Copertina del podcast

Podcast #todziała

  • #30: Rzuć wszystko i jedź na wolontariat

    23 MAG 2024 · A może by tak rzucić wszystko i jechać na wolonatriat zagraniczny? Dla młodych osób, do 30. roku życia, to bardzo realny do wykonania pomysł. Nie musisz studiować, nie musisz mieć żadnych oszczędności, nie musisz nawet znać języka kraju, do którego chcesz się wybrać. Musisz natomiast mieć motywację i chęć pracy wolontariackiej. Oferty, z których możesz wybierać znajdziesz na stronie https://eks.org.pl. Brzmi ciekawie? Posłuchaj, co o wolontariacie mówią nasze gościnie: Agnieszka Bielska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, koordynatorka Europejskiego Korpusu Solidarności i Marta Pasierbek, która spędziła 9 miesięcy na wolontariacie w Portugalii.  ___ Podkast powstał w ramach programu #SPLOTwartości. Program finansowany jest przez Unię Europejską. 
    Ascoltato 1 h 2 min. 57 sec.
  • #29: Zróbmy ciszej

    24 APR 2024 · Kiedy ostatnio słyszeliście ciszę? Coraz trudniej o nią. Smog akustyczny to drugie - po powietrzu - najwieksze zanieczyszczenie, z jakim się mierzymy. Jak wpływa na nas hałas? Jak go redukować? Czy są skuteczne rozwiązania w Polsce i Europie? Co może zrobić każdy i każda z nas, żeby żyło nam się trochę... ciszej? O tym rozmawiamy z Alanem Grinde z fundacji ORION Organizacja Społeczna.  ___ Podkast powstał w ramach programu #SPLOTwartości. Program finansowany jest przez Unię Europejską.
    Ascoltato 52 min.
  • #28: Jak pielęgnować aktywizm?

    26 FEB 2024 · W Dniu Organizacji Społecznych rozmawiamy o aktywistach i aktywistkach – skąd się biorą, czy szkoła i dom mają znaczenie w kształtowaniu ich gotowości do zmieniania świata, co pomaga ładować aktywistyczne baterie, a także jak włączać innych w działania społeczne. Naszą gościnią jest dr Joanna Grzymała-Moszczyńska – psycholożka i działaczka społeczna, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współautorka książki "Walcz, protestuj zmieniaj świat! Psychologia aktywizmu". ____ Badania naukowe, które przywołuje gościni, zostały zrealizowane w ramach projektu GRIEG i sfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, nr rejestracyjny projektu 2019/34/H/HS6/00739. Celem projektu jest zbadanie psychologicznych podstaw różnych form zaangażowania politycznego. ___ #SPLOTwartości Program finansowany jest przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.
    Ascoltato 52 min. 46 sec.
  • #27: Mniej mięsa w szkolnych stołówkach

    10 GEN 2024 · Na ulicach polskich miast coraz częściej spotykamy wegetariańskie i wegańskie restauracje. Na szkoleniach czy konferencjach standardem jest wybór diety bezmięsnej. Tymczasem jadłospisy w szkolnych stołówkach od lat się nie zmieniają – dominuje mięso, a pełnowartościowe posiłki roślinne są rzadkością. Jak to zmienić i dlaczego takich zmian potrzebujemy? O tym opowiada Marzena Wichniarz, działaczka ruchu Rodzice dla Klimatu, który wspólnie z innymi organizacjami społecznymi próbuje wprowadzić zmiany w szkolnych stołówkach i zapewnić roślinne posiłki dla dzieci, które są już na takiej diecie oraz wprowadzić jeden roślinny posiłek w tygodniu dla wszystkich. ------------ #SPLOTwartości Program finansowany jest przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.
    Ascoltato 40 min. 3 sec.
  • #26: Jak zmieniać polską szkołę?

    6 NOV 2023 · Po co jest szkoła? Czy da się zmieniać polską edukację, nie czekając na zmiany systemowe? Jak działa edukacja domowa i kto może się w niej odnaleźć? Na te i inne pytania odpowiada gościni tego odcinka – Barbara Jędrusiak, dyrektorka Szkoły w chmurze.
    Ascoltato 28 min. 27 sec.
  • #25: Jak możesz zaangażować się w wybory?

    17 SET 2023 · 15 października 2023 będziemy wybierać przedstawicieli i przedstawicielki do Sejmu i Senatu. Chcesz, żeby nadchodzące wybory były uczciwe, a głosowanie odbywało się zgodnie z prawem? Możesz mieć w tym swój udział. Karol Bijoś z Fundacji Odpowiedzialna Polityka w podkaście #todziała mówi o tym, co jeszcze – poza oddaniem głosu – może zrobić podczas wyborów każdy i każda z nas. Więcej szczegółów o możliwościach zaangażowania się i kontakt do zespołu Fundacji Odpowiedzialna Polityka znajdziecie tu: https://odpowiedzialnapolityka.pl/
    Ascoltato 51 min. 34 sec.
  • #24: Klątwa wiedzy, test nekrologu i opowieść na zapalniczce

    23 GIU 2023 · Z dr hab. Jackiem Wasilewskim, medioznawcą, specjalistą ds narracji kulturowych, rozmawiamy o tym, jak skutecznie budować wizerunek organizacji społecznych. Punktem wyjścia do rozmowy jest raport Stowarzyszenia Klon/Jawor „Ufamy, ale… Polki i Polacy o organizacjach pozarządowych”. Gość pomaga nam zrozumieć, skąd może wynikać uproszczony i wyidealizowany obraz sektora w oczach społeczeństwa. Podpowiada, co działa w komunikacji, czym zaciekawić odbiorców, kto może nam w tym pomóc i dlaczego warto pokazywać realną zmianę, za którą stoją fundacje i stowarzyszenia. Podkast powstał w ramach programu #SPLOTwartości, finansowanego przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.
    Ascoltato 38 min. 13 sec.
  • #23: Sadź, siej i nie pękaj! Rozmawiamy z Witold Szwedkowskim z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej

    20 APR 2023 · Jeśli uważacie, że w Waszym mieście jest za dużo betonu, a za mało zieleni i chcecie to zmienić – koniecznie posłuchajcie tej rozmowy. Witold Szwedkowski z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej podpowiada, od czego zacząć zazielenianie okolicy, na co uważać i w czym może pomóc odblaskowa kamizelka. Z gościem rozmawia Dorota Setniewska. __ Podkast powstał w ramach programu #SPLOTwartości, finansowanego przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.
    Ascoltato 38 min. 19 sec.
  • #22: Zmiany, nowości i dlaczego warto nas słuchać?

    19 APR 2023 · W podcaście #todziała rozmawiamy z ekspertami i ekspertkami z organizacji społecznych, działaczami i aktywistkami na ważne, aktualne tematy. Naszych rozmówców i rozmówczynie łączy to, że w sposób wyjątkowy łączą znajomość tematu z praktycznymi wskazówkami, jak zacząć działań na rzecz rozwiązania konkretnego problemu. W tym zwiastunie Dorota Setniewska z kampanii #todziała mówi o tym, co u nas nowego i co szykujemy dla Was w najbliższym czasie.
    Ascoltato 1 min. 22 sec.
  • #21: Polska bez smogu? To jest możliwe. Rozmowa z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego.

    2 FEB 2023 · Na tle zielonej mapy Europy, przedstawiającej stan powietrza, Polska wyróżnia się na czerwono. Przodujemy w produkcji smogu. Ale to nie jest stan, którego nie da się zmienić. Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, tłumaczy, skąd bierze się polski smog, co powinno się zmienić, co już się udało i gdzie widzi największe przeszkody. Podpowiada, co każdy i każda z nas może zrobić lokalnie, aby powietrze w okolicy stało się czystsze. Przekonuje, że to jest możliwe, a zmiana może być widoczna z sezonu na sezon. Posłuchajcie rozmowy, w której wizja Polski z czystym powietrzem nie jest nierealnym marzeniem, ale planem do wykonania.
    Ascoltato 37 min. 55 sec.

Podcast #todziała jest częścią kampanii „Organizacje społeczne. To działa!” To rozmowy z ekspertami i ekspertkami z organizacji, aktywnie działającymi w bardzo różnych obszarach: klimatu, praw zwierząt, edukacji, kultury. Wybieramy aktualne,...

mostra di più
Podcast #todziała jest częścią kampanii „Organizacje społeczne. To działa!” To rozmowy z ekspertami i ekspertkami z organizacji, aktywnie działającymi w bardzo różnych obszarach: klimatu, praw zwierząt, edukacji, kultury.

Wybieramy aktualne, gorące tematy społeczne i spotykamy się z osobami, które swoją wiedzą i doświadczeniem pomagają nam… dobrze zrozumieć! Z rozmów dowiecie się także, jak możecie włączyć się w działania organizacji, i sami/same aktywnie działać na rzecz ważnych dla Was spraw.
Bardzo praktycznie, bardzo rzetelnie i bardzo szczerze. I – mamy nadzieję – ciekawie! :-)
mostra meno
Contatti
Informazioni

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca