Esplicito

#23 Chiny potrzebują Rosji do rywalizacji z Zachodem

24 mar 2023 · 30 min. 37 sec.
#23 Chiny potrzebują Rosji do rywalizacji z Zachodem
Descrizione

W 23. odcinku podcastu Forum Dialog Plus wracamy do Rosji, ale tylko po to, by przez głośną wizytę w Moskwie spojrzeć na relacje rosyjsko-chińskie. Prezydent Xi Jinping spędził w Moskwie...

mostra di più
W 23. odcinku podcastu Forum Dialog Plus wracamy do Rosji, ale tylko po to, by przez głośną wizytę w Moskwie spojrzeć na relacje rosyjsko-chińskie. Prezydent Xi Jinping spędził w Moskwie trzy dni. Władimir Putin zgotował mu serdeczne przyjęcie. Zdjęcia z inscenizacji bliskiego sojuszu chińsko-rosyjskiego obiegły świat, i choć dopiero jest marzec, to większość komentatorów na świecie już uznała tę wizytę za jedną z najważniejszych w 2023 roku. Dlatego w naszym podcaście pytamy dr Michała Bogusza, głównego specjalisty w Zespole Chińskim w Ośrodku Studiów Wschodnich o znaczenie gestów i słów Putina i Xi przede wszystkim dla dalszego rozwoju wojny w Ukrainie.
“Chiny potrzebują Rosji do rywalizacji z Zachodem, bo chcą obalić obowiązujący porządek międzynarodowy. Pekinowi potrzebna jest autorytarna, skłócona z Zachodem Rosja”, powie za chwilę Michał Bogusz, który blisko dziewięć lat spędził studiując i pracując w Chinach. Doda jednak, że choć Chiny stoją po stronie Rosji, to dzisiaj nie są gotowe do otwartej konfrontacji z Zachodem, na co zdecydował się Kreml, więc wydaje się, że rosyjski zysk z wizyty Xi w Moskwie jest jasny. Putin pokazał, że nie jest izolowany, że ma sojusznika. A jaki zysk z podróży może sobie przypisać Xi Jinping?
Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
mostra meno
Informazioni
Autore Marcin Antosiewicz Podcasts
Organizzazione Forum Dialog Plus
Sito -
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca