#18 Lalka i kupcy | Anty-romantika
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Książki, o których rozmawiamy: www.allegro.pl/zobacz/archipelag Tak na odcinek zaprasza Grażyna Plebanek: W 5 odcinku podcastu Anty-Romantika opowiem, jak zawieranie małżeństw dla pieniędzy – w Polsce, na całym świecie, w każdej...
mostra di piùTak na odcinek zaprasza Grażyna Plebanek:
W 5 odcinku podcastu Anty-Romantika opowiem, jak zawieranie małżeństw dla pieniędzy – w Polsce, na całym świecie, w każdej klasie społecznej – wciąż pokutuje w naszych głowach. Jak wpływa na postrzeganie roli kobiet i mężczyzn, na brak szacunku dla pragnień jednostki, w jaki sposób wywołuje odgórne próby pozbawienia ludzi wolności wyboru w sferze seksualnej.
Handel ludźmi miał miejsce jeszcze sto lat temu, w świetle prawa, za wymuszoną lub całkowitą zgodą sprzedawanych. Odbywał się od wieków w Polsce, w całej Europie i na innych kontynentach, w każdej klasie społecznej. Nie był wtedy nazwany „handlem ludźmi”, bo ten termin rezerwowano dla niewolników, którzy nie byli spokrewnieni z handlarzami i handlarkami. Dziś to określenie również nie jest używane do nazywania związków dla zysków ekonomicznych. Może jest nam wstyd?
Izabela Łęcka, Stanisław Wokulski, Kazimiera Wąsowska, Tomasz Łęcki, Kazimierz Starski, Ewelina Janocka i inni – to bohaterowie, którzy biorą udział w transakcjach zawierania małżeństw z pobudek ekonomicznych. Tak jest w „Lalce” Bolesława Prusa i w „Chłopach” Władysława Rejmonta. Sprzedawanie ciał – własnych i swoich dzieci dla zysku – był powszechnym procederem.
Społeczeństwo, z którego wszyscy się wywodzimy, długo hołubiło struktury, w których nie było miejsca na zachowanie godności, szacunku czy podstawowej sprawczości, jaką daje możliwość zarobienia na siebie, bez uciekania się do proszenia o to innych.
Z takiego porządku wywodzi się społeczeństwo dzisiejsze. Równość płci jest młoda i wolność wyboru partnera/partnerki, to młode zdobycze. Stare reguły, z czasów handlu ludźmi, wciąż pokutują w naszej mentalności. Co jakiś czas fala konserwatyzmu próbuje zawrócić historię, zmieść postęp. Tak, jak teraz, pod obecnymi rządami – młodzież pozbawia się edukacji seksualnej, odmawia prawa do wyrażania i realizowania własnych potrzeb erotycznych.
Wiedząc, skąd się wzięły te ograniczające wzory, łatwiej będzie nam tworzyć nowe. W tym odcinku wymiatam spod dywanu śmieci, które wciąż fruwają w naszych głowach, resztki po epokach i działaniach, na których zbudowaliśmy nasze życie społeczne.
Będzie i o wolności. O bohaterkach literackich, które korzystają z wolności, wyrażają swoje potrzeby erotyczne, realizują marzenia seksualne, rozmawiam w drugiej części podcastu z Agą Szynal, twórczynią profilu IG @kobiecasiławsparcia, autorką powieści „Ja sama”.
Rozmawiała: Grażyna Plebanek
Wystąpiła: Agnieszka Szynal
Autor koncepcji i producent wykonawczy: Grzegorz Jankowicz
Kierownik produkcji: Michał Sowiński
Postprodukcja: Bartosz Sroczyński
Autor dżingla: Piotrek Żyła
Produkcja: Fundacja Tygodnika Powszechnego dla Allegro.pl
Archipelag Allegro to cykl czterech podcastów, które przygotowują dla Was pisarki i pisarze, kapitalne opowiadaczki, niezrównani twórcy przeróżnych historii. W każdą środę o godzinie 11:00 otrzymacie od nas nowy odcinek.
Patronat medialny: Onet.pl
Informazioni
Autore | Archipelag Allegro |
Organizzazione | Karol |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti