#19 Pytaj, sprawdzaj, eksperymentuj razem z dzieckiem, nawet jeśli nie znasz odpowiedzi - rozmowa z Darkiem Aksamitem
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Wszyscy wiemy, że rozbudzanie ciekawości świata u dzieci i uczenie ich krytycznego myślenia jest superważne, prawda? Pytanie tylko, jak to zrobić, kiedy nie jest się naukowcem, fizyczką, biologiem albo ma...
mostra di piùO to wszystko zapytałam w najnowszym odcinku podcastu Dobranocka dla rodziców dr Darka Aksamita, naukowca, fantastycznego popularyzatora nauki, tatę Henia i Zosi, którego książka "Jak naukowcy mierzą świat" właśnie trafiła do księgarń. Darka Aksamita chciałam zaprosić do mojej Dobranocki już dawno temu. Znamy się jeszcze z czasów FameLabu - konkursu dla popularyzatorek i popularyzatorów nauki organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council. Darek został finalistą jednego z pierwszych FameLabów w 2012 roku a ja zajmowałam się komunikacją tego konkursu.
Jednak ostatecznie pretekstem do naszej rozmowy stała się książka, którą Darek Aksamit niedawno napisał "Jak naukowcy mierzą świat" (wyd. Wilga). I to książka nie byla jaka!
Dlaczego? Zastananówcie się chwilę… czy wiecie, jak zważyć astronautę w kosmosie? Albo lepiej… ile waży cała galaktyka? Dlaczego w Sevres pod Paryżem od dawna nie ma już wzorca metra ani kilograma? Czemu w USA ciągle używa się przestarzałego systemu miar i wag, który utrudnia życie reszcie świata? Co tak naprawdę mierzy nasz zegarek? Podaje nam aktualną godzinę czy może... pokazuje tylko upływ czasu? No i dlaczego coś, co nie zostało zmierzone.... nie istnieje?Tego wszstkiego a także mnóstwa innych niesamowitych rzeczy dowiecie sie z książki Darka. I zapewniam Was, że nie będziecie mogli się od niej oderwać. Zresztą, Wasze dzieci też.
Poza samą fantastyczną książką rozmawialiśmy też o samej edukacji i o tym, dlaczego to my rodzice jesteśmy tutaj kluczowi. Pytałam Darka zarówno o jego doświadczenia rodziecielskie, jak i doświadczenia w pracy z dziećmi i studentami, o to dlaczego ta naturalna ciekawość świata u dzieci z reguły zanika, kiedy idą do szkoły (no i jak możemy ją podtrzymywać my, rodzice!), po co dzieciom krytyczne myślenie i jak to się dzieje, że im więcej pytań dziecko zadaje, tym lepiej dla niego (choć dla nas rodziców niekoniecznie - coś o tym wiemy, co?)
Dużo rozmawialiśmy też o nierównym traktowaniu dziewczyn i chłopaków w przedmiotach ścisłych i jak temu przeciwdziałać, i o tym, że nawet jeśli nasze dzieci nie będą zawodowo zajmowac się nauką, to my rodzice powiniśmy utrwalać w nich nawyk cieakwości świata i radości z jego doświadczania. Bo… świat jest przecież tak superciekawy! I szkoda byłoby nie pokazać go dziecku w całej jego pełni, prawda?
Zapraszam Was na tę fascynującą rozmowę!
Partner rozmowy: Wydawnictwo Wilga
Więcej: ourlittleadventures.pl
Informazioni
Autore | Our Little Adventures |
Organizzazione | Karolina Szymańska |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti