Copertina del podcast

KKG z energią

  • Linia bezpośrednia w prawie energetycznym. Nowa era.

    17 OTT 2023 · Projekt UC74 jest jedną z rozleglejszych i istotniejszych zmian prawa energetycznego w ostatnich latach. Nowela została przyjęta przez parlament 28 lipca 2023 r., podpisana przez prezydenta RP w dniu 14 sierpnia 2023 r. Zmianami została objęta także instytucja linii bezpośredniej. Przepisy jej dotyczące są w prawie energetycznym od wielu lat, ale linii bezpośrednich dotąd brak. W tym odcinku odpowiadamy m.in. na pytania: - Co to jest linia bezpośrednia w rozumieniu prawa energetycznego? - Jakie regulacje europejskie wpłynęły na kształtowanie przepisów dotyczących linii bezpośrednich? - Jakie obowiązki i procedury związane z liniami bezpośrednimi istnieją po nowelizacji? - Jakie opłaty są związane z korzystaniem z linii bezpośrednich? - Jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z linii bezpośrednich?
    21 min. 27 sec.
  • Wychwyt i składowanie dwutlenku węgla (CCS). Dlaczego dotychczasowe regulacje się nie sprawdziły i czy jest szansa na zmiany

    29 GIU 2023 · Dużym wyzwaniem dla Polski jest spełnienie założeń dotyczących ograniczenia emisji CO2, nie tylko ze względu na to, że polski sektor energetyczny opiera się na węglu, ale także z uwagi na trudności w dekarbonizacji niektórych gałęzi przemysłu. Nie jest więc zaskoczeniem, że poszukujemy nowych rozwiązań. Jednym z nich jest CCS (Carbon Capture and Storage) – technologia, która polega na wyłapywaniu dwutlenku węgla ze spalin, transportowaniu go i składowaniu w strukturach geologicznych. W tym odcinku odpowiadamy m.in. na pytania: - Czym jest CCS i co tak właściwie ten termin oznacza? - Dlaczego transport CO2 jest istotny w kontekście CCS? - Jakie zmiany zostały wprowadzone przez polskiego ustawodawcę w zakresie CCS? - Jakie są najważniejsze zmiany dotykające instalacji CCS w nowelizacji przepisów? - Czy nowelizacja polskich przepisów w wystarczającym stopniu wspiera rozwój CCS?
    40 min. 13 sec.
  • Rynek wodoru - pierwszy pakiet legislacyjny "Konstytucji dla wodoru"

    27 FEB 2023 · Trwają prace legislacyjne nad „Konstytucją dla wodoru” – pakietem legislacji regulującym i wspierającym funkcjonowanie rynku wodoru w Polsce. Obecnie dostępny publicznie projekt ustawy obejmuje nowelizację w szczególności Prawa energetycznego oraz kilku innych aktów prawnych. Jest on efektem szerokiej debaty publicznej prowadzonej w ramach konsultacji z przedstawicielami biznesu i Regulatorem. W tym odcinku odpowiadamy m.in. na pytania: - Jaka jest rola wodoru w toczącej się transformacji energetycznej? - Jaki jest kontekst projektu ustawy w świetle ostatnich wydarzeń na arenie międzynarodowej, europejskiej i polskiej? - Czy nowelizacja prawa energetycznego zamiast odrębnej specustawy poświęconej rynkowi wodoru jest dobrym kierunkiem? - Jakie ramy prawne dla działalności na tym rynku przewidziano w projekcie?
    38 min. 32 sec.
  • Ułatwienia dla prosumenckich magazynów energii

    20 DIC 2022 · Czy niepozorna zmiana prawa energetycznego, może wywołać wpływ na rozwój prosumenckiego magazynowania energii? W obecnym stanie prawnym stosuje się niekorzystną dla prosumenta interpretację przepisów, sumując moce posiadanej przez niego instalacji fotowoltaicznej i podłączonego magazynu energii. Prowadzi to często do pogarszania sytuacji prosumenta i warunków systemu wsparcia. Przepisy mają jednak zostać doprecyzowane – proponowane regulacje mają na celu zapobieganie pogarszaniu sytuacji prosumentów, którzy zdecydują się na rozbudowę mikroinstalacji o magazyn energii. W tym odcinku odpowiadamy m.in. na pytania: - Jak wygląda obecna sytuacja prawna i jakie zmiany są planowane? - Jaki wpływ będą miały nowe regulacje na prosumentów? - Czy wprowadzone zmiany wywołają efekt zachęty i będziemy obserwować boom na przydomowe magazyny energii? - Czy konieczne są dalsze zmiany ustawodawcze?
    13 min. 6 sec.
  • Pierwsza polska elektrownia jądrowa. Jak skomplikowane regulacyjnie jest to przedsięwzięcie?

    21 NOV 2022 · Czy Polska jest regulacyjnie gotowa na budowę pierwszej elektrowni jądrowej? Polski rząd ogłosił, że dostawcą technologii dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej zlokalizowanej na Pomorzu ma być partner amerykański. Ta decyzja ma przełomowy wpływ na cały proces inwestycyjny. W tym odcinku odpowiadamy m.in. na pytania: - Jakie są aktualne przepisy regulujące proces inwestycyjny? - Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby budowa mogła się rozpocząć? - Dlaczego budowa elektrowni jądrowej jest tak skomplikowanym procesem? - Czy procedowany projekt nowelizacji specustawy inwestycyjnej usprawni procedury administracyjne? - Czy na podstawie obowiązujących przepisów można realizować inwestycje w technologii SMR?
    30 min. 58 sec.
  • Czy planowana nowelizacja ustawy 10H uwolni potencjał lądowej energetyki wiatrowej?

    17 OTT 2022 · Czy planowane zniesienie zasady 10H uwolni w Polsce potencjał lądowej energetyki wiatrowej? W tym odcinku omawiamy projekty nowelizacji tzw. ustawy odległościowej złożone do Sejmu RP przez Radę Ministrów oraz Senat RP. - Co spowodowało, że rozważana jest zmiana przepisów? - Jakie są cele proponowanych rozwiązań? - Jak wygląda aktualnie sytuacja prawna lokalizowania farm wiatrowych? - Co takiego ulegać ma zmianie, że o projekcie nowelizacji mówi się jako o przełomie dla branży wiatrowej? - Czym różni się projekt rządowy od projektu senackiego ustawy? - Jak nowe przepisy wpłyną na społeczności lokalne i jednostki samorządu terytorialnego?
    33 min. 50 sec.

W podcaście KKG z energią eksperci Praktyki Energetyki kancelarii Kubas Kos Gałkowski – adw. Patrycja Nowakowska oraz adw. Marek Malciak poruszają tematy ważne i aktualne dla branży energetycznej. Rozmawiają m.in....

mostra di più
W podcaście KKG z energią eksperci Praktyki Energetyki kancelarii Kubas Kos Gałkowski – adw. Patrycja Nowakowska oraz adw. Marek Malciak poruszają tematy ważne i aktualne dla branży energetycznej.

Rozmawiają m.in. o prawie energetycznym i rynku energii, w tym odnawialnych źródłach energii, skupiając się na przybliżaniu rozwiązań legislacyjnych, także tych projektowanych.

W audycji nie zabraknie również tematów związanych z transformacją energetyczną i klimatyczną, elektromobilnością, energetyką jądrową, efektywnością energetyczną, procesem inwestycyjnym w źródła wytwórcze i pomocą publiczną w energetyce.
mostra meno
Contatti
Informazioni

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca