MLG: RTB - racjonalne i emocjonalne powody wierzenia marce (Gość: Łukasz Wala)
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Cześć! Dziś ponownie goszczę Łukasza Walę, Digital Managera w Grupie Maspex Wadowice. Obecnie dba o to, by marki miały jak najbardziej efektywną komunikację digitalową w równie efektywnych mediach, które są...
mostra di piùBohaterem tego odcinka jest skrót RTB. My omawiamy go w rozwinięciu “Reason To Believe”, ale może on określać jeszcze parę innych marketingowych działań, np. “Real-Time Bidding”. Wracając jednak do dzisiejszego znaczenia, RTB “Reason To Believe” oznacza uzasadnienie komunikatu emocjonalnego; wyjaśnia, dlaczego ktoś ma uwierzyć w nasz przekaz. Ja mam wręcz sentyment do tego skrótu, ponieważ m.in. ze względu na jego wieloznaczność postanowiłem zacząć nagrywać podcast Marketing ludzkim głosem :-)
RTB można określać na różnych etapach projektowania marki, często jednak robi się to już na początku, opracowując powody, dla których nasz produkt czy marka ma być lepsza od konkurencji. RTB może być np. nasza wieloletnia historia, wyjątkowa tradycja czy nowatorska receptura. Coś, co przekona konsumentów, że powinni zainteresować się naszym produktem. Dzieli się na RTB emocjonalne i racjonalne. Pierwsze dotyczą tego, co nienamacalne, np. wartości, natomiast racjonalne konkretnych stwierdzeń. RTB nie musi być tylko jedno, ważne jest natomiast, aby jednolicie zaplanować komunikację, kiedy pojawia się ich więcej. Można komunikować je wówczas równolegle lub jedno po drugim. Można też dzielić komunikację na fazy, np. unawareness i awareness. Wszystko zależy jednak od tego, na ile się zazębiają, jakich obszarów dotyczą i tym podobne.
Czy do wypracowania RTB warto angażować influencerów? Mój gość ma mieszane odczucia. Na pewno mają wielkie zasięgi, ale czy influencerzy nie stali się obecnie chodzącymi tablicami reklamowymi? Trzeba odróżniać influencerów-celebrytów od twórców internetowych, którzy w erze upadku autorytetów prezentują wysoki poziom i autentyczność. Dlatego też lepiej dla marki jest nawiązać współpracę z jednym twórcą, który będzie solidnym filarem strategii, jaki np. od lat stanowi Marek Kondrat dla banku ING, niż wynajmować do reklamy 20 influencerów, u których nasz komunikat zginie w gąszczu innych.
Przy okazji rozważań o sławnych osobach i zleceniu im reklam poruszamy też wątek Roberta Lewandowskiego. Chyba nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy jest “tylko” celebrytą reklamującym dane marki, czy już influencerem. Nie zmienia to faktu, że skutecznie pomaga wykreować markom brand awareness oraz top of mind – o tym mówiliśmy w poprzednim podcaście.
Jeżeli chcecie poznać kilka ciekawych szczegółów dotyczących działań marketingowych na podwórku Grupy Maspex, zapraszam do słuchania!
Z tego odcinka dowiecie się:
Kim jest early adapter?
Co to jest RTB?
Jak można podzielić RTB?
Czym różni się RTB emocjonalny i racjonalny?
Na jakim etapie projektowania marki określa się RTB?
Co może być RTB?
Jak projektować marki, żeby ze sobą nie konkurowały?
Co to są subbrandy?
Co zrobić, gdy w briefie pojawia się kilka RTB?
Jak można komunikować RTB?
Na jakie fazy może dzielić się komunikacja?
Czy współczesny konsument wierzy jeszcze influencerom?
Czy warto angażować influencerów do kampanii?
Czym różnią się influencerzy od twórców internetowych?
Która grupa jest korzystniejsza dla marki?
Robert Lewandowski jest celebrytą czy influencerem?
Jakie są cechy influencera?
Czy da się zbudować markę ,opierając się na cechach influencera?
Jakimi działaniami osiągniemy konkretne parametry emocjonalne w komunikacji marketingowej?
Dołącz do grupy networkingowej podcastu Marketing ludzkim głosem:
https://www.facebook.com/groups/MarketingLudzkimGlosem/
Informazioni
Autore | Łukasz Wołek |
Organizzazione | Łukasz Wołek |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti