Ormianie w Polsce – kiedyś i dziś. Rozmowa z prof. Gohar Khachatrian i prof. Andrzejem Pisowiczem
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
„Polacy od dawnych czasów cenili sobie wielokulturowość, próbowali wykorzystywać potencjał innych narodów i bogacić swoją kulturę […] Chciałabym, żeby Polska nie utraciła tej tradycji.” – tak o wielowiekowej obecności Ormian...
mostra di piùTen odcinek jest poświęcony Ormianom - mniejszości narodowej mieszkającej na dawnych terenach Polski od przeszło 750 lat. Dowiesz się z niego między innymi:
- jakie były główne przyczyny emigracji Ormian do Polski;
- jak różni się tożsamość Ormian tzw. starej i nowej emigracji;
- jaką rolę odegrał Kościół Katolicki w integracji Ormian z polską społecznością;
- czy każdy Ormianin mówi w języku ormiańskim oraz
- gdzie w Krakowie można zetknąć się z kulturą ormiańską
Gośćmi Marceliny Solińskiej są:
Dr habilitowana Gohar Khachatrian, profesor chemii Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, założycielka Szkoły Ormiańskiej w Krakowie, pedagożka
Profesor Andrzej Pisowicz - wybitny polski iranista i ormianista, autor wielu publikacji naukowych poświęconych językom ormiańskim i irańskim. O kulturze ormiańskiej w szerokim tego słowa znaczeniu, nie tylko o jej języku, ale także literaturze, historii, polityce i diasporze pisał w wielu artykułach, glosach, recenzjach, tłumaczeniach. Od 1980 działa w Kole Zainteresowań Kulturą Ormian przy krakowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a od 1990 w Ormiańskim Towarzystwie Kulturalnym. Przez wiele lat redagował „Biuletyn Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego”, prowadził kursy grabaru, języka ormiańskiego oraz dialektu kuckiego Ormian polskich.
Ten odcinek jest częścią projektu „W 12 kultur dookoła Krakowa”. Realizujemy go dzięki dotacji z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.
Informazioni
Autore | Wielokulturowy Kraków |
Organizzazione | Wielokulturowy Kraków |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company