Copertina del podcast

5. Problem zła a nauka

  • WPROWADZENIE - Problem zła z perspektywy nauki i religii

    30 MAR 2020 · Omówiono pokrótce 3 rodzaje zła (wg Leibniza): zło moralne, zło fizyczne, zło metafizyczne.
    Ascoltato 9 min.
  • CZĘŚĆ 1 - Problem zła z perspektywy religijnej

    2 APR 2020 · Kto jest odpowiedzialny za zło moralne obecne w świecie? Czy Bóg każe za zło moralne (za grzech)? Czy możliwy jest świat bez zła moralnego (bez grzechu)?
    Ascoltato 16 min. 20 sec.
  • CZĘŚĆ 2 - Problem zła z perspektywy naukowej

    6 APR 2020 · Skąd wzięło się zło naturalne (fizyczne)? Kto jest odpowiedzialny za zło naturalne (fizyczne)? Czy świat mógłby być lepszy, tzn. pozbawiony zła naturalnego (fizycznego)?
    Ascoltato 22 min. 8 sec.
  • ZAKOŃCZENIE - Kreacjonizm i ewolucjonizm wobec zła

    9 APR 2020 · Jak problem zła obecnego w świecie wyjaśnia: kreacjonizm fundamentalistyczny (naiwny), kreacjonizm „naukowy”, inteligentny projekt, kreacjonizm ewolucyjny (ewolucjonizm teistyczny), ewolucjonizm ateistyczny?
    Ascoltato 23 min. 55 sec.
  • Więcej podcastów na stronie www.nauka-religia.pl

    5 LUG 2021 · Więcej podcastów poruszających tematykę związaną z relacjami nauka-religia znaleźć można na stronie www.nauka-religia.pl
    Ascoltato 33 sec.
  • DODATEK - Czy możliwy jest świat bez zła - część 1

    5 GIU 2022 · WPROWADZENIE do wykładu pt. Czy możliwy jest świat bez zła? Tego typu tytułowe pytanie można postawić jeszcze inaczej: czy żyjemy w najlepszym z możliwych światów? Pozytywną odpowiedź na nie przedstawił Leibniz. Także inni filozofowie, naukowcy i teologowie zastanawiali się nad problemem zła, które zwykle dzielono na trzy kategorie: zło moralne, zło fizyczne i zło metafizyczne. Pytanie zatem o zło mogłoby być pytaniem o rozstrzygnięcia etyczne lub religijne, o kwestie natury przyrodniczej oraz o sprawy metafizyczne (tj. filozoficzne). Podczas spotkania, spróbujemy dotknąć tych trzech perspektyw (filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej) w kwestii istnienia świata idealnego, tj. pozbawionego zła. Czy możliwy jest taki świat a jeśli tak, to jakie byłyby konsekwencje jego istnienia? Może jednak z jakichś powodów nie może istnieć świat idealny a jeśli nie może istnieć, to dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na tego typu pytania z perspektywy filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej.
    Ascoltato 20 min. 2 sec.
  • DODATEK - Czy możliwy jest świat bez zła - część 2

    12 GIU 2022 · Część pt. CZY MOŻLIWY JEST ŚWIAT BEZ ZŁA MORALNEGO w ramach wykładu pt. Czy możliwy jest świat bez zła? Tego typu tytułowe pytanie można postawić jeszcze inaczej: czy żyjemy w najlepszym z możliwych światów? Pozytywną odpowiedź na nie przedstawił Leibniz. Także inni filozofowie, naukowcy i teologowie zastanawiali się nad problemem zła, które zwykle dzielono na trzy kategorie: zło moralne, zło fizyczne i zło metafizyczne. Pytanie zatem o zło mogłoby być pytaniem o rozstrzygnięcia etyczne lub religijne, o kwestie natury przyrodniczej oraz o sprawy metafizyczne (tj. filozoficzne). Podczas spotkania, spróbujemy dotknąć tych trzech perspektyw (filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej) w kwestii istnienia świata idealnego, tj. pozbawionego zła. Czy możliwy jest taki świat a jeśli tak, to jakie byłyby konsekwencje jego istnienia? Może jednak z jakichś powodów nie może istnieć świat idealny a jeśli nie może istnieć, to dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na tego typu pytania z perspektywy filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej.
    Ascoltato 4 min. 28 sec.
  • DODATEK - Czy możliwy jest świat bez zła - część 3

    20 GIU 2022 · Część pt. CZY MOŻLIWY JEST ŚWIAT BEZ ZŁA FIZYCZNEGO w ramach wykładu pt. Czy możliwy jest świat bez zła? Tego typu tytułowe pytanie można postawić jeszcze inaczej: czy żyjemy w najlepszym z możliwych światów? Pozytywną odpowiedź na nie przedstawił Leibniz. Także inni filozofowie, naukowcy i teologowie zastanawiali się nad problemem zła, które zwykle dzielono na trzy kategorie: zło moralne, zło fizyczne i zło metafizyczne. Pytanie zatem o zło mogłoby być pytaniem o rozstrzygnięcia etyczne lub religijne, o kwestie natury przyrodniczej oraz o sprawy metafizyczne (tj. filozoficzne). Podczas spotkania, spróbujemy dotknąć tych trzech perspektyw (filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej) w kwestii istnienia świata idealnego, tj. pozbawionego zła. Czy możliwy jest taki świat a jeśli tak, to jakie byłyby konsekwencje jego istnienia? Może jednak z jakichś powodów nie może istnieć świat idealny a jeśli nie może istnieć, to dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na tego typu pytania z perspektywy filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej.
    Ascoltato 17 min. 37 sec.
  • DODATEK - Czy możliwy jest świat bez zła - część 4

    26 GIU 2022 · Część pt. CZY MOŻLIWY JEST ŚWIAT BEZ ZŁA METAFIZYCZNEGO w ramach wykładu pt. Czy możliwy jest świat bez zła? Tego typu tytułowe pytanie można postawić jeszcze inaczej: czy żyjemy w najlepszym z możliwych światów? Pozytywną odpowiedź na nie przedstawił Leibniz. Także inni filozofowie, naukowcy i teologowie zastanawiali się nad problemem zła, które zwykle dzielono na trzy kategorie: zło moralne, zło fizyczne i zło metafizyczne. Pytanie zatem o zło mogłoby być pytaniem o rozstrzygnięcia etyczne lub religijne, o kwestie natury przyrodniczej oraz o sprawy metafizyczne (tj. filozoficzne). Podczas spotkania, spróbujemy dotknąć tych trzech perspektyw (filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej) w kwestii istnienia świata idealnego, tj. pozbawionego zła. Czy możliwy jest taki świat a jeśli tak, to jakie byłyby konsekwencje jego istnienia? Może jednak z jakichś powodów nie może istnieć świat idealny a jeśli nie może istnieć, to dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na tego typu pytania z perspektywy filozoficznej, przyrodniczej oraz teologicznej.
    Ascoltato 7 min. 46 sec.
V konferencja popularnonaukowa z cyklu EWOLUCJA a STWORZENIE pod tytułem "Problem zła a nauka"
Informazioni
Autore Sławomir Leciejewski
Categorie Cristianesimo
Sito -
Email -

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca