Spotkanie 4: Utożsamiamy się z tym, o którym mówi się „ty”
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Capitoli
Descrizione
Narracja to sposób rozumienia i doświadczania świata. To mentalne środowisko, w którym żyjemy. O ile jednak ta pierwszo- i trzecioosobowa wydaje się naturalną jego częścią, to narracja drugoosobowa długo była...
mostra di piùO historii i znaczeniu narracji drugoosobowej, o narratologii kognitywistycznej i najnowszym numerze czasopisma „Zagadnienia Rodzajów Literackich” rozmawiają Mariola Wilczak i Magdalena Rembowska-Płuciennik, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, z Pracowni Poetyki Historycznej IBL PAN, teoretyczka literatury i narratolożka.
W odcinku dowiemy się m.in.:
- co takiego jest w narracjach, że Rozmówczyni postanowiła zająć się nimi zawodowo (01:50)
- dlaczego narrację w drugiej osobie długo uważano za jeden z najbardziej radykalnych i trudnych eksperymentów artystycznych (04:08)
- czy każde użycie zaimka „ty” jest narracją drugoosobową i w jakich sytuacjach możemy o niej mówić (08:30)
- czy środowisko cyfrowe jest przyjaźniejsze narracji drugoosobowej (13:15)
- w jakim stopniu badania nad teorią narracji są interdyscyplinarne i znajdują zastosowanie w innych dziedzinach wiedzy (22:00)
- kiedy pojawiły się polskie realizacje powieści z narracją drugoosobową (27:55) .
W odcinku mowa również o:
- panelu dyskusyjnym i promocji numeru w dniu 9 marca 2022 (https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/events/transmedialne-narracje-drugoosobowe-panel-dyskusyjny-i-promocja-numeru-tematycznego-zagadnien-rodzajow-literackich,2816/details),
- internetowej grze paragrafowej "Bałwochwał" na podstawie opowiadań Brunona Schulza (opracowali: Mariusz Pisarski i Marcin Bylak; https://techsty.art.pl/Balwochwal/).
***
Podcast "Spotkania Biuletynu" powstał w 2022 roku w ramach projektu "Geopolonistyka - wirtualny most pomiędzy kulturami", finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w programie Promocja Języka Polskiego. Obejmuje 3 cykle tematyczne: Geopolonistyka, Wydarzenia oraz Badania naukowe.
Informazioni
Autore | Biuletyn Polonistyczny |
Organizzazione | Biuletyn Polonistyczny |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti