Strajk w obronie polskości „Polskiej Miedzi”

30 ago 2022 · 45 min. 36 sec.
Strajk w obronie polskości „Polskiej Miedzi”
Descrizione

Mija trzydzieści lat od historycznego strajku w KGHM. Przystąpiła do niego prawie cała 40-tysięczna załoga nowo utworzonej spółki. Stanęły kopalnie, huty i zakłady zaplecza. Oficjalne postulaty dotyczyły podwyżki wynagrodzeń, w...

mostra di più
Mija trzydzieści lat od historycznego strajku w KGHM. Przystąpiła do niego prawie cała 40-tysięczna załoga nowo utworzonej spółki. Stanęły kopalnie, huty i zakłady zaplecza. Oficjalne postulaty dotyczyły podwyżki wynagrodzeń, w rzeczywistości – jak twierdzi przywódca strajku Ryszard Zbrzyzny – celem akcji strajkowej było zablokowanie bezpośredniej prywatyzacji KGHM.
Był to pierwszy legalny i wówczas najdłuższy strajk w Polsce. Trwał 32 dni. Rozpoczął się 20 lipca 1992 roku o 6.00 rano we wszystkich oddziałach KGHM. Odegrał bardzo istotną w procesie prywatyzacji spółki, która ostatecznie dokonała się na zasadach w pełni akceptowalnych przez całą załogę. Bez wątpienia przyczynił się także do wyboru kierunku polskiej transformacji. Jego pokłosiem jest był m.in. zawarty w 1993 roku przez przedstawicieli rządu, związków zawodowych i pracodawców "Pakt o przedsiębiorstwie państwowym w trakcie przekształcania”, regulujący kwestie prywatyzacyjne w Polsce.




Miał charakter rotacyjny. Ludzie przyjeżdżali do pracy, ale nie pracowali. Z wyjątkiem tych, którzy musieli zabezpieczać majątek firmy.
mostra meno
Informazioni
Autore Muzeum Historyczne w Lubinie
Sito -
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca