Uf, jak gorąco! Nasza gościni Anna Gacek, nowa fala, rozporek Billa Clintona i rock'n'roll
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Do Studia26 wpadła dziennikarka muzyczna i popkulturowa Anna Gacek, która właśnie wydała swoją pierwszą książkę "Ekstaza. Lata 90. Początek". Jeżeli szukaliście prowokacyjnego i kompletnego kompendium wiedzy na temat popkultury, właśnie...
mostra di piùGorąco było też we Francji w latach 50. i 60. – czasach nowej fali, która zmieniła zupełnie postrzeganie kina. Brigitte Bardot, Jean Seberg, Anna Karina to tylko kilka z super hot nazwisk. Jest jeszcze to jedno, tak ważne – Jean-Paul Belmondo, którego odejście wstrząsnęło światem.
Gorąco jest nadal na południu Francji, w Marsylii. W mieście ilość przestępstw z kilku miesięcy przewyższa roczne statystyki z całego kraju. Strefy no-go, do których zakazuje się wjazdu nawet patrolom policyjnym, przemyt, narkotyki, seks, korupcja – to wszystko w filmie "Północny bastion".
Chitro i Becker rozmawiają też o ostatniej w karierze płycie 95-letniego Tony'ego Bennetta, którą nagrał z Lady Gagą. To piękny hołd dla kompozytora musicali Cole'a Portera. Bennett zmaga się z chorobą Alzheimera, a Gaga jest jedną z niewielu osób, które zawsze rozpoznaje. Wzruszająca muzyka i historia.
Duszno robi się znowu, gdy pojawia się temat serialu "American Crime Story: Impeachment", w którego produkcję zaangażowana jest sama Monica Lewinsky. Tzw. "afera rozporkowa" była w latach 90. na ustach całego świata. Dziewczyny wspominają, jak bardzo media upokorzyły wtedy młodą kobietę, jak bardzo nikt jej nie wierzył i jak bardzo nikt nie stanął po jej stronie. Dziś, po ponad dwóch dekadach, wraca silniejsza. A serial? Oj, musi być bardzo niewygodny dla byłego prezydenta Billa Clintona.
Upalnie nie do zniesienia było również podczas Woodstocku 99, co pokazuje świetny dokument produkcji HBO "Music Box: Woodstock '99". Zaczyna Maja nakreślając historię najważniejszego festiwalu – Woodstocku z 1969 roku. Wtedy lało. Zamiast 200 tysięcy ludzi, do Bethel przybyło ich trzy razy tyle. Między 15 a 18 sierpnia na terenie festiwalu urodziła się dwójka dzieci. Zabrakło za to jedzenia i wody, które musiało dowozić wojsko. Ale mit Woodstocku 69 powstał m.in. dlatego, że nie doszło tam do ani jednego aktu agresji. Agresja i przemoc seksualna naznaczyły za to festiwal, który odbył się dokładnie trzy dekady później. Dlaczego? O tym w Studio26.
Literatura? "Polki na Montparnassie" Sylwii Zientek (wyd. Agora), której fragmenty czyta Kara.
Dokument? Maja wspomina mistrza Formuły1, Michaela Schumachera po seansie dokumentu "Schumacher".
Na koniec Wstrząśnięte, Nie Zmieszane i pytanie o... randkę z samą sobą. Dziewczyny czekają na kolejne pytania, które wysyłać możecie na adres: studio26@gmail.com
Nagrody czekają!
To co? Zaczynamy?
Muzyka i produkcja: Piotr Haraźny
Grafika: Karolina Żmijewska
Utwór wykorzystany w podcaście: Universal Music Polska
Informazioni
Autore | studio26podcast |
Organizzazione | studio26podcast |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti