#124 9 nawyków pchających sprawy do przodu - Z wiatrem w grzywie - podcast

22 apr 2024 · 27 min. 43 sec.
#124 9 nawyków pchających sprawy do przodu - Z wiatrem w grzywie - podcast
Descrizione

Kiedy chcemy aktywnie kształtować swoje życie, często zagłębiamy się w planowanie celów i ustalanie zadań. Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają nam robić to efektywnie. W podcaście opowiadam o 9 nawykach,...

mostra di più
Kiedy chcemy aktywnie kształtować swoje życie, często zagłębiamy się w planowanie celów i ustalanie zadań. Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają nam robić to efektywnie. W podcaście opowiadam o 9 nawykach, które nie wymuszają wydajności za wszelką cenę. Raczej umożliwiają realizację spraw naprawdę istotnych dla nas.

Jednym z kluczowych nawyków podążania wybraną ścieżką jest okresowe zatrzymywanie się i sprawdzanie, czy nadal zmierzamy w kierunku, który sobie obraliśmy. Nazwałabym to przeglądem. Do praktykowania przeglądania planów (i życia) istnieją bardzo przyjemne w użyciu sposoby, które możesz znaleźć także w moich materiałach (linki poniżej).

Plan i cele nie muszą nas jednak bezwzględnie popychać w kierunku, który wyznaczyliśmy kiedyś. Warto także uwzględnić podejście Kairos (o którym więcej dowiesz się w tym odcinku). To podejście obejmuje oczekiwanie na odpowiedni moment i uwzględnianie subtelności, które mają znaczenie, ale nie zawsze są oczywiste. Dzięki temu pewne sprawy mogą rozwiązywać się naturalnie w określonym momencie gotowości świata czy naszej gotowości psychicznej. Czasem konieczna jest pewna transformacja wewnętrzna, której nie przyspieszą żadne listy zadań, wpisujące się bardziej w podejście Kronos.

W planowaniu warto tańczyć z tymi dwoma podejściami (Kairos i Kronos) i zastanowić się, kiedy dostosować nasze cele i plany do określonego czasu (podejście Kronos), a kiedy uwzględnić energię płynącą z podejścia Kairos. Gdy zbyt mocno skupiamy się na podejściu Kronos, istnieje ryzyko, że sabotujemy nasze plany lub stają się one nieżyciowe. Natomiast zbyt mocne skoncentrowanie się na podejściu Kairos może prowadzić do czekania na odpowiedni moment, który nigdy nie nadejdzie, a my pozostaniemy w miejscu, które nie odpowiada naszym oczekiwaniom.Jak znaleźć równowagę między realizacją planów a nieprzymuszanym działaniem, opowiadam w tym odcinku. Zapraszam do wysłuchania.

Kairos i Kronos – kiedy planować i realizować plan, a kiedy czekać na dobry moment?

I inne wątki tego odcinka:

DROGOWSKAZY
1. Ustalanie planów i celów oraz sprawdzanie: dokąd idziemy i co chcemy zmienić (czyli o nawyku robienia przeglądu ważnych obszarów życia). * Narzędzia do zrobienia przeglądu: m.in. koło życia opisane w odcinku: Planowanie z kołem życia, celami i nawykami.
2. Nawyk wracania w codzienności do swoich planów – momenty, które przybliżają do celu każdego dnia.
3. Zainwestowanie energii we wspierające relacje – nie do przecenienia!

DBANIE O BALANS ENERGETYCZNY
4. Nawyk wysypiania się i dbania o swój stan psychofizyczny jako zwiększający szansę na dostęp do zasobów wewnętrznych (czyli element balansu energetycznego).
5. Minimalizowanie emocjonalnego rozregulowania, aby nie tracić energii.
6. Współczucie dla siebie jako danie sobie samej wsparcia oraz empatia (to również dbanie o balans energetyczny).

OTRZEŹWIANIE
7. Sprawdzanie efektów naszych działań.
8. Ocena – czy plan ma sens i czy nie zmieniły się czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne, które mogą wpłynąć na modyfikację planu.
9. Poszukiwanie informacji zwrotnej dotyczącej własnych ruchów, pomysłów i efektów.
Odcinek trwa 20 minut.

Podobał Ci się ten odcinek?

Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

***https://www.horsesense.pl/podcast124/
mostra meno
Informazioni
Autore Agata Wiatrowska
Organizzazione Agata Wiatrowska
Sito www.horsesense.pl
Tag
-

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca