Recykling nie działa. Czym zastąpić plastik?

12 ago 2021 · 1 h 22 min. 20 sec.
Recykling nie działa. Czym zastąpić plastik?
Descrizione

W jednym z opowiadań Olgi Tokarczuk cały ziemski plastik pożerają bakterie. Czy to zwykłe science fiction? Czym zastąpić plastik i co zrobić z miliardami ton tworzyw sztucznych, które już wyprodukowaliśmy?...

mostra di più
W jednym z opowiadań Olgi Tokarczuk cały ziemski plastik pożerają bakterie. Czy to zwykłe science fiction? Czym zastąpić plastik i co zrobić z miliardami ton tworzyw sztucznych, które już wyprodukowaliśmy? Czy segregacja śmieci ma sens? Jak naprawdę wygląda recykling plastiku i jak rozwiązać problem jednorazowych opakowań? O tym wszystkim porozmawiam w piętnastym odcinku podcastu Jak naprawić przyszłość.

Impulsem do nagrania tego odcinka było obserwowanie efektów unijnego zakazu sprzedaży plastikowych produktów jednorazowych – sztućców, słomek, patyczków do uszu – który wszedł w życie na początku lipca tego roku. A właściwie braku efektów, bo Polska nie wprowadziła na czas odpowiednich przepisów, które tę unijną dyrektywę pozwoliłyby wykonywać. Z ostatnich wypowiedzi ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki wynikało, że będzie na nie trzeba czekać najpewniej do jesieni. Tymczasem wakacje są okresem, kiedy jemy więcej śmieciowego jedzenia w jednorazowych opakowaniach – kupujemy rybkę na tacce, która po chwili ląduje w śmietniku, czy piwo z nalewaka w plastikowym kubku. Już dziś co drugi śmieć znaleziony na plaży to jednorazowy kubek albo innego rodzaju opakowanie. Zanim zdążymy z ustawą, mamy szansę dołożyć światu więcej odpadów niż przez resztę roku.

O lukach i absurdach związanych z krajową czy unijną polityką walki z plastikiem, a nade wszystko o skutecznych strategiach, które moglibyśmy wdrożyć w najbliższej przyszłości, porozmawiam z Michałem Pacą, ekspertem ds. gospodarki odpadami, autorem bloga Sortownia Opinii, zaangażowanym w takie inicjatywy jak „Las na zawsze” oraz „School of Life”.

W drugiej części podcastu będziecie mogli posłuchać dr. Macieja Guzika, mikrobiologa z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie, który pracuje nad wykorzystaniem zestresowanych bakterii do produkcji bioplastiku.

Zapraszam!
Barbara Sowa
mostra meno
Informazioni
Autore Pismo. Magazyn opinii
Organizzazione Pismo. Magazyn opinii
Sito -
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca