Artur Rojek i kobiety, które zmieniły świat: Oscary, mniejszości i ikony
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Odcinek na Dzień Kobiet, więc o kobietach. Nawet z mężczyzną – za to jak pięknie o kobietach opowiadającym, nie tylko muzyką... Naszym gościem jest Artur Rojek – artysta, promotor muzyczny,...
mostra di piùNaszym gościem jest Artur Rojek – artysta, promotor muzyczny, ikona. Oprócz odpowiedzi na pytania czy ściga się z czasem i fascynujących historii osobistych, Artur zdradza kobiecy line up OFF Festivalu, który w tym roku zacznie się 2 sierpnia. A będzie się działo. Posłuchajcie tej szczerej, czasami filozoficznej i pięknej rozmowy.
A w kulturalnych newsach:
okazuje się, że w tym roku podczas ceremonii rozdania nagród filmowych Amerykańskiej Akademii czas krwawego księżyca na szczęście nie przeminął z wiatrem. Opowiemy wam o silnych kobietach, które swoją grą aktorską i postawą walczyły z systemem.
Zaczynamy od Hattie McDaniel – aktorki i pierwszej Afroamerykanki, która odebrała Oscara za rolę Mammy w filmie "Przeminęło z wiatrem". Wiecie, że nie została zaproszona na premierę, bo kino, w którym odbywał się seans było przeznaczone tylko dla białych? Jak działała segregacja w Hollywood? Sprawdźcie sami.
Po Hattie czas na Lily Gladstone – rdzenną Amerykankę – pierwszą przedstawicielkę rdzennych ludów Ameryki nominowaną do Oscara za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie Martina Scorsesego "Czas krwawego księżyca". Kilka dni dzieli nas od werdyktu Akademii, a my robimy zakłady.
Przypominamy też smutną historię Sacheen Littlefeather, która w 1973 roku wyszła na scenę, by odczytać oświadczenie Marlona Brando. Ten odmówił przyjęcia nagrody. Był to jego znak protestu wobec traktowania przez Hollywood i państwo rdzennych Amerykanów. Po przemowie John Wayne rzucił się z pięściami na kobietę, Clint Eastwood publicznie ją upokorzył, a producenci filmowi zadbali, by nie pojawiła się już nigdy w żadnym filmie, ani programie tv. Wiecie, kiedy Akademia przeprosiła Littlefeather? Zdziwicie się...
Wychodzimy z kina i w Dzień Kobiet mówimy też o tych, które rządzą światem designu i mody: niedawno zmarłej w wieku 102 lat Iris Apfel oraz Annie Wintour, którą niby znają wszyscy, a tak naprawdę nie zna jej nikt. Czytamy więc biografię redaktor naczelnej amerykańskiego "Vogue'a" autorstwa Amy Odell (wyd. Marginesy) i przybliżamy jej postać.
W cyklu Wstrząśnięte, Nie Zmieszane głowimy się nad tym, jak zagadać do chłopaka. Rozmowa o pogodzie podobno nie do końca wskazana... Za to o żal jak najbardziej!
Na kolejne pytania czekamy tu:
studio26podcast@gmail.com
To co, zaczynamy?
Produkcja: Kara Becker
Muzyka: Piotr Haraźny
Grafika: Karolina Żmijewska
Informazioni
Autore | studio26podcast |
Organizzazione | studio26podcast |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti