Contatti
Info
W nowym podcaście opowiadamy o rozmaitych wizjach końca świata - jednak nie po to, by załamywać ręce, czy też wpadać w odrętwienie! Sięgamy po przykłady ze świata sztuki, kultury i...
mostra di più
W nowym podcaście opowiadamy o rozmaitych wizjach końca świata - jednak nie po to, by załamywać ręce, czy też wpadać w odrętwienie! Sięgamy po przykłady ze świata sztuki, kultury i filozofii, aby pokazać Ci, że koniec świata daje nadzieję na nowe, lepsze początki. Zapraszamy do słuchania!
mostra meno
9 OTT 2022 · Kiedy zaczyna się koniec? A może już się zaczął? Prof. Wojciech Baluch sięga po przykłady filmów, literatury oraz eseistyki, np. książki „Ostatni ludzie” Macieja Jakubowiaka, aby odpowiedzieć na pytania o narracje na temat końca świata. Tradycyjne opowieści niosą pocieszenie, ale sankcjonują trwający porządek i władzę. Lecz czy istnieją alternatywne sposoby mówienia o końcu? W tym aspekcie warto odwołać się do dramaturgii. Posłuchajcie sami!
21 SET 2022 · Prof. Ewa Bal diagnozuje performatywne efekty wojny w Ukrainie w sferze wyobrażeń społecznych. Opowiada o zmianach, jakie wojna przyniosła dla ładu fundowanego przez zachodnio-centryczną wizję świata. Lokalne pokłady zaangażowania i troski dają nadzieję na to, że sztuczne granice między rzekomo zacofanym Wschodem i cywilizowanym Zachodem zmienią się, a dzięki temu wyłonią się nowe pola wzajemnych relacji.
13 SET 2022 · Nie ulegaj do końca racjonalnej wizji świata, bo umknie Ci wiele stref pomiędzy! Jakub Pawlak zaprasza do zgłębiania rzeczywistości przez organizowanie i wchodzenie w interiory – strefy kreatywnych zagubień, magicznych czy też szamańskich praktyk, gdzie przestajemy kategorycznie dzielić rzeczywistość i podporządkowywać ją naszemu ludzkiemu poznaniu.
15 AGO 2022 · Betonoza, monokultury, pozorne tylko rewitalizacje... Brzmi znajomo? Martyna Dziadek podpowiada kilka taktyk odzyskiwania krajobrazu, a z nim - nadziei. Ogrodnicza partyzantka? Właśnie tak! Siejcie, hodujcie i patrzcie, jak rośliny rosną w prześwitach betonowych płyt. W ten sposób każde z nas może wcielić w czyn nową ideę międzygatunkowej wspólnoty, a przy tym wiele nauczyć się od roślin: nie rywalizacji, lecz współpracy; nie bierności, lecz aktywizmu. Zatem do dzieła!
7 AGO 2022 · Jak poradzić sobie z problemem śmieci? Wystarczy nie śmiecić...? Sprawa jest bardziej skomplikowana. Na koniec świata, jaki znamy, Sylwia Mieczkowska proponuje przyjrzeć się uważniej naszym kategoriom poznawczym dotyczącym odpadów. Co uznajemy za śmieć i dlaczego? W podcaście usłyszycie o tym, co to jest ontologiczna niestabilność rzeczy, skąd bierze się wstręt wobec odpadów i jak na nowo możemy je zdefiniować.
27 GIU 2022 · Sploty jako metoda? Jak najbardziej! O splotach jako wzbogaconych egzystencjach więcej-niż-ludzkich opowiada w najnowszym odcinku prof. Małgorzata Sugiera. Usłyszycie o inspirujących przykładach relacji opisanych w książkach takich autorek jak Robin Wall Kimmerer czy Laura Jean McKay. Czytaj, rozglądaj się, performuj i przechwytuj - wszystko dla dobra planety.
17 GIU 2022 · Sztuka umarła. Ale niech nie zwiedzie Was dźwięk żałobnych dzwonów. To tybetańskie misy i gongi towarzyszyć nam będą w celebracji tej śmierci. Dlaczego? Jak opowiada w tym odcinku dr Arkadiusz Półtorak, pozwolą nam one zrozumieć głęboki sens końca sztuki. Z podcastu dowiecie się, jak kultywować sztukę pomimo jej rzekomej śmierci. Zamiast zamartwiać się nad przeminionym, pomóżmy sztuce odnaleźć nowe wcielenie.
7 GIU 2022 · Kto lub co każe Ci w dany sposób rozpoznawać innych? Prof. Mateusz Borowski zaprasza na ćwiczenia z rozpoznawania płci, aby każde z Was mogło się przekonać, jak dalece jesteśmy kształtowani przez społeczne wyobrażenia w dyktowaniu innym, kim powinni być. A może zdecydujecie się pójść krok dalej i spróbujecie jeszcze bardziej rozhuśtać chwiejącą się w posadach bryłę świata?
30 MAG 2022 · Dr Łucja Iwanczewska przypomina nam wszystkim, czemu właściwie służy sztuka feministyczna. Przedstawia przykłady kilku ważnych performansów, aby przekonać nas, że niosą one emancypacyjne możliwości uczestnictwa politycznego i wyznaczają nowe praktyki bycia i działania w świecie.
21 MAG 2022 · W obliczu katastrofy klimatycznej musimy wynaleźć nowe sposoby bycia. Zacznijmy jednak od początku! Dr Mateusz Chaberski zaprasza na kilka ćwiczeń z koordynacji poprzedzonych rozgrzewką. Dzięki nim rozciągniecie swoje pojęcie rzeczy i zwiększycie uważność na inność, zaś finalnie wyrobicie w sobie praktyczne umiejętności zrównoważonego i ekologicznego wiązania się ze światem.
W nowym podcaście opowiadamy o rozmaitych wizjach końca świata - jednak nie po to, by załamywać ręce, czy też wpadać w odrętwienie! Sięgamy po przykłady ze świata sztuki, kultury i...
mostra di più
W nowym podcaście opowiadamy o rozmaitych wizjach końca świata - jednak nie po to, by załamywać ręce, czy też wpadać w odrętwienie! Sięgamy po przykłady ze świata sztuki, kultury i filozofii, aby pokazać Ci, że koniec świata daje nadzieję na nowe, lepsze początki. Zapraszamy do słuchania!
mostra meno
Informazioni
Autore | Performatyka UJ |
Organizzazione | Performatyka UJ |
Categorie | Come si fa |
Sito | - |
performatyka.uniwersytet@gmail.com |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company