#18 Lalka i kupcy | Anty-romantika

7 set 2022 · 57 min. 37 sec.
#18 Lalka i kupcy | Anty-romantika
Descrizione

Książki, o których rozmawiamy: www.allegro.pl/zobacz/archipelag Tak na odcinek zaprasza Grażyna Plebanek: W 5 odcinku podcastu Anty-Romantika opowiem, jak zawieranie małżeństw dla pieniędzy – w Polsce, na całym świecie, w każdej...

mostra di più
Książki, o których rozmawiamy: www.allegro.pl/zobacz/archipelag

Tak na odcinek zaprasza Grażyna Plebanek:
W 5 odcinku podcastu Anty-Romantika opowiem, jak zawieranie małżeństw dla pieniędzy – w Polsce, na całym świecie, w każdej klasie społecznej – wciąż pokutuje w naszych głowach. Jak wpływa na postrzeganie roli kobiet i mężczyzn, na brak szacunku dla pragnień jednostki, w jaki sposób wywołuje odgórne próby pozbawienia ludzi wolności wyboru w sferze seksualnej.

Handel ludźmi miał miejsce jeszcze sto lat temu, w świetle prawa, za wymuszoną lub całkowitą zgodą sprzedawanych. Odbywał się od wieków w Polsce, w całej Europie i na innych kontynentach, w każdej klasie społecznej. Nie był wtedy nazwany „handlem ludźmi”, bo ten termin rezerwowano dla niewolników, którzy nie byli spokrewnieni z handlarzami i handlarkami. Dziś to określenie również nie jest używane do nazywania związków dla zysków ekonomicznych. Może jest nam wstyd?

Izabela Łęcka, Stanisław Wokulski, Kazimiera Wąsowska, Tomasz Łęcki, Kazimierz Starski, Ewelina Janocka i inni – to bohaterowie, którzy biorą udział w transakcjach zawierania małżeństw z pobudek ekonomicznych. Tak jest w „Lalce” Bolesława Prusa i w „Chłopach” Władysława Rejmonta. Sprzedawanie ciał – własnych i swoich dzieci dla zysku – był powszechnym procederem.

Społeczeństwo, z którego wszyscy się wywodzimy, długo hołubiło struktury, w których nie było miejsca na zachowanie godności, szacunku czy podstawowej sprawczości, jaką daje możliwość zarobienia na siebie, bez uciekania się do proszenia o to innych.

Z takiego porządku wywodzi się społeczeństwo dzisiejsze. Równość płci jest młoda i wolność wyboru partnera/partnerki, to młode zdobycze. Stare reguły, z czasów handlu ludźmi, wciąż pokutują w naszej mentalności. Co jakiś czas fala konserwatyzmu próbuje zawrócić historię, zmieść postęp. Tak, jak teraz, pod obecnymi rządami – młodzież pozbawia się edukacji seksualnej, odmawia prawa do wyrażania i realizowania własnych potrzeb erotycznych.

Wiedząc, skąd się wzięły te ograniczające wzory, łatwiej będzie nam tworzyć nowe. W tym odcinku wymiatam spod dywanu śmieci, które wciąż fruwają w naszych głowach, resztki po epokach i działaniach, na których zbudowaliśmy nasze życie społeczne.

Będzie i o wolności. O bohaterkach literackich, które korzystają z wolności, wyrażają swoje potrzeby erotyczne, realizują marzenia seksualne, rozmawiam w drugiej części podcastu z Agą Szynal, twórczynią profilu IG @kobiecasiławsparcia, autorką powieści „Ja sama”.

Rozmawiała: Grażyna Plebanek
Wystąpiła: Agnieszka Szynal
Autor koncepcji i producent wykonawczy: Grzegorz Jankowicz
Kierownik produkcji: Michał Sowiński
Postprodukcja: Bartosz Sroczyński
Autor dżingla: Piotrek Żyła
Produkcja: Fundacja Tygodnika Powszechnego dla Allegro.pl

Archipelag Allegro to cykl czterech podcastów, które przygotowują dla Was pisarki i pisarze, kapitalne opowiadaczki, niezrównani twórcy przeróżnych historii. W każdą środę o godzinie 11:00 otrzymacie od nas nowy odcinek.

Patronat medialny: Onet.pl
mostra meno
Informazioni
Autore Archipelag Allegro
Organizzazione Karol
Sito -
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca