O Ukrainie. Łukasz Saturczak o kulturze, historii, książkach, polityce
Scarica e ascolta ovunque
Scarica i tuoi episodi preferiti e goditi l'ascolto, ovunque tu sia! Iscriviti o accedi ora per ascoltare offline.
Descrizione
Były plany. A potem przyszła wojna. Kolejne części gotowe, ale rzeczywistość zawsze pisze swoje scenariusze. 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę. Nie wyobrażałyśmy sobie wypuszczać w tym czasie...
mostra di piùKolejne części gotowe, ale rzeczywistość zawsze pisze swoje scenariusze.
24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę. Nie wyobrażałyśmy sobie wypuszczać w tym czasie regularnego odcinka. Za to wiedziałyśmy, z kim chcemy o obecnej sytuacji porozmawiać.
Łukasz Saturczak to dziennikarz, pisarz, fotograf. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Newsweeku", "Przekroju". Rozmawiał z najwybitniejszymi współczesnymi literatami, w tym noblistkami – Hertą Müller i Swiatłaną Aleksijewicz.
Pracę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim pisał na temat tożsamości w literaturze ukraińskiej.
Rozmowę zaczynamy od początków współczesnej państwowości ukraińskiej, a więc od roku 1991. Tu zaczyna się opowieść Łukasza o dzisiejszej tożsamości Ukraińców – a jest to temat skomplikowany, z czym nie poradzili sobie do dziś. Wschód i zachód Ukrainy to dwie różne historie. Dwie różne wrażliwości. Dwa różne doświadczenia.
Będąc przy dzikich latach 90., wspominamy film "Nosorożec" w reż. Ołeha Sencowa – reżysera i pisarza więzionego przez Rosjan przez kilka lat, tuż po aresztowaniu po wydarzeniach Euromajdanu.
Posłuchacie też o najwybitniejszych pisarzach, jak Serhij Żadan (w którego domu bywał Saturczak), Oksana Zabużko (z którą rozmawiał wielokrotnie) czy Jurij Andruchowycz. Z tym ostatnim i jego zespołem Łukasz zjechał całą Ukrainę, jako... "groupie". A tak naprawdę reportażysta.
Z dzisiejszego podcastu dowiecie się, jak zupełnie inaczej od Polaków postrzegają historię Ukraińcy. I dlaczego nie mamy prawa rozliczać naszych sąsiadów z ich przeszłości. Nawet, jeśli byliśmy jej częścią.
Pojawi się Wołyń w kontekście książki Witolda Szabłowskiego i filmu Wojciecha Smarzowskiego. I wielki głód opisany przez Anne Applebaum, wizualnie opowiedziany przez Agnieszkę Holland w "Obywatelu Jonesie".
Zrozumiecie, dlaczego prezydentem Ukrainy nigdy nie został polityk pochodzący z jej zachodniej części.
Jak to się stało, że literackim zagłębiem stał się Lwów i jego okolice.
Zadamy też Łukaszowi pytanie: czy Serhij Żadan jest na co dzień równie smutny, co jego książki?
Łukasz podkreśla, że jego znajomi Ukraińcy i Ukrainki – pisarze, dziennikarze, tłumacze – wszyscy posługują się kilkoma językami. Są otwarci, odważni, gotowi na Europę. Ale Europa nigdy ich nie chciała. Czy w końcu się to zmieni?
Przed Wami jeden z najważniejszych odcinków podcastu Studio26, który rozjaśni wiele niejasności w tym trudnym czasie.
Na koniec, od nas, tylko jedno:
Russkij wojennyj korabl, idi nachuj!
----------------------------------
Pytania i sugestie: studio26podcast@gmail.com
Muzyka i produkcja: Piotr Haraźny
Grafika: Karolina Żmijewska
Informazioni
Autore | studio26podcast |
Organizzazione | studio26podcast |
Sito | - |
Tag |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Commenti