#16 WIN-WIN to ściema
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Zachęcam Cię do odwiedzenia: 👉 strony dla Patronów https://patronite.pl/GiganciKomunikacjiByArturRaba 👉 kanału na YouTube https://www.youtube.com/@GiganciKomunikacjiByArturRaba 👉 IG ARTUR_RABA https://www.instagram.com/artur_raba/ 👉 LinkedIn Artur Raba Giganci Zarządzania https://www.linkedin.com/company/arturraba/?viewAsMember=true W dzisiejszym odcinku dowiesz się,...
mostra di più👉 strony dla Patronów
https://patronite.pl/GiganciKomunikacjiByArturRaba
👉 kanału na YouTube
https://www.youtube.com/@GiganciKomunikacjiByArturRaba
👉 IG ARTUR_RABA
https://www.instagram.com/artur_raba/
👉 LinkedIn Artur Raba Giganci Zarządzania
https://www.linkedin.com/company/arturraba/?viewAsMember=true
W dzisiejszym odcinku dowiesz się, dlaczego strategia WIN-WIN może być iluzją i dlaczego pełna satysfakcja obu stron w negocjacjach jest często niemożliwa do osiągnięcia.
Odkryjesz, jak realistycznie podejść do negocjacji, lepiej przygotować się na różne scenariusze i skuteczniej bronić swoich interesów, unikając rozczarowań. WIN-WIN to sytuacja, w której obie strony osiągają satysfakcjonujące rozwiązanie.
To podejście zakłada, że współpraca może przynieść korzyści wszystkim stronom, ale w rzeczywistości rzadko jest możliwe, aby każda strona w pełni zrealizowała swoje cele. Zastanów się, czy możliwe jest, aby każda strona była w pełni zadowolona? Często interesy stron są sprzeczne: jedna strona chce sprzedać jak najdrożej, a druga kupić jak najtaniej. Nawet kompromis oznacza, że obie strony muszą zrezygnować z części swoich celów.
Dlaczego WIN-WIN to ściema?
- W rzeczywistych negocjacjach interesy stron są często sprzeczne. Trudno jest znaleźć rozwiązanie, które w pełni zadowoli obie strony. Zwykle jedna strona musi ustąpić, co prowadzi do sytuacji WIN-LOSE lub kompromisu.
- Negocjatorzy mogą używać tego pojęcia do manipulacji, udając, że dbają o interesy drugiej strony, a w rzeczywistości dążąc do maksymalizacji własnych korzyści.
- W niektórych kulturach podejście WIN-WIN jest postrzegane jako oznaka słabości. Tam bardziej cenione są twarde negocjacje, gdzie jedna strona wygrywa kosztem drugiej.
Dlaczego jednak warto dążyć do WIN-WIN? ·
- Jeśli rozmówca czuje się przegrany, może się wycofać z umowy.
- Niezadowolony rozmówca może próbować zaszkodzić realizacji projektu.
- Przy niezadowoleniu rozmówca może w przyszłości próbować „odbić” sobie porażkę, co prowadzi do konfliktów.
- Niezadowolenie zwiększa skłonność do stosowania nieuczciwych technik ponegocjacyjnych
- Niezadowolony rozmówca może zepsuć Twoją opinię w branży.
WIN-WIN nie zawsze jest związany z realizacją celów. Możesz zgarnąć ze stołu więcej niż zakładałeś i nie czuć satysfakcji, lub zdobyć mniej i czuć się zwycięzcą.
WIN-WIN to stan Twojego samopoczucia po negocjacjach.
Warto dążyć do WIN-WIN, aby budować długotrwałe relacje, minimalizować ryzyko konfliktów i chronić swoją reputację. Nawet jeśli nie zawsze możliwe jest osiągnięcie pełnego WIN-WIN na poziomie celów, możesz starać się uzyskać WIN-WIN na poziomie odczucia po rozmowach.
Informazioni
Autore | Artur Raba |
Organizzazione | Artur Raba |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company