MLG3.1: GRP - czyli jak internet zmienił branżę wideo (Gość: Marcin Andruchów)
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Cześć! Witajcie w pierwszym odcinku trzeciego już sezonu podcastu Marketing ludzkim głosem! W tej edycji będę zajmował się tematyką produkcji video. Gościem, który pomoże mi wprowadzić Was w ten obszar,...
mostra di piùRozmowę zaczynamy od rozwinięcia skrótu ATL – Above The Line. To taki typ reklamy, który nie posiada kanału zwrotnego, czyli odbiorca nie może bezpośrednio na nią zareagować. Nośniki reklam ATL-owych to np. prasa, radio, billboardy, a najpopularniejszy z nich to telewizja. Analogicznie agencje zajmujące się reklamą BTL, czyli Below The Line, generują komunikaty skonstruowane tak, że odbiorcy od razu udostępnia się kanał odpowiedzi – a to na przykład eventy i korespondencja bezpośrednia.
Sam wskaźnik GRP to mierzalny efekt dotarcia jeden raz do jednego odbiorcy komunikatu. Marcin zwraca uwagę na to, jaka konwersja w tym przypadku jest korzystniejsza – czy kiedy spot trafi do świadomości mniejszego grona osób, ale te zapamiętają go dokładniej, czy jednak na odwrót? Używamy też przykładowego case’a z reklamą piwa, aby zobrazować, na czym polega Affinity Index.
Ponieważ Marcin wchodził w branżę w czasie gwałtownych przemian związanych z rozwojem internetu, jest w stanie nam opowiedzieć, jak kształtują się obecne wymagania i realizacje związane z kampaniami w telewizji i internecie. Okazuje się, że można podzielić tę historię na 3 etapy – kiedy z reklamą w internecie dopiero eksperymentowano, ale nie traktowano jej jako “poważnego zawodnika”, następnie, gdy świadomie planowano już kampanie internetowe, jednak budżety wciąż większe były dla telewizji, a trzeci – i jak dotąd ostatni – to taki, w którym internet traktuje się jako wielość mediów i w końcu docenia jego potencjał pod względem reklamowym. Interesująca jest również sprawa billboardów sponsorskich, które mogą trwać tylko 8 sekund, a – przynajmniej do niedawna – były gwarancją udanego zapisania się w świadomości widzów. Wszystko dlatego, że są w formie zaproszenia na program wraz z krótką informacją o byciu sponsorem, które emituje się tuż przed programem, na który widz bardzo czeka. W związku z tym nie będzie już nigdzie wychodził ani przełączał na inny kanał, gdyż 8 sekund oczekiwania to czas przez niego akceptowalny. Jaki z tego wniosek? Lepiej konsumowane są treści reklamowe, które towarzyszą treściom rozrywkowym czy informacyjnym, i które widz wybiera sam.
W tworzeniu spotów reklamowych marki coraz częściej uwzględniają różne źródła contentu, np. decydują się na współpracę z vlogerami czy influencerami, wykorzystują treści linkowane, tworzą bumpery, czyli krótkie formy poprzedzające dłuższe treści; można zauważyć też tendencję do komunikowania marki bądź głównego przekazu w pierwszych pięciu sekundach reklamy. Dlaczego? Ponieważ 5 sekund to czas, po którym można przewinąć reklamę na YouTube.
Różnic w produkcji spotów do telewizji i do internetu niemal nie ma – jedynie tyle, że do internetu potrzeba zazwyczaj więcej formatów, np. pionowe wideo. Większe rozróżnienie dotyczy tylko m.in. późniejszego przesyłania plików.
Na sam koniec Marcin Andruchów mówi, co on sam sądzi o zachodzących zmianach w przemyśle filmowym, a także zdradza nam swoje przewidywania. W tym odcinku znajdziecie jeszcze wiele innych praktycznych i profesjonalnych informacji, które stanowią świetny wstęp do tematów innych odcinków tego sezonu – budżetowania, roli reżysera, przygotowania do produkcji,, a także postprodukcji. Zapraszam do słuchania!
Z tego odcinka dowiecie się:
Co to jest ATL?
Co to jest BTL?
Co to jest GRP?
Co to jest Affinity Index?
Co zmienił internet w produkcji reklam telewizyjnych?
Co to są billboardy sponsorskie?
Dlaczego billboardy sponsorskie działają?
Jakie treści reklamowe są najlepiej konsumowane?
Jakie obecnie są różnice między produkcją do telewizji a produkcją do internetu?
Skąd pozyskuje się content do produkcji filmowych?
Jakie są, jakie były i jakie powinny być budżety na reklamę do telewizji i internetu?
Co to jest bumper?
Ile wersji jednej reklamy produkuje się do internetu?
Na czym bazuje produkcja filmowa?
Czy rynek rozumie i spełnia zapotrzebowanie na produkcje wertykalne?
Jak ma być zrobiony dobry materiał wertykalny?
Jak będzie się zmieniał rynek produkcji filmowej?
Dołącz do grupy networkingowej podcastu Marketing ludzkim głosem:
https://www.facebook.com/groups/MarketingLudzkimGlosem/
Informazioni
Autore | Łukasz Wołek |
Organizzazione | Łukasz Wołek |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company