Copertina del podcast

Głos nauki

  • Odc. 42 Otępienie jest procesem

    4 MAR 2024 · Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”. Tym razem dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z Redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” rozmawiała z dr Beatą Daniluk z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Emocji UMCS m.in. o tym, czym jest otępienie i jakie są jego przyczyny. Ekspertka opowiedziała również, w których chorobach występuje oraz w jaki sposób się objawia. Zachęcamy do słuchania, udostępniania i dzielenia się wiedzą!
    Ascoltato 21 min. 34 sec.
  • Odc. 41. Jak przetrwać gorączkę przedświątecznych zakupów?

    5 DIC 2023 · Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”. Tym razem dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z Redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” rozmawiała z dr Anną Tychmanowicz z Katedry Emocji i Osobowości UMCS m.in. o gorączce przedświątecznych zakupów i nietrafionych prezentach. Ekspertka opowiedziała o kilku psychologicznych mechanizmach, jakie mogą zastosować wobec nas sprzedawcy i o tym jak nie dać się nabrać na różnego rodzaju promocje, które w rzeczywistości nimi nie są. Zachęcamy do słuchania, udostępniania i dzielenia się wiedzą!
    Ascoltato 15 min. 15 sec.
  • Odc. 40. Tłumaczenia audiowizualne – wyzwanie dla lingwistów

    3 NOV 2023 · Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr Paweł Aleksandrowicz z Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS, który opowie, czym są tłumaczenia audiowizualne, jak wygląda tłumaczenie filmu lub gry oraz jakie umiejętności należy posiadać, aby móc się tym zajmować.
    Ascoltato 14 min. 28 sec.
  • Odc. 39. Neurobadania – odkrywanie tajemnic mózgu

    11 SET 2023 · Czym są neurobadania? Jakie metody wykorzystują? W jaki sposób wpisują się w neuroedukację? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w kolejnym odcinku podcastu „Głos nauki”. Tym razem naszym gościem jest dr Małgorzata Chojak, kierownik Laboratorium Badań nad Neuroedukacją w Instytucie Pedagogiki UMCS. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tej inspirującej rozmowy!
    Ascoltato 22 min. 7 sec.
  • Odc. 38. Radioaktywność i jej skutki

    11 LUG 2023 · Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”. Tym razem dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” rozmawiała z dr. hab. Radosławem Zaleskim, prof. UMCS z Katedry Fizyki Materiałowej, który opowiedział m.in. o radioaktywności, zagrożeniach z nią związanych i skutkach biologicznych, które za sobą niesie. Ekspert wytłumaczył również jak działa i jakiego rodzaju danych dostarcza Monitor radioaktywności w powietrzu w Lublinie. Zachęcamy do słuchania, udostępniania i dzielenia się wiedzą!
    Ascoltato 16 min. 38 sec.
  • Odc. 37. Studia to nie tylko nauka

    26 GIU 2023 · Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem Pauliny Jamrozik, przewodniczącej Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS. W tym odcinku porozmawiamy o tym, czym na co dzień zajmuje się ZUSS, jak można do niego dołączyć i dlaczego warto angażować się w działania mające na celu dbanie o interesy społeczności studenckiej.
    Ascoltato 13 min. 23 sec.
  • Odc. 36. Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt

    22 MAG 2023 · Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu „Głos nauki”. Dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” spotkała się z dr Anną Rysiak z Katedry Botaniki, Mykologii i Ekologii, która opowiedziała o inwazyjnych gatunkach roślin i zwierząt oraz o zagrożeniach, jakie czyhają z ich strony. Poruszyła m.in. temat inwazyjności barszczu Sosnowskiego i tego, w jaki sposób znalazł się on w Polsce.
    Ascoltato 21 min. 42 sec.
  • Odc. 35. Sztuczna inteligencja jako twórca sztuki

    29 MAR 2023 · Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr. hab. Andrzeja Radomskiego, prof. UMCS z Katedry Informacji i Kultury Cyfrowej. Gość opowie o sztucznej inteligencji, która wkracza z impetem do praktyki artystycznej, a także o sposobach tworzenia przez nią dzieł sztuki, utworów literackich i muzycznych.
    Ascoltato 24 min. 5 sec.
  • Odc. 34. Miłość niejedno ma imię

    13 FEB 2023 · Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr Marlena Stradomska z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS, która m.in. opowie o zarówno pozytywnym, jak i destrukcyjnym wpływie miłości na nasze życie, wskaże, gdzie możemy jej szukać oraz wyjaśni, dlaczego tak bardzo chcemy kochać i być kochani.
    Ascoltato 16 min. 15 sec.
  • Odc. 33. Plan Równości Płci

    9 GEN 2023 · Gościem kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” jest dr Agnieszka Ziętek z Katedry Administracji Publicznej UMCS, która opowie o Planie Równości Płci wprowadzonym niedawno na naszym Uniwersytecie.
    Ascoltato 10 min. 14 sec.

Jak noblistka Maria Curie-Skłodowska wierzymy, że „nauka jest czymś bardzo pięknym”, dlatego zapraszamy do wspólnego poznawania świata i odkrywania jego tajemnic. Podcast popularnonaukowy „Głos nauki” pomoże każdemu zainteresowanemu poszerzyć horyzonty,...

mostra di più
Jak noblistka Maria Curie-Skłodowska wierzymy, że „nauka jest czymś bardzo pięknym”, dlatego zapraszamy do wspólnego poznawania świata i odkrywania jego tajemnic. Podcast popularnonaukowy „Głos nauki” pomoże każdemu zainteresowanemu poszerzyć horyzonty, przybliżając ciekawe zagadnienia z różnych dziedzin. Krótkie prelekcje i rozmowy dostarczą dawki wiedzy, którą można się podzielić z innymi. Naszymi przewodnikami będą naukowcy oraz eksperci z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Posłuchajmy głosu nauki!
mostra meno
Contatti
Informazioni
Autore UMCS
Categorie Scienze
Sito -
Email promocjanauki@umcs.pl

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca