#125 Jak mieć więcej czasu czyli o Kairos, i Kronos - Z wiatrem w grzywie - podcast

21 mag 2024 · 23 min. 23 sec.
#125 Jak mieć więcej czasu czyli o Kairos, i Kronos - Z wiatrem w grzywie - podcast
Descrizione

Dziś chciałabym poruszyć temat postrzegania czasu i tego, jak nasze umiejętności odnalezienia się w czasie wpływają na różne, pozornie niezwiązane aspekty naszego życia. Spojrzenie na czas i nasze umiejętności organizacji...

mostra di più
Dziś chciałabym poruszyć temat postrzegania czasu i tego, jak nasze umiejętności odnalezienia się w czasie wpływają na różne, pozornie niezwiązane aspekty naszego życia. Spojrzenie na czas i nasze umiejętności organizacji czasu wpływają w efekcie na nasze samopoczucie, satysfakcję oraz poczucie połączenia z życiem i bycia w odpowiednim miejscu. W poprzednim odcinku wspomniałam o podejściu do czasu w odniesieniu do energii Kairos i Kronos - postaci odnoszących się do greckiej mitologii. Dziś chciałabym ten temat rozwinąć i zainspirować Was do zastosowania tych koncepcji w codziennym życiu, aby lepiej zrozumieć i wyregulować swoje podejście do czasu.

Gdy mówię o czasie Kairos, mam na myśli takie podejście, w którym jesteśmy w "tu i teraz", robiąc to, na co przyszedł właściwy czas. Dzieci i zwierzęta są świetnym przykładem życia w Kairos, gdyż zamiast planować, płyną z nurtem chwili i reagują na to, co się wydarza, działając zgodnie z bieżącą sytuacją. Kairos to harmonijne balansowanie między potrzebą a zewnętrznymi okolicznościami, a także bycie w energii flow.  W przeciwieństwie do Kairos, podejście Kronos polega na planowaniu, ustalaniu terminów i realizacji zaplanowanych działań. Jest to bardziej strukturalne i nakierowane na konkretną organizację czasu, umawianie terminów i wykonywanie tego, co zaplanowane przez nas czy z góry narzucone. I takie działanie również jest nam niezbędne, np. zdążyć gdzieś na konkretną godzinę.

Odpowiedni balans między Kairos i Kronos wpływa na to, jak odczuwamy czas. Poczucie, że mamy mało czasu czy wręcz w nim toniemy może być wynikiem tego, że nie pozostawiamy miejsca na czas Kairos. To właśnie energia Kairos daje nam dostęp do kreatywności oraz zasobów psychicznych niezbędnych do skutecznej zmiany i transformacji.  Oba podejścia są potrzebne, zarówno Kairos, jak i Kronos, ale brak balansu między nimi powoduje negatywne skutki, które można ocenić patrząc trochę z boku na swoje życie.

Jeśli czujesz, że masz ciągle za mało czasu, lub życie przecieka Ci przez palce to może znaczyć, że jest zaburzona równowaga między “Kairos” i “Kronos”…I inne wątki tego odcinka:
  • Jak podejście do czasu Kairos i Kronos oraz równowaga między nimi wpływają na nasze samopoczucie i efektywność działania?
  • Czy konie żyją w czasie Kairos i czego można się od nich nauczyć?
  • Dlaczego wyczuwanie odpowiedniego czasu na dane działanie i często wstrzymanie się przed danym działaniem daje długoterminowe efekty?
  • O przykładaniu najmniejszej możliwej siły, żeby zrobić więcej.
  • Jak zadbać o możliwość przebywania w czasie Kairos. O planowaniu spontaniczności.
  • Listy zadań i planowanie – jak zgrać je z podejściem do czasu, w którym jesteśmy w uważności na siebie i otoczenie.
  • Kiedy można puścić pewne procesy, a kiedy pilnować się z organizacją czasu.
  • Jak odpowiednia ocena tego, co dzieje się na zewnątrz wpływa na adekwatne podejmowanie decyzji.
  • O tym, że to wewnętrzne trudności w psychice mogą stać nam na drodze, aby połączyć się ze stanami mocy, wdzięczności i poczucia pełni.

 Podobał Ci się ten odcinek?

Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

***https://www.horsesense.pl/podcast125/
mostra meno
Informazioni
Autore Agata Wiatrowska
Organizzazione Agata Wiatrowska
Sito www.horsesense.pl
Tag

Sembra che non tu non abbia alcun episodio attivo

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Corrente

Copertina del podcast

Sembra che non ci sia nessun episodio nella tua coda

Sfoglia il catalogo di Spreaker per scoprire nuovi contenuti

Successivo

Copertina dell'episodio Copertina dell'episodio

Che silenzio che c’è...

È tempo di scoprire nuovi episodi!

Scopri
La tua Libreria
Cerca