Copertina del podcast

Batory w Polityce

  • Jak przywrócić edukację społeczeństwu?

    10 FEB 2023 · SOS dla Edukacji od dwóch lat działa na rzecz przemyślanych zmian w oświacie. W gronie organizacji społecznych podjęto prace nad Obywatelskim Paktem dla Edukacji. Rozmowa dr Łukasza Pawłowskiego z Alicją Pacewicz oraz Łukaszem Korzeniowskim o propozycjach niedawno zakończonego Szczytu Edukacyjnego.
    Ascoltato 36 min. 27 sec.
  • Młodzi a polityka

    3 FEB 2023 · O zaangażowaniu politycznym młodych Polaków, ich sympatiach oraz oczekiwaniach wobec polityki. Jakie są poglądy młodych Polaków w porównaniu do starszego pokolenia? Czy w obecnej sytuacji demograficznej możliwe jest budowanie solidarności międzypokoleniowej? Rozmowa dr Łukasza Pawłowskiego z dr Pawłem Marczewskim.
    Ascoltato 32 min. 11 sec.
  • Ustawa o Sądzie Najwyższym - niewłaściwy lek na poważną chorobę

    27 GEN 2023 · Rozmowa o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która została negatywnie oceniona przez Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego. Czemu nowelizacja nie spełnia standardów rzetelnej legislacji? Dlaczego uchwalone zmiany nie usuwają istoty naruszeń w zakresie niezależności sądownictwa oraz nie spełniają nawet minimalnych wymogów przewidzianych w kamieniach milowych? Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z dr hab. Agnieszką Frąckowiak-Adamską.
    Ascoltato 33 min. 18 sec.
  • Krytyczny moment w powojennej historii Niemiec

    21 GEN 2023 · O niemieckim wsparciu dla Ukrainy, zmieniającym się stosunku Niemiec wobec Rosji, polityce Olafa Scholza i SPD oraz powodach ociągania się z dostawą czołgów Leopard dla Ukrainy – Łukasz Pawłowski rozmawia z Piotrem Burasem, szefem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).
    Ascoltato 38 min.
  • Zmiany Kodeksu wyborczego - w oderwaniu od realnych problemów

    16 GEN 2023 · 22 grudnia 2022 roku grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany, jak przekonują autorzy projektu, mają zapewniać jak najwyższy poziom frekwencji wyborczej w nadchodzących wyborach. Dlaczego eksperci oceniają ten projekt negatywnie? Czemu działania profrekwencyjne nie powinny być wybiórcze, a ich koszty i efektywność należy oszacować przed zmianą prawa? Czy proponowane rozwiązania dotyczące liczenia głosów mogą potencjalnie podważać wiarę w uczciwość i zaufanie do procesu wyborczego? Czego brakuje w projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego? Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z dr hab. Krzysztofem Urbaniakiem, współautorem opinii o projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw.
    Ascoltato 44 min. 36 sec.
  • Kiedy wypada koniec kadencji Julii Przyłębskiej?

    22 DIC 2022 · Kiedy powinna zakończyć się kadencja Julii Przyłębskiej? Czy została ona prawidłowo wybrana na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego? Jak ocenić projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym? Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z dr hab. Moniką Florczak-Wątor z Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego.
    Ascoltato 30 min. 20 sec.
  • Populizm i demokracja

    9 DIC 2022 · Co łączy populistycznych polityków? Jakie są rodzaje populizmu oraz jego przyczyny? Rozmowa Łukasza Pawłowskiego z antropologiem politycznym prof. Janem Kubikiem o wynikach badań nad populizmem przeprowadzonych przez badaczy z siedmiu europejskich uniwersytetów w ramach projektu POPREBEL.
    Ascoltato 26 min. 15 sec.
  • Aktywistki o COP27 i ruchu klimatycznym w Polsce

    1 DIC 2022 · Jak aktywistki klimatyczne widzą swoją rolę na takich wydarzeniach jak niedawno zakończona konferencja klimatyczna COP27? Czy mają poczucie sprawczości? Co dzieje się na scenie aktywizmu klimatycznego w Polsce? I jak przełożyć świadomość społeczną kryzysu klimatycznego na działanie, rozmawia Alicja Zaczek-Żmijewska z Dominiką Lasotą oraz Wiktorią Jędroszkowiak z międzynarodowego ruchu Fridays for Future i Inicjatywy Wschód.
    Ascoltato 38 min. 20 sec.
  • COP 27 – coraz bliżej katastrofy

    24 NOV 2022 · Czym zakończony niedawno w Egipcie COP27 różnił się od poprzednich? O rywalizacji globalnej Północy z globalnym Południem, lobby paliw kopalnych, roli technologii w powstrzymywaniu zmian klimatycznych oraz o tym, dlaczego rosyjska agresja na Ukrainę nie pomaga w osiągnięciu celów klimatycznych - Edwin Bendyk rozmawia z dr Patrycją Sasnal.
    Ascoltato 34 min. 11 sec.
  • Ameryka po wyborach

    17 NOV 2022 · Jakie tematy były kluczowe w kampanii wyborczej w wyborach do Kongresu? Czy Donald Trump, który zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich w 2024 roku, ma jeszcze szanse na powrót do Białego Domu? Czy w Partii Republikańskiej szykują się przetasowania? Co wybory oznaczają dla Polski i Europy w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę? A także o polaryzacji w USA oraz lekcjach dla Polski rozmawia Krzysztof Izdebski z Łukaszem Pawłowskim.
    Ascoltato 35 min. 8 sec.

Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego i publicysta tygodnika „Polityka”, prawnik Krzysztof Izdebski oraz publicysta Łukasz Pawłowski rozmawiają z zaproszonymi gośćmi o problemach, szansach i wyzwaniach, jakie stawia przed nami zmieniająca...

mostra di più
Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego i publicysta tygodnika „Polityka”, prawnik Krzysztof Izdebski oraz publicysta Łukasz Pawłowski rozmawiają z zaproszonymi gośćmi o problemach, szansach i wyzwaniach, jakie stawia przed nami zmieniająca się rzeczywistość.
mostra meno
Contatti
Informazioni

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca