Contatti
Info
Accademia Włoskiego Kina to projekt edukacyjny autorstwa Diany Dąbrowskiej, który ma na celu popularyzację włoskiej kultury filmowej w Polsce.
Accademia Włoskiego Kina | Podcast
Accademia Włoskiego Kina | Podcast
Filmoznawczyni Diana Dąbrowska
Esplicito
7 SET 2024 · Matteo Garrone - wielki miłośnik baśni i mitologii, opowiada w swoim najnowszym filmie o dramacie uchodźców z Dakaru walczących o lepsze jutro w Europie. O młodych ludziach walczących o realizację swoich marzeń. Wyobraźnia ma wielką moc i pozwala bohaterom wyjść z niejednej trudniej sytuacji.
Garrone w większości swoich filmów ukazał rąbek współczesnego świata, który rządzi się własnymi prawami, funkcjonuje niejako na opak. Jak wyznał w wywiadzie dla Filmwebu twórca kinowej "Gomorry": "Wydaje mi się, że w mojej filmografii rzeczywiście można odnaleźć pewną prawidłowość. Kiedy zabieram się za współczesne historie, lubię pogłębiać w nich aspekt mroku, tajemnicy i baśniowości. A gdy zajmuje się baśniami, to uciekam od wszelkich ozdobników na rzecz naturalizmu. Szukam we wspomnianych tekstach wówczas tej "płaszczyzny antropologicznej". Dla mnie środki mają odpowiadać przede wszystkim potrzebom historii. Muszą bić w zgodzie z jej sercem".
⬛ Tematyka spotkania 👉 Jak Garrone opowiada o dramacie uchodźczym i wizji współczesnej Europy jako "Ziemi obiecanej"; - Na ile "Ja, Kapitan" wpisuje się w dotychczasową twórczość Włocha zarówno tematycznie jak i formalnie? 👉 W jaki sposób twórca "Pinokia" i "Pentameronu" opowiada o marzycielach i podróżnikach? - Jak film Garrone został odebrany na światowych festiwalach, jak w ojczyźnie? 👉 W jaki sposób Garrone wykorzystuje muzykę w swoim najnowszym filmie?
Esplicito
31 AGO 2024 · Serdecznie zapraszamy na kolejny (69.!) odcinek Accademii Włoskiego Kina! Tym razem zmierzymy się z ikonicznym dziełem Bernarda Bertolucciego – „Wiek XX” [Novecento – org.] (1976), a mierzyć się będą (rzecz jasna wspólnie z Państwem):
👉 Wojciech Tutaj – podróżnik, filmoznawca, autor związany m.in. z portalem Filmweb, miesięcznikiem „Kino”, czasopismem „Ekrany”, „Kulturą Liberalną” i „Magazynem Filmowym SFP”;
👉 Patrycja Mucha – krytyczka filmowa i kulturoznawczyni, dyrektorka artystyczna Timeless Film Festival Warsaw, związana z „Na wyrywki” oraz „Wtem, piosenka":
👉 Veikko Suvanto – znawca i pasjonat kina, tłumacz, poliglota.
🐭🌻
Esplicito
25 MAG 2024 · Serdecznie zapraszamy na kolejny (69.!) odcinek Accademii Włoskiego Kina! Tym razem zmierzymy się z ikonicznym dziełem Bernarda Bertolucciego – „Wiek XX” [Novecento – org.] (1976), a mierzyć się będą (rzecz jasna wspólnie z Państwem):
👉 Wojciech Tutaj – podróżnik, filmoznawca, autor związany m.in. z portalem Filmweb, miesięcznikiem „Kino”, czasopismem „Ekrany”, „Kulturą Liberalną” i „Magazynem Filmowym SFP”;
👉 Patrycja Mucha – krytyczka filmowa i kulturoznawczyni, dyrektorka artystyczna Timeless Film Festival Warsaw, związana z „Na wyrywki” oraz „Wtem, piosenka":
👉 Veikko Suvanto – znawca i pasjonat kina, tłumacz, poliglota.
🐭🌻
Esplicito
3 MAG 2024 · Wspólnie z https://www.youtube.com/channel/UC7NDFtu_SyMMzVuUwy40pNg serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek Accademii Włoskiego Kina, w którym porozmawiamy o włoskim mistrzu kina - Luchino Viscontim! Swoistą kanwą naszego spotkania jest kolejna edycja festiwalu, na którym zaprezentowanych zostanie sześć filmów maestro w ramach sekcji „Luchino Visoconti: W kostiumie”.
„Bogate, pełne przepychu wnętrza, strojne kostiumy i barokowa wręcz wrażliwość: Luchino Visconti znany był z filmowego maksymalizmu, który uosabiają zwłaszcza jego filmy kostiumowe i historyczne. W połączeniu z włoskim temperamentem kino autora Lamparta jest ucztą dla kinomanów i kinomanek rozsmakowanych w wizualnej i muzycznej stronie kina”. [Timeless Film Festival Warsaw]
🌻🐭
Esplicito
12 MAR 2024 · Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Accademii Włoskiego Kina, w którym wspólnie z nieocenioną Anną Osmólską-Mętrak porozmawiamy o twórczości Nanniego Morettiego oraz jego najnowszym filmie "Lepsze jutro" - w kinach od 8 marca. Dystrybucja: Mayfly.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Accademii Włoskiego Kina, w którym wspólnie z nieocenioną Anną Osmólską-Mętrak porozmawiamy o twórczości Nanniego Morettiego oraz jego najnowszym filmie "Lepsze jutro" - w kinach od 8 marca. Dystrybucja: Mayfly.
Cała filmografia Nanniego Morettiego jest przesiąknięta autoironią, autotematyzmem i autobiografizmem. Za pomocą kamery Włoch otwarcie pokazał, że „społeczno-politycznym ideom” trzeba być wiernym nie tylko na piśmie, ale też w praktyce; za sprawą swoich dzieł reżyser stawia bardzo trafne, socjologiczne diagnozy, które nie boją się ukazywania włoskiego narodu jako pełnego sprzeczności i niedoskonałości. Już od czas jego debiutu („Io sono un autartico”, tłumaczony jako „Jestem samowystarczalny” [1976]), Moretti rzeczywiście udowodnił, że jest twórcą o "własnym, niepowtarzalnym głosie" i niezależnym spojrzeniu, zdecydowanie oderwanym od prawideł „filmowego mainstreamu”.
Twórczość Morettiego doczekała się na przestrzeni lat znaczących wyróżnień, przede wszystkim na prestiżowym Festiwalu Filmowym w Cannes (m.in. „Złota Palma” za „Pokój syna”, [La stanza del figlio, 2001]; ostatnia jak dotąd w historii współczesnego włoskiego kina). Na Półwyspie Apenińskim natomiast jego filmy od zawsze często dzieliły krytykę, a przede wszystkim publiczność. Po premierze „Słodkich snów” (Sogni d’oro, 1981) na festiwalu w Wenecji – surrealistycznej opowieści o zdolnym reżyserze w kryzysie, w której doszukiwano się odniesień do autotematycznego arcydzieła Felliniego – sam mistrz Sergio Leone miał ponoć powiedzieć, że dzieło Morettiego to „raczej 1 i ¼ niż 8 i ½”.
🐭🌻
Esplicito
4 MAR 2024 · W marcu 2023 roku przyjrzeliśmy się w ramach naszych działań edukacyjnych twórczości Miki Kaurismäkiego, twórcy silnie zabarwionych włoskością dzieł: "Rosso" oraz "Helsinki - Napoli". Razem z naszym przyjacielem, tłumaczem i znawcą kina Veikko Suvanto pomyśleliśmy, że warto przyjrzeć się tym razem filmografii młodszego z braci.
W szczególności jego trylogii (a już właściwie tetralogii!) na cześć i chwałę fińskiego proletariatu ("Cienie w raju", "Ariel", "Dziewczyna z fabryki zapałek", 1986-1990). O jakich bohaterach i bohaterach opowiada Kaurismäki? Czego możemy się dowiedzieć o Finlandii i fińskim społeczeństwie z seansu tetralogii? Jak zdefiniować charakterystyczny styl narracyjno-wizualny fińskiego artysty? Czy w jego przypadku możemy mówić o "renesansie czułego realizmu"? Na te oraz inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas naszego najbliższego spotkania Accademii Extra.
Aki Kaurismäki to prawdziwa legenda kina. Fiński reżyser, scenarzysta, montażysta i producent filmowy, a swojego czasu również krytyk filmowy i listonosz! Oddany miłośnik psów, które stale pojawiają się w realizowanym przez nich kinie. Reżyser wielokrotnie nagradzanych na świecie filmów, takich jak "Człowiek bez przeszłości", "Człowiek z Hawru" czy "Po tamtej stronie".
SŁOWNICZEK KAURISMÄKI–POLSKI 🇫🇮 🇵🇱
Onni = szczęście
Toivo = nadzieja
Rakkaus = miłość
Työ = praca
Työläinen = robotnik
Varjo = cień
Valo = światło
Ihminen = człowiek
Mies = mężczyzna
Nainen = kobieta
Tyttö = dziewczyna
Poika = chłopiec
Musiikki = muzyka
Tango = tango
Rokki = rock’n’roll
Parsa = szparag
Kahvi = kawa
Viina = wódka
Viini = wino
Koira = pies
Ankka = kaczor
Kauris = jeleń
Kaurismäki = jelenia góra, jelenie wzgórze!
🌻🐭
Esplicito
29 GEN 2024 · Serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek Accademii Włoskiego Kina, w którym porozmawiamy o najnowszym filmie wspaniałej włoskiej reżyserki Alice Rohrwacher, "La Chimera" (2023).
Film będziemy mogli obejrzeć w polskich kinach dzięki Aurora Films od piątku, 19 stycznia.
A wcześniej zapraszamy na rozmowę z jednym z największych autorytetów w dziedzinie włoskiego kina i włoskiej kultury, dr Anną Osmólską-Mętrak! Uwielbiana przez nas Ania Osmólska-Mętrak, "matka chrzestna" naszych działań edukacyjno-filmowych!
👉 Fabuła filmu: Chimera jest metaforą skarbu niemożliwego do znalezienia i celu niemożliwego do osiągnięcia. Do małej nadmorskiej miejscowości przybywa młody angielski archeolog Arthur, który stracił sens życia po śmierci ukochanej. Arthur przyłącza się do grupy złodziei dzieł sztuki, plądrujących starożytne groby. W najnowszym filmie reżyserka powraca do pytania, które zadawała już w "Cudach". Co powinniśmy zrobić z przeszłością? Czy przeszłość jest po prostu światem utraconym, czy też jest nierozerwalnie związana z naszą teraźniejszością?
🐭🌻
Esplicito
8 GEN 2024 · "Wielkie piękno", reż. Paolo Sorrentino | Damian Jankowski | AWK #64
Gościem odcinka jest Damian Jankowski - publicysta, krytyk filmowy, redaktor portalu Więź.pl, członek redakcji kwartalnika „Więź” i Zespołu Laboratorium „Więzi”.
🐭🌻
Esplicito
24 DIC 2023 · Serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek Accademii Włoskiego Kina.
Naszym gościem będzie Łukasz Adamski, z którym porozmawiamy o reprezentacjach włoskiej mafii na ekranie. Szczególnie ważna będzie opowieść o wzruszającym filmie Pifa z 2013 roku, "Mafia zabija tylko latem" (La mafia uccide solo d' estate).
Accademia Włoskiego Kina to projekt edukacyjny autorstwa Diany Dąbrowskiej, który ma na celu popularyzację włoskiej kultury filmowej w Polsce.
Informazioni
Autore | Filmoznawczyni Diana Dąbrowska |
Organizzazione | Filmoznawczyni Diana Dąbrowska |
Categorie | Film e TV |
Sito | - |
filmoznawczyni.dianadabrowska@gmail.com |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company