Esplicito

#30 Dom polsko-niemiecki

17 nov 2023 · 28 min. 51 sec.
#30 Dom polsko-niemiecki
Descrizione

W 30. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się wynikami wyborów parlamentarnych. Po miesiącu od głosowania nowego rządu wciąż nie ma, choć wszyscy wiedzą, kto ma większość w Sejmie. Rząd...

mostra di più
W 30. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się wynikami wyborów parlamentarnych. Po miesiącu od głosowania nowego rządu wciąż nie ma, choć wszyscy wiedzą, kto ma większość w Sejmie. Rząd Donalda Tuska na pewno zmieni politykę zagraniczną RP. To duży temat, przez następne miesiące i lata będziemy na pewno się nim zajmować. Dziś przyjrzymy się małemu elementowi, który jest częścią większej całości: relacjom polsko-niemieckim, a konkretnie budowie w Berlinie - Domu polsko-niemieckiego, czyli pomnika dla polskich ofiar II wojny światowej i, i właśnie, pytanie co do tego, centrum edukacyjne, centrum spotkań, czy może nic, tylko pomnik. Tylko i tak byłoby dobrze, bo do dzisiaj właściwie nie ma nic. I także z tego powodu rządowi PiS łatwo było skoncentrować dyskusję w polsko-niemieckim kontekście na reparacjach wojennych, bo wszystkich w Polsce irytuje to, że zwykli Niemcy o niemieckiej okupacji w Polsce właściwie nic nie wiedzą.
Dlatego w tym podcaście zajmiemy się tym na jakim etapie jest ten projekt, od przyszłości którego również będą zależeć losy politycznych relacji między Warszawą a Berlinem w nadchodzących latach. Rozmawiamy z prof. Peterem Oliverem Loewem, historykiem, który od 2019 roku jest dyrektorem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Prof. Loew od ponad 30 lat zajmuje się relacjami polsko-niemieckimi. Deutsches Polen Institut Darmstadt jest zaangażowany w projekt budowy Domu Polsko-Niemieckiego, dlatego Peter Oliver Loew jest najlepszą osobą w Niemczech, która może wyjaśnić nam na co możemy liczyć w sprawie pomnika.
Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
mostra meno
Informazioni
Autore Marcin Antosiewicz Podcasts
Organizzazione Forum Dialog Plus
Sito -
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca