, przechodzi przez wieki, zmieniając płeć, co stanowi metaforyczne odzwierciedlenie płynności płciowej. Poprzez jego doświadczenia i obserwacje film eksploruje kwestie tożsamości, ról społecznych oraz siły, które kształtują naszą percepcję płci i seksualności.
GOŚĆ
Pani Agnieszka Bandura to doktor filozofii, wykładowca w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
14 MAR 2024 · W jaki sposób Jim Jarmusch karykaturyzuje wschodni rytuał picia herbaty? Czy "Kawa i papierosy" (2003) ukazują rozmowę jako drogę bez punktu mety? Czy niekonsekwentni, zagubieni bohaterowie jego filmów są w stanie choćby na chwilę wykroczyć ze swych prywatnych światów i spotkać się z drugim człowiekiem?
Rozmowa z krytykiem filmowym, Darkiem Arestem, na temat filmu "Kawa i papierosy" (2003) Jima Jarmuscha.
4 MAR 2024 · Druga część rozmowy z dr Jackiem Sobotą z UWM na temat wątków filozoficznych w filmie "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego.
W jaki sposób rozumiał on bunt przeciwko absurdowi istnienia? Co oznaczała dla niego potrzeba zakorzenienia? Jak Żuławski traktował wiarę i jakie miejsce zajmuje religia w tradycji polskiej fantastyki?
19 FEB 2024 · Czy histeryczne kino Andrzeja Żuławskiego da się zrozumieć? W jaki sposób aktorstwo łączy się z szamanizmem? Czy wolność jest dla człowieka przekleństwem? Czy religia i ludzka cywilizacja nieuchronnie muszą się degenerować?
Odwołując się do niedokończonego filmu science-fiction "Na srebrnym globie" z 1987 roku, wspólnie z doktorem filozofii Jackiem Sobotą podjęliśmy próbę odpowiedzi na powyższe pytania.
Informazioni
Autore | jwalicki |
Organizzazione | jwalicki |
Categorie | Cinema: recensioni , Istruzione , Filosofia |
Sito | - |
j.valicki@gmail.com |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company