MLG3.2: Moodboard - czyli zderzenie pomysłu na film z budżetem (Gość: Marcin Andruchów)
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Cześć! To drugi odcinek sezonu produkcji wideo w podcaście Marketing ludzkim głosem! Gościem jest ponownie Marcin Andruchów, producent filmowy z Muchas Gracias. Tym razem porozmawiamy o tym, czym jest moodboard....
mostra di piùTym razem porozmawiamy o tym, czym jest moodboard. Używamy go, by oddać wrażenie, nastrój, emocje, które mają towarzyszyć jakiemuś utworowi wizualnemu, zanim on powstanie. To plansza, na której są zebrane zdjęcia w jednym klimacie, wyrażające coś podobnego, uzupełniającego się. Moodboard stosowany jest często, by pokazać świat marki, by wyrazić abstrakcyjne skojarzenia jej towarzyszące. Korzysta się z niego także w innych dziedzinach, na przykład w świecie mody. c to bardzo uniwersalne narzędzie, które na każdym etapie może doskonale zdefiniować potrzebę klienta wobec agencji produkcyjnej, a wiąże się też z tym, o czym będzie mowa przez większość tego odcinka, czyli o… budżecie.
Usłyszycie sporo cennych wskazówek jak przygotować się na rozmowę z agencją, a jako agencja – jak rozmawiać z klientem, by rozsądnie przygotować brief i nie marnować sobie nawzajem czasu i środków. Przykładowo musimy pamiętać o tym, że kampania reklamowa w telewizji, choć zapewnia bardzo szeroką grupę docelową, generuje też znacznie większe koszty niż kampania w internecie, który pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie komunikatu do odbiorcy i większą kontrolę kosztów. Musimy kierować się potrzebami komunikacyjnymi marki. Zatem zanim odpowiemy sobie na pytanie “za ile?”, najpierw odpowiedzmy na pytania: “co i dlaczego?”.
Budżet na media i na produkcję trzeba traktować rozdzielnie. Nie ma sensu pytanie o podział proporcji między nimi. Lepiej ustalić co chcemy pokazać i jaki charakter ma mieć nasza komunikacja. Od tego też zależy dobór agencji z perspektywy klienta. Nie trzeba marnować pieniędzy wielu podmiotów, zapraszając mnóstwo agencji do rozmów. Tu bardzo istotna jest szczerość i otwarte mówienie o pieniądzach, co pozwala precyzyjnie określić możliwości i dopasować kosztorysy. W tym właśnie między innymi pomaga moodboard. Na jego podstawie i na podstawie scenariusza można już m.in. przewidzieć koszt scenografii i określić ramowy kosztorys.
A gdy już przejdziemy etap briefingu, do wyceny wchodzą kwestie techniczne. Jakie? Usłyszysz w podcaście!
Z tego odcinka dowiecie się:
Co to jest moodboard?
Jak stworzyć dobry moodboard?
Jaki budżet przygotować na reklamę w telewizji?
Jak przygotować brief dla agencji?
Co to jest storyboard?
Czy lepsza jest reklama w telewizji czy w internecie?
Jakie są rozsądne proporcje budżetu na media i produkcję?
Od czego powinien zacząć klient, chcąc briefować agencje?
Kiedy komunikat w telewizji jest skuteczny?
O czym pamiętać, przygotowując reklamę w telewizji?
Dlaczego warto otwarcie mówić o pieniądzach?
Dlaczego ważna jest rozsądna terminowość?
Jakie kwestie techniczne są potrzebne do wyceny budżetu?
W czym może pomóc moodboard?
Jak korzystać z moodboardu?
Jaki jest idealny moodboard?
Dołącz do grupy networkingowej podcastu Marketing ludzkim głosem:
https://www.facebook.com/groups/MarketingLudzkimGlosem/
Informazioni
Autore | Łukasz Wołek |
Organizzazione | Łukasz Wołek |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti